מעטפת ההולדה : מאמרים
בית > הורות > מאמרים

האצה בהתפתחות המין האנושי

בתוך הנסיון להבין את הילדים החדשים המגיעים.. ואולי כדי לצאת מ"איזור הנוחות המנטלי" שלי כאם ואדם בזמן הזה, שחושב שאני מכירה ומבינה אותם, יודעת מי הם, בתוך הצומת של הזמן הנוכחי אני מנסה להקשיב.. להבין מיהם הילדים המגיעים כעת?

אחד הדברים הברורים הם שהילדים הללו מגיעים אל תוך זמן דרמטי, במובנים רבים נקודת שיא בחייו של המין האנושי. ויש אומרים גם קו של תפר בין העידנים. זמן של קפיצה קוונטית באבולוציה.

מור נווה | נובמבר 2014

תוכן העניינים :

 

מתוך שיחה עם ילד בן ארבע:

-         "אמא, אנחנו חיים על כדור הארץ כבר אלפי אלפי שנים.. אלוהים יוצר אותנו שוב ושוב ושוב ולא מפסיק.."
ואחרי כמה שניות..  "רק לפעמים הוא מפסיק"

-         "למה?"

-         "כדי לחשוב.."

בתוך הנסיון להבין את הילדים החדשים המגיעים.. ואולי כדי לצאת מ"איזור הנוחות המנטלי" שלי כאם ואדם בזמן הזה, שחושב שאני מכירה ומבינה אותם, יודעת מי הם, בתוך הצומת של הזמן הנוכחי אני מנסה להקשיב.. מקשיבה מתוך העבר.. מנסה להקשיב מתוך ההגיון המתגלה של מגמות העתיד (וזה קצת יותר קשה..:) ) כדי להבין מיהם הילדים המגיעים כעת?

אחד הדברים הברורים הם שהילדים הללו מגיעים אל תוך זמן דרמטי, במובנים רבים נקודת שיא בחייו של המין האנושי. ויש אומרים גם קו של תפר בין העידנים.

פרופסור פסיג הוא מבכירי חוקרי העתיד בארץ. בריאיון מדעי מרתק שלו שקראתי לאחרונה הוא מדבר על ההאצה ההתפתחותית שאנו חווים כמין אנושי: "לפני מאה שנה, כשגילו תרופה למחלה כלשהיא לקח 80 שנה להבין שהתרופה הזו לא טובה. היום, כל שנה וחצי משפרים את המידע בצורה מהותית ומשמעותית. זוהי הסיבה שתכופות אנו מוצאים מחקרים שסותרים זה את זה וזה הדבר היפה, שאנחנו משפרים את המידע שלנו בקצב מטורף. לעיתים ההמון מאבד את האמון במדע עצמו, וזו תחושה שמלווה את האדם היום – שהעסק עולה גדותיו ויש בלאגן. אבל זה לא נכון. זו פשוט התפתחות בקצב שהמין האנושי לא הכיר עד כה..!"

המבט על 100 השנים האחרונות מגלה את כברת ההתפתחות בתחומי חיים שונים כמו רפואה, מדע, והכי קל לראות זאת על הטכנולוגיה.. מזמן הרדיו, הטלויזיה בשחור לבן – אני זוכרת כילדה כמה חגגנו כשהיתה לנו אחת.. ואיך במהלך שנות חיי אדם אחד מטאמורפאזה טכנולוגית התרחשה, וממשיכה להתרחש, תוך האצה אדירה.

"מי שיחיה פה בעוד 100 שנה, כשהוא יסתכל אחורה, עלינו כיום, התחושה שלו תהיה כמו שאנחנו היום מסתכלים על ה'הומו ספיאנס' לפני 20 אלף שנה, וחשוב לציין ש-100 שנה זה לא הרבה" אומר פסיג.

בעניין רב היתה גם התייחסות לילדים החדשים: "בחמישים השנים האחרונות רמת ה- IQ בעולם עלתה בממוצע ב-17 אחוז, והיא הולכת וגדלה".  זוג הורים שמביא היום ילד לעולם, הילד הזה אוטומטית בעל מנת משכל גבוהה ב-17 אחוז מזו של הוריו. חכם יותר. יש לכך משמעויות מרחיקות לכת מבחינה חברתית: הסמכות של המבוגר התעררה. היום הילדים יכולים לדעת ולהסביר למבוגרים דברים שהם אינם יודעים.

פרט לכישרונות והחוכמה החדשה שילדים מביאים איתם היום, אנו פוגשים סף רגישות גבוה ביותר, חושי, תחושתי, הצורך באיזונים עדינים.. ילדים רגישים מאד חווים את המציאות באופן שונה ממה שאנו חווים אותה כמבוגרים. למשל הרגישויות שלהם לצלילים יכולים לתת להם בקלות תחושה כאוטית בתוך מקום הומה, או אפילו בתוך הכיתה שלהם. הרגישות הגבוהה למגע יכולה לפרש כל מגע ולא שקול כמגע אלים ופולשני. ויש להם שלל יכולות חדשות שאף הן בתוך המסגרות הישנות הופכות למאתגרות. היכולת לתקשורת ברמה מאד גבוהה, גם מעבר למילולית, יכולות גבוהות של אמפתיה, אהבת האחר, חשבו כמה כאב יכול להגרם לילד כזה כאשר בסביבתו מתייחסים לאדם אחר, ילד או מבוגר באופן לא הולם.קראו בהמשך: הילדים החדשים - הקפיצה הקוונטית