מעטפת ההולדה : מאמרים
בית > הורות > מאמרים


תוכן העניינים :

 

 

החוויה היא האדריכלית של המוח

 

תינוקות אנושיים, יותר מכל תינוק אחר בטבע, תלויים במבוגרים המטפלים בהם גם בהמשך ההתפתחות לאחר הלידה.  בתקופה הראשונית לחיים, במהלך ההריון, הלידה ואפילו בשנים הראשונות לחיים התינוקת היא כספוג שהושם בדלי של מים – היא סופגת בעוצמה רבה את ההתנסויות המוקדמות של החיים והתנסויות אלה מעצבות את הרישום הנויירולוגי שנערך במערכת העצבים ובמוחות. החוויה מעצבת את המבנים המוחיים המוקדמים. כבר למן אמצע ההריון, ההתפתחות העוברית מראה לנו שהתינוקת כמו פותחת מחברת ומתחילה לרשום בתוכה את התנסויותיה (לחווט מעגלים נויירולוגים ראשוניים של חויה וזכרונות). הרישום נערך בו זמנית במקומות נוספים, וזאת משום שהתינוקת האנושית מורכבת מרמות שונות של הוויה (למשל פיזיות ונפשיות) מערכות שונות וההתנסות חשובה על מנת ללמוד על החיים כאן וכיצד ניתן להשתלב בהם כאדם. המדע מגלה כיום כי הזכרונות מקודדים לא רק במוחות אלא בכל תאי הגוף, בגנטיקה, ואפילו קיים באופן אנרגטי, במרחב שמסביב לגוף (1). לכן, לחוויות שבתוכן שורה התינוקה יש חלק חשוב במה ירשם באפשרויותיה ואיכות החוויה יכולה לעשות את ההבדל שבין רישום של הצלחה לרישום מחליש.  המאמר הורות מודעת לא מושלמת נותנת להורים צעירים פרספקטיבה באשר לטעויות, כישלונות וכל מה שהתפתח לא כפי שקיווינו, על מנת שהחלק בנו שחונך על מושלמות יוכל להתעדכן כעת. מאמר זה פותח  גם תפישות וכלים כיצד להתנהל מתוך גמישות רגשית ותפישתית בזמן ההריון שיכולה לחולל שינוי גם בדרך בה נרשמו הדברים בעבר.

תפקידי אונות המוח

המידע שזורם אלינו מעובד בשני אופנים, דרך שתי אונות המוח, הימנית והשמאלית. האונות מעבדות מידע בדרכים יחודיות ושונות, ואף יש להן פיזיולוגיה וכימיה שונה. אולם, יש בינהן חלק מחבר (כפיס המוח) אשר מאפשר להשלים ולהעצים את היכולות היחודיות לתוך מציאות אחת, עם היכולת לתפוש את פניה השונים. מיומנות האריגה של התפישה האחת המתקבלת מן המציאות, העולם מסביבנו כה טובה, עד כי קשה לנו להפריד במודע איזה חלק של התפישה מקורו במוח הימני ואיזה מקורו במוח השמאלי. אצל רובם של האנשים בעולם (יותר מ- 85% מאוכלוסיית ארה"ב) האונה השמאלית היא הדומיננטית. (2)

המוח השמאלי שלנו הוא זה שמגדיר ומסמן גבולות. הוא תופש את הישות המוצקה והפיזית שלנו, נפרדת מהישות המוצקה של אנשים אחרים. מחווית המציאות הוא תופש את הפרטים, פרטים ועוד פרטים שאותם ניתן להגדיל או להקטין, למקם, לסווג ולהטוות רצף הגיוני בינהם.  זהו מוח שפועל באופן אנליטי, דרך העיבוד שלו דידאקטית. בין כל הפרטים המוח השמאלי יוצר מיון, יוצר רצף, קו לינארי בעל הגיון. הגיון זה ממקם את הפרטים בעבר, הווה ועתיד. המוח השמאלי הוא אשף של הגדרות. הוא זה שיעזור לנו להגיע לחדר מבולגן, ולאחר שהאונה הימנית תתפוש את התחושה שעולה מהבלגאן, את הריחות, ההרגשה בגוף וכו' המוח השמאלי שלנו מעוצב לבוא לפעולה, לראות את כל הפרטים ואת מקומם ולארגנו מחדש. הוא מתמחה בהבנת המקום וההקשר של כל פרט ועורך, על פי הפרמטרים שבידו, את הסדר הנכון לו. המוח השמאלי הוא זה שמשווה מחירים, שמתייג תויות ומדרג ("טוב", "חלש", "מהנה".. "מקום ראשון" "מקום שני" וכו' ). מוח זה גם שולט בשפה המדוברת, שאף היא, פרודות של אותה שפה תחושתית ולא מילולית ראשונית. תחושת הזמן החולף ודומיננטיות המודעות האישית היא אחד התוצרים של המוח השמאלי שלנו.

המוח הימני  הוא המרכז הרגשי שלנו ומעבד אלמנטים רגשיים וחברתיים. הרגשות החזקים ביותר שנטמעו בו היו בתחילת החיים ומה שהוטבע בתקופה הראשונית מלווה אותנו גם בהמשך החיים. המרכז הרגשי מעבד תקשורת שאינה מילולית, וכולל את אוסף הרגשות, התחושות, הריחות, הטעמים, המחשבות ואף התגובות הפיזיולוגיות שקיימות ברגע נתון. אף שהמוח הימני ניזון מאותו מרחב של מידע, הוא מעבד את המידע בדרך הפוכה כמעט: אחד מאוצרות המוח הימני הוא היכולת להיות נוכח לחלוטין ברגע הזה. המוח השמאלי שלנו מעוצב לחוש כל רגע כנצחי, שוקק בחוויה שהיא חושית, רגשית ופיזיולוגית. אפשר לראות זאת בקלות על ילדים.. הם מתמסרים לחויה החושית של מרקם המזון, לחויה החושית של החול שעל שפת הים, הם נתונים כבתוך בועה שבה אין זמן והחויה ממלאת את ישותם והם לחלוטין טובלים בה. זהו מצב תודעה רך ופתוח, חש את המופע האנרגטי יותר מהפיזי של הדברים. אם המוח השמאלי הוא דידאקטי ומופנה אל התוצרים, מתמקד בטבעו, הרי שדרכה של האונה הימנית הפוכה.. ההויה נתונה בתהליך, התחושה והספיגה היא תהליכית ומתפשטת. התהליך הוא המרכזי וההתקדמות של התפישה נעשית בקצב הרבה יותר איטי מאשר אנו רגילים אליו באונה השמאלית. ההאטה נובעת מזה שפרטי האינפורמציה אינם מאורגנים בדרך לינארית, המידע החושי התחושתי מתקבל יותר כגלים של זרימה ויש צורך לשרות בתוכם מספיק זמן על מנת לעבד את המכלול הרחב הזה. זהו מוח ספונטני התופש את המכלול מחובר יחד לדבר אחד. אנשים בעלי אונה ימנית חזקה נחשבים מאד יצירתיים ואינטואיטיביים משום שהם נגישים לפרטי מידע מחוץ ל"קופסא" הרגילה של המוח השמאלי. טבעו של מוח זה הוא להתפשט, להפליג על כנפי הדמיון ולחקור כל דבר באופן יצירתי. המוח הימני תופש את ההקשרים שבין כל הפרטים ואת התמונה הגדולה, עד להקשרים הגבוהים ביותר של החיבור שלנו למשפחה, לאדמה, לעם, אפילו לבריאה כולה. ג'יל בלוטה טיילור, חוקרת המוח, מספרת  בסיפרה התקף התובנה שלי על החוויה הרוחנית אנרגטית שחוותה כאשר מוחה השמאלי כשל כתוצאה משבץ. בסיפרה היא מתארת את התחושה של אחדות עם הבריאה וכל הדברים סביבה. היא מתארת כיצד מוחנו השמאלי הוכשר לתפוש את עצמנו כמוצקים ונפרדים מהאחרים, אולם כאשר אנו משוחררים מהמעגלים הללו אנו יכולים לחוות את טשטוש גבולות הגוף ושרייה באוקיינוס אנרגטי מעודן. את עצמנו אנו חווים יותר כישות "נוזליות", רוח המחוברת לתודעה אנרגטית. קל יותר להבין את חוויתם של תינוקות ועוברים לאחר שקוראים את סיפרה של בלוטה טיילור. הרגישות התחושתית ושל קבלת הרשמים שאפיינה אותה בעת תהליך ההחלמה, מאפיינת גם עוברים ותינוקות רכים. (הפניה לצפיה).קראו בהמשך: ההתפתחות הראשונית
 
לעמוד הקודם: להבין את חווית העובר והתינוקת