מעטפת ההולדה : מאמרים
בית > הורות > מאמרים


תוכן העניינים :

 

 

"הוא בא לשחק איתך" - חלק 2

לרגע מכת הכאב הזו היממה אותי ובתוך מאית שניה נפרץ מחסום שהיה שם והרגשתי מה שלא הרגשתי כמה חודשים - מה אני עושה לילדי שלי. הרגשתי כיצד אני מונעת מפחד לא מוסבר ששולט בי. כיצד אני מפרידה בין ילדי שלי.. ובין הילד הבוגר ליחידה החדשה שנוצרה – התינוק ואני. היי, עד לא מזמן הוא היה התינוק שלי. ואני רציתי שיהיו לי שני בנים שיש בינהם קשר טוב ואמיץ... איך לא יכולתי לראות מה אני עושה, ולעטוף אותם בפחדים שלי? ומהיכן הופיעו אלה בכלל?

לימים גם האסימונים הללו נפלו, לאחר שחקרתי לאורך ולרוחב השפעות של דרכי היקשרות שעברו בתוך המשפחות שלי משני הצדדים, לעיתים שלושה וארבעה דורות אחורה, הבנתי משהו עמוק ביותר. אנחנו חושבים שאנחנו מייצרים את כל מה שקורה לנו אך לא מודעים עד כמה אנו מונעים מדפוסים עמוקים ביותר שירשנו בעצמנו. אלה הם שטחי עיוורון עבורנו עד שגילינו אותם במודע. אפשר לומר שכל הגנטיקה שלי כמה דורות אחורה התנהלה סיפורים של קשיים עצומים בהיקשרות, מסוכות רבות שעמדו בפני יצירת אותו קשר ראשוני בריא שבין הורים לילדיהם, נקי מהשפעה מנתקת..

 ועוד אחר כך כשהעמקתי לבחון שוב את ההיסטוריה של הדרך בה אני התקבלתי אל משפחתי בתור תינוקת, נזכרתי בסיפור ששמעתי מאז שאני כמעט מכירה את עצמי.. והפעם שמעתי אותו בעומק אחר לחלוטין.. נולדתי בלידה מסובכת מאד, אימי היתה בין חיים למוות, ולאחר שמצבה התייצב, לאחר כחודש, אבי שלח אותנו לבית הבראה לחודש נוסף. אולם, בבית היה עוד ילד תינוק ממש קטן, אחי הגדול. כשהגענו אימי ואני הביתה, אחי הופיע עם סיר והתקדם בביטחון לעברי.

 "הוא בא להרוג אותך" תמיד סופר לנו בחיבה ומתוך צחוק משפחתי משותף.. וזה היה רק סיפור אחד מתוך הרבה סיפורים שתארו כיצד אחי הגיב בכאב רב להגעתי.

 בעודי מנסה להבין את עצמי, מנתקת בין שני הילדים שלי, האסימון נחת. ההיסטוריה כמו שיחזרה את עצמה בתוכי. התנהגתי בעצמי, כאילו שתינוקי החדש איננו בטוח בקרבת אחיו הבוגר. כאילו שדבר נורא עומד לקרות, וכאילו שזה ממש אמיתי. זה לא היה מודע, אולם מתוך הלא מודע הדבר הזה ניהל אותי ללא הרף ובעוצמות שלא הבנתי. האמונות שנשתלו בתוכי מוקדם כל כך בחיים, סיננו את החיבה והצחוק ונשאו רק את המסר..

 יחסי עם אחי הגדול תמיד היו קשים, ולא ידעתי למה בדיוק.

 לפני כחודש, אבי נפטר.

שבוע לאחר שהמשיך לדרכו חלמתי חלום. הוא ביקש ממני לאפשר סליחה בין האחים, אחי ואני.

הוא ביקש שאחליף את המשפט הישן בחדש, שאספר לעצמי מעתה והלאה: "הוא בא לשחק איתך.."

 

 לעמוד הקודם: "הוא בא לשחק איתך" - חלק 1
 

המשוב שלכם חשוב לנו!

נשמח אם תרצו להגיב או לשאול, כתבו לנו גם על נושאים נוספים המעניינים אתכם: