מעטפת ההולדה : מאמרים
בית > הורות > מאמרים

להבין את חווית העובר והתינוקת

מהי החוויה של להיות עובר? של התינוקת שרק נולדה? במה היא שונה מהחויה שלנו כבוגרים? אנו לא רגילים לייחס לתינוקות ועוברים מודעות פעילה. איננו נוטים להאמין שהם "מבינים" או שהם "באמת מרגישים", או שאנו באמת יכולים ליצור איתם קשר. אולם, האמת היא שכל אלה נכונים. עוברים ותינוקות מבינים, מעבדים מידע באופן אינטלגנטי, גם אם בדרך שהיא שונה מהדרך שבה אנו רגילים לעבד את המציאות.

מור נווה | יוני 2011

תוכן העניינים :

 

 

תינוקות, כבר למן אמצע ההריון מגיבים למגע, לצלילים, למוזיקה ולקולה של האם, מגיבים לטעם ולתחושות. המודעות שלהם קיימת בלי קשר להתפתחות המוחות, ונוכחת בסביבת האם כבר מרגע ההתעברות. המוחות הם חלק מהטכנולוגיה שבעזרתה המודעות הזו מגיעה לתפקד בעולם. מסתבר, כי ההתפתחות הנויירולוגית (של המוח) של עוברים ותינוקות יכולה להסביר לנו לא מעט אודות מצבי התודעה המיוחדים להם, על הדרך שלהם לתקשר, לעבד מידע ולרמוז לנו על מה שהם זקוקים לו ביותר בשלבי ההתפתחות הראשוניים, אך גם לאחר מכן בכל הילדות. על מה שבני אנוש מעוצבים להזדקק לו כבסיס ראשוני, תמיד.

בשנים האחרונות מחקרים מתחום ההיקשרות שבין תינוק להוריו (Attachment) ומדעי המוח מצביעים בצורה יותר מדוייקת על חשיבות איכות מרחב ההריון, אירוע הלידה והגדילה בשנים הראשונות לחיינו. ממש כפי שאנו מתחילים לצעוד ברגל אחת קדימה, גם במוחות הדבר קורה, והאונה הימנית לוקחת את הצעד ההתפתחותי הראשון מבין האונות. המפגש עם העולם נערך דרך עיבוד המידע באונה הימנית. מה המשמעות של הספיגה דרך האונה הימנית וכיצד נוכל לתמוך באנושיות גבוהה יותר של ילדנו?

קפיצת הגדילה המוחית

מוחותיהם של תינוקות אנושיים זקוק לזמן הרב ביותר מבין היונקים על מנת להתפתח. התינוקת האנושית רק מתחילה לפתח את מבני המוח בתקופת ההריון, הלידה ולאחר הלידה. בשנתיים הראשונות לחיים מתרחשת קפיצת גדילה של המוחות. הגדילה המואצת בשנה הראשונה משתקפת בעליה במשקל המוח מ- 400 גרם בלידה ליותר מקילו אחד בגיל 12 חודשים. בתום הגדילה המואצת משקל המוח הוא פי 5-6  ממשקלו לאחר 18 או 24 חודשים. המוח האנושי ממשיך להתפתח גם בכל המשך החיים משום שבני אדם אינם מקובעים באפשרויות ההתפתחות שלהם (בשונה משאר החיים על הפלנטה). הוא זקוק לגירויים על מנת להתפתח, וניתן לבחור עבורו את הגירויים הנכונים כאשר מבינים את טבע התפתחותו הראשוני. המוח האנושי גמיש ומסוגל להתעצב גם בכל המשך החיים על פי הנתיבים שהאדם בוחר להתפתח בהם (לציין הספר) ועם זאת, במהלכה של התקופה הראשונית ביותר, המוח מקבל את דחיפת הגדילה המשמעותית ביותר, המעצבת את המבנים הבסיסיים אשר יקרינו על מבנים מאוחרים בהתפתחות ועל התפקודים של אותו אדם. זוהי למעשה תקופת ההחתמה שלו, יצירת תשתיות הבסיס.קראו בהמשך: החוויה היא האדריכלית של המוח