מעטפת ההולדה : עצומה חופשת לידה
בית > מיוחדים > עצומה חופשת לידה

חופשת הלידה

אם היינו רוצים לדמיין את העולם כמקום טוב בעוד 50 שנה 
מהיכן היינו מתחילים?

נראה שנכון יהיה להתחיל בעצמנו..
לטפח את הפונטציאל האנושי 
ומתוך כך גם לכבד את החיים סביבנו. 

*

אם הייתם שוב תינוק רק שרק נולד, איך הייתם מאחלים לעצמכם להגיע להגיע לעולם?

מתוך הידע שנאסף בשנים האחרונות נראה שראוי לעדכן את הדרך בה אנו חושבים כחברה על תחילת החיים ולמצא את הדרך ליצירת סביבה המעודדת את טיפוח חיים החדשים.

אנו מאמינות שאימהות זקוקות לפחות לשנה של חופשת לידה בתשלום, ועל פי ההבנה של השפעת זמן ההריון על מהלך החיים, אנו מציעות לנשים שתרצנה בכך, להתחיל את השנה הזו כבר במהלך ההריון, סביב אמצע תקופת ההריון.

*

להלן נוסח עצומה שחוברה על מנת לאפשר חופשת לידה בת שנה לנשים הרות ולאחר לידתן.

המעוניינים להוסיף את חתימתם יכולים לעשות זאת דרך הקישור הנמצא בסוף הטקסט.

 

עצומה: הארכת חופשת הלידה לשנה בתשלום

  הקדמה: הבנת התקופה הראשונית 

במהלך 30 השנים האחרונות חוקרת הפסיכולוגיה הפרהנטלית והפרינטלית  את התפתחותנו המוקדמת ביותר מנקודת מבטו של התינוק, מהזמן שלפני ההתעברות, לאורך הלידה ובתהליך ההיקשרות. הפסיכולוגיה הפרהנטלית והפרינטלית הנה תחום מדע חדש ופורץ דרך המתבסס על קשת מחקרית מתחומי הנויירוביולוגיה, ביולוגיה מולקולרית, אפיגנטיקה, מחקרי המוח הזכרון ועוד ועוד. המחקרים והעבודה הקלינית בתחום זה ביססו את העובדה שהתקופה הראשונית בחיי אדם, מתקופת ההריון ועד השנה הראשונה לחיים הנה הקריטית והפונטציאלית ביותר בהתפתחות האנושית. ההתנסויות המוקדמות ביותר שלנו יוצרות את הבסיס לתחושת העצמי שלנו וליכולתנו לקיים מערכות יחסים משגשגות וגמישות בהמשך החיים. אם בעבר חשבנו כי שלוש השנים הראשונות לחיים מעצבות מחתימים רשמים וחוויות להמשך החיים, אנו יודעים כיום כי התינוק כבר בהריון הנו יצור רגיש ותבוני, אוסף חוויות ורשמים, ולפיהם מעצב את מוחותיו ומערכותיו. התקופה הראשונית כוללת את הזמן מטרום ההתעברות ולאורך שנת החיים הראשונה לאחר הלידה. תק' זמן זו הנה קריטית ביצירת יסודות קיומנו בכל רמות ההוויה: פיזית, רגשית, מנטלית, בין-אישית ורוחנית. היווצרותם של מבני מוח, כושר עמידות, תחושת רווחה פנימית ויצרנות בטווח הארוך, כולם נשענים על בסיס ראשוני זה. דפוסי ליבה שמשתרשים בתקופה זו יוצרים התניה ראשונית שיכולה להגדיר את תחושת העצמי שלנו ואת הדפוס והאופי של מערכות היחסים העדתידיות של האדם. יש להבין את הזמן המיוחד של התקופה הראשונית על מנת למנוע טראומות מוקדמות ולטפל בהן, ולמנוע בעיות שעשויות להופיע בהמשך החיים.

בהתאם לכך, אנשי חינוך ופסיכולוגיה מבינים כיום כי עידוד הפונטציאל האנושי יכול לבוא לידי הגשמה כאשר משקיעים בזמן הנכון את המשאבים הנכונים. גם בצעדים פשוטים יחסית ניתן לטפח את הפונטציאל האנושי של ילדנו, כבר כעת. תוכלו לגשת לקריאת נייר העמדה של הפסיכולוגיה הפרה והפרינטלית: משקיעים בפונציאל האנושי מראשית החיים. תינוקות זקוקים, כדבר ראשון, לקשר יציב עם אימם ותחושת אמון ובטחון במקום אליו הגיעו (ראו העקרונות המנחים של הפסיכולוגיה הפרינטלית והפרהנטלית). כל זה נכון בעיקר בשנה הראשונה לחיים, בה האם היא עוגן דומיננטי ביותר עבור התינוק. 


ההזדמנות: את רוב ה"בעיות" החינוכיות של מחר, ניתן לרפא או למנוע כבר היום.

 הבעיות האקוטיות של השעה אשר מסבים את תשומת ליבנו, העולות מדווחים של בריאות הילד, מצביעות על משבר שרוחש בקרב הילדים של החברה שלנו. כיום ישנן תופעות נרחבות של ילדים עם הפרעות קשב וריכוז, אלימות, בעיות למידה וקשיים בהתמודדות חברתית, ריבוי בשימוש בתרופות פסיכיאטריות וילדים עם תופעות של דיכאון ואף התאבדויות. כיום ישנם גם מחקרים המצביעים על ההשלכות של סטרס בתקופת ההריון על הלידה ועל המשך החיים. הנתונים מדברים בעד עצמם ומספרים לנו כי נדרש שנוי רחב ומקיף גם בתחומים המשיקים לראשית החיים. אנו מאמינות כי שינויים אלה יתרחשו בד בבד עם העלאת המודעות של הורים למניעה וריפוי של בעיות מהרגעים הראשונים לחיים. 

  המצב האידאלי ביותר לשמירת הפונציאל האנושי של ילדנו הוא כאשר האם מקבלת את התמיכה לה היא זקוקה בהתמודדויות שונות במהלך ההריון משום שאם רגועה שטוב לה מאפשרת לתינוק לממש אפשרויות ההתפתחות נוספות. כאשר נשים הרות נמצאות בסיטואציות מלחיצות מדי או שהיו רוצות להקדיש את הזמן היקר של ההריון לפעילות אחרת היינו רוצות לאפשר להן זאת. עם זאת, חשוב לציין, שישנן הרבה אימהות שטוב להן בסביבה בה הן נמצאות בזמן ההריון, בסביבת עבודתן והן עושות את מה שהן אוהבות ורוצות לעשות. אימהות אלה יוכלו לבחור מתי הן ירצו להתחיל את חופשת הלידה שלהן ולאיזה אורך זמן לקבוע אותה. תמצית ההצעה שבעצומה זו היא לאפשר לזהות את צרכיהן לבחור את הסביבה המתאימה להן ביותר כבר בתקופת ההריון. את חופשת הלידה יוכלו לבחור מתי להתחיל ולהסתגל לאימהות ולהיקשרות החדשה במהלכו של פרק זמן ארוך יותר. חלק מהעדכון האמור כאן כולל גם מסגרת של למידה ואימון באשר לצרכי התינוק בזמן ההריון, הלידה והאימהות, אלה לא יסקרו כאן בהרחבה.

 חופשת הלידה, כפי שהינה לאחר התיקון האחרון היא בת 26 שבועות. אנו מוקירות את התיקון האחרון בחוק משום שההסתגלות של האם והכניסה של התינוק לעולם הגדול היא בריאה ומחזקת ככל שהיא הנה הדרגתית ומתונה. ככל שהתינוק מבסס אמון בינו לבין מערכות גופו, בינו לבין סביבתו, ובעיקר בינו לבין אימו, העוגן הראשי בחייו הצעירים והשגרירה הנאמנה ביותר לצרכיו, הוא יכול להתפתח במהירות ובאפקטיביות רבה. השלב הראשון והמהותי ביותר בהתפתחותו היא השנה הראשונה לחיים ולאחר מכן שלוש השנים הראשונות. תקופת הזמן האידאלית לשהות של האם עם התינוק היא לפחות במהלך השנה הראשונה לחיים. תינוקות צעירים זקוקים לעוגן של היציבות והנוכחות האימהית בהתפתחותם הרגשית והקוגניטיבית משום שהבסיס ההתפתחותי הראשוני מעוצב בתחילת החיים דרך ביסוס תפקודיה של האונה הימנית של המוח.  

הדוגמא השוודית, הדנית והולנדית הנן דוגמאות בהן אימהות מעודדות לצאת לחופשת לידה (הכוללת תשלום ) למהלך של 2 - 3 השנים הראשונות לאחר הלידה. יש לציין כי אנו ממליצות לשלב את זמן חופשת הלידה עם הענקת ההשכלה ותמיכה הרלוונטית לחיי התינוק והאם בשנה הראשונה לחיים. אנו מאמינות כי השקעה נבונה בתחילת החיים יכולה לחסוך למדינה כסף רב, כסף שאותו היא מוציאה כיום בטיפול בבעיות חינוכיות והתפתחותיות שיש לילדים בשנים מאוחרות יותר.

לכן, אנו קוראות לטפח את הקשרים שבין אם לתינוקה, בין הורים לילדהם ללא לחצים, מהרגע הראשון לחיים. הקשר בין ההורים לתינוק מקרין לכל אורך חייו של האדם ועל כל סביבתו. אנו קוראים להאריך את חופשת הלידה משלושה חודשי תשלום לשנה ושלושה חודשים, כאשר ניתן להתחיל שנה זו מהמחצית ההריון ועד לגיל שנה של התינוק.אנו רואות תוכנית זו כהשקעה בתוכנית מניעה לבעיות המתעוררות בשלבים מאוחרים יותר וכתוכנית טיפוח של הפונטצאיל האנושי. בהתאם לכך אנו מבקשות לאפשר לאימהות להמשיך ולקבל את החלק הארי של משכורותיהן במהלך כל התקופה הזו.

המעוניינים להוסיף את חתימתם לחצו לאתר עצומה

ליצירת קשר או לקבלת דפי החתמה נוספים ניתן לפנות ל: Holada9@gmail.com