מעטפת ההולדה : מאמרים
בית > הורות > מאמרים


תוכן העניינים :

 

 

הילדים החדשים - הקפיצה הקוונטית

זה מצב מאד מיוחד..  בהיסטוריה לא היה מצב כזה, תמיד המבוגרים ידעו והבינו יותר. אם אכן קיימת הקפיצה ההתפתחותית כיום בין דור ההורים לדור הילדים הרי שהפער הרגיל בין הדורות, שהכרנו תמיד גדל עוד יותר... רק דור אחד חולף, אך מבחינות רבות אחרות הילדים היום אינו המשך לינארי של ההתפתחות כפי שקיימת אצל הוריהם..

הקפיצה ההתפתחותית הזו היא אקספוננציאלית *, והילדים הם מראה שלה. בתוכה ברכה למין האנושי אך היא שזורה באתגרים גדולים. האם ייתכן שהאתגר שלנו הוא באיך להבין וכיצד לקבל את הילדים החדשים, כיצד לפתוח את מתנותיהם יקרות הערך, בלראות את מי שהם באמת..   והאם האתגר שלהם התודעתי שלהם הוא "לנחות" לתוך עולם פחות מפותח ממה שהפונטציאל שלהם מנחה אותם ו"יודע" שזה יכול להיות?..

קפיצה התפתחותית היא דבר טבעי לחלוטין שקורה כל הזמן בתהליך הגדילה האורגאני. אנחנו גדלים לא רק בצורה לינארית: א' ב' ג' ד' ה' ו' וכו..  מדי פעם מתרחשת קפיצה קוונטית, זוהי קפיצת דרך אקספוננציאליות: למשל א' ב' ג' ד' ואז ח'..

הרחם הוא בית ספר מצויין לצפות בתהליך האורגני של התפתחות. קל לראות את זה כי הכל אינטנסיבי ומזורז מימלא, בזעיר אנפין. המסע מביצית וזרע לאדם צעיר ששוקל כמה קילוגרמים טובים מלא במיסתורין ודורש כמה וכמה מטאמורפוזות דרמטיות. זה לא כמו להכניס קמח סוכר לתנור ולחכות 9 חודשים.. יש מרכיבים חדשים שנוצרים כל הזמן בפנים, נוספים כמו משום-מקום..

חוקרי הביולוגיה קראו לזמנים אלה "חלונות של הזדמנות" ברמת אבולוציונית. בהגדרה, "חלון הזדמנות" קורה כאשר הרבה מאד פעילויות מתרחשות בזמן קצר מאד.

אולם - שכגודל ההזדמנות גודל הפגיעות. כל חלון הזדמנות הוא גם חלון של פגיעות מאד גדולה... הטבע מספר לנו שאם הכל הולך כשורה והתנאים הסביבתיים מאפשרים את הקפיצה ההתפתחותית – המשך ההתפתחות האופטימלית מובטח. אולם, אם מסיבה כלשהיא נפגע חלון ההזדמנויות הזה (וזה קשור לסטרס, לתזונה לא הולמת, ללחצים או אתגרים גדולים מדי) אז יכולה להיפגע כל המשך ההתפתחות, משום שה- BLUE PRINT , התשתיות של השלב הבא עלולות להיפגע. זה לא משהו שרואים מיד.. הקפסולות הפונטציאליות שאמורות להיפתח בעיתן תשתהינה עד להטבת התנאים או שלעולם לא תתגלנה.

מכוון שזה כך, הטבע דואג להרעיף מתנות רבות בזמני פונטציאל אדיר זה. אחת מהן היא מתנת האלסטיות.. מתנה נוספת היא מתנת הריפוי. הכל עדיין גמיש, עדיין הכל רך ובהתהוות ויש מקום לטעויות ולתיקון.

בהתבוננות שלי על התהליכים האורגניים ברחם ועל מה שקורה מסביבנו בעולם, שמרגיש מצד אחד כמו אנדרלמוסיה ומצד שני כמו שיאים של התפתחות, אני יכולה לראות, שהמין האנושי בהחלט נמצא בתוך קפיצה קוונטית התפתחותית. המון קורה במעט מאד זמן.. נדמה שאף הזמן עצמו מואץ.. וכן, גם "המתנות" של שפע הריפוי והאלסטיות הקיימת עדיין מורגש. היום תהליך של ריפוי והתפתחות אישית יכול להיות זמין לכל המתעניין, ונראה שיש אפשרות להתקדם כפי שמעולם לא היה.. מצד שני גם האפשרות לעבר הדרדרות אנושית לא מפסיקה להדגים עצמה.

אני תוהה לעצמי - האם זה חלק מסיפורם של ילדי הדור החדש? הילדים המופיעים בתוך הקפיצה הזו נראה שהם הרבה יותר רגישים, מתותכמים, ומחוננים בדרכים חדשות. אנחנו רואים גם את שפע הבעיות שהם מתמודדים איתם, עומדים בפניהם אתגר רבים בעולם הזה, אך ייתכן שחלק גדול מהאתגרים נוצרים כשהם מוצאים שהמערכות שאליהם הגיעו אינן מעודכנות?..

מה הם באים ללמד אותנו? מהי ההתפתחות שהם מביאים איתם? ואיך נהיה קשובים אליהם? 

האם זה נכון שהם חונכים אותנו לא פחות מאשר אנו אותם?

איך נוכל לזקק את מה שאנו באמת צריכים, את הערכים, העקרונות, האמצעים והדרכים החדשות..?  מהי ההורות החדשה, ומה מרכז הכובד החדש שהיא צריכה?..לעמוד הקודם: האצה בהתפתחות המין האנושי
 

המשוב שלכם חשוב לנו!

נשמח אם תרצו להגיב או לשאול, כתבו לנו גם על נושאים נוספים המעניינים אתכם: