מעטפת ההולדה : מאמרים
בית > הורות > מאמרים


תוכן העניינים :

 

 

פלסיבו בהריון ולידה

פלסיבו בהריון ולידה

תרופות פלסיבו מדגימות היטב את ההשפעה של אמונות על יכולות של ריפוי. תופעת הפלסיבו היא מתן "תרופה" שבתוכה למעשה אין כלל מרכיבים תרופתיים אלא גלולת סוכר. החולה המטופל אינו יודע שהוא מטופל בתרופת שווא ומאמין שקיבל תרופה אמיתית. מאותו רגע, בלי קשר לתכולת "התרופה", החולה מתחיל להבריא! תופעת הפלסיבו היא דוגמא אחת לכך שמערכות הגוף והמיינד שלנו מקושרות ופועלות זו עם זו, ולמעשה אפילו ללא העליונות של הפיזיולוגיה על התפישות והאמונות הרווחות במיינד.

דוגמא מפורסמת לפלסיבו היא במתן תרופה לפני ניתוחי ברך. קבוצת מטופלים שנזקקה לניתוח סחוס בברך קיבלה תרופת פלסיבו והברך שלהם ריפאה את עצמה ללא כל התערבות רפואית. בדומה לדוגמא זו היא דוגמא של נשים שחוו בחילות והקאות קשות בהריון. תרופת פלסיבו העלימה את הבחילות. דוגמא מוחשית נוספת מתחום הלידה היא חווית כאבי הלידה. ידוע כי ישנן תרבויות בהן נשים יולדות אינן חוות כאב כפי שחוות זאת הנשים המערביות. שותפתי המיילדת, אירית, מספרת לי על נשים אתיופיות שבאות ללדת בבית חולים ועד כמה כל התייחסותן לנושא הכאב שונה משלנו. במערכת אמונותיהן כאב הלידה הוא טוב והכרחי ואין בו סימן לכך שמשהו בגוף מתרחש שלא כשורה. ובהתאם לכך גם ההצלחה שלהן להתמודד עם כאבים אלה.

 

שאלות שאלות

ניתן להרחיב את המודעות שלנו מעבר לגבולות הרגילים. למעשה חלק מזה קורה באופן טבעי במעבר שבין שלב התפתחותי אחד למשנהו: מתינוקות לילדות, מילדות לבגרות ומבגרות לבשלות של גילאים מאוחרי יותר. אולם המודעות הינה תחום שלה אינסוף אפשרויות התפתחות. כל נושא שאנו מעמיקים אליו מחווט אותנו לפלח מודעות נוסף. בעצם הלמידה של דברים חדשים ומחקר אפשרויות חדשות אנו מרחיבים את תפישותינו ויכולתנו לראות ולהעניק משמעות עמוקה יותר לרשמים שספגנו מסביב. להבין את התינוקות שאיתנו, מזמן היותם עוברים ועד לאחר הלידה ובמהלך שנות הגדילה היא אימון אחד עצום. נוכל לחוות הורות מסויימת עם סט אחד של ידע, כלים והבנות והורות שונה לחלוטין עם סט אחר של הבנות, ידע וכלים.

תהליכי ההריון והלידה מזמינים אותנו להתעדכן בקשת של תחומים, מכוון שההריון והלידה הוא זמן מכונן לא רק לאמונות היסוד שלנו בתור הורים אלא אף להעברה של אמונות אלה לדור הילדים הבא..

ועבודת העדכון, כמו תמיד, מתחילה בתוכנו.

האמונה היא כמו גלגל שיניים המצוי בלב ליבם של מנועים חשובים – מנוע הלב, הנשמה והמיינד שלנו. אלה מצויים עמוק בתוך הוויתנו ומניעים את כל מחשבותינו פעולוינו וכוונותינו.  מהי מערכת האמונות הבסיסית שאנו חיים בתוכה?

השאלות הבאות מייצגות דוגמאות לאמונות יסוד, הלחשים הפנימיים של הסיפור שלנו. האם יש אחד מאיתנו שגלגלי שיניים אלה לא פועלים בתוכו?  רובנו נולדנו לתוך תרבות מערבית הישגית, תחרותית באופיה. תרבות מעין זו מייצרת מערכת אמונות מסויימת..

האם אני טובה מספיק?  לעיתים אמונת הבסיס היא ש: "אני לא טוב מספיק"

האם אני עושה זאת נכון? לעיתים אמונת הבסיס היא: "אסור לי לעשות טעויות"

האם הם אוהבים אותי?  לעיתים אמונת הבסיס היא: "הם לא אוהבים אותי כפי שאני" הם לא רואים אותי.

האם העולם הוא מקום בטוח עבורי? לעיתים אמונת הבסיס היא "העולם אינו מקום בטוח.. לא אוכל לבטוח באחרים" או החשש שלא להתקבל בברכה..

האם מגיע לי לקבל את מה שאני מבקש?  לעיתים אמונת הבסיס היא "ישנם דברים שהם מחוץ לתחום השגתי"

האם מבינים אותי? לעיתים אמונת היסוד היא "הם לא מבינים אותי"

 ומתחום ההריון והלידה יכולות להופיע שאלות כמו:

האם אוכל ללדת? לעיתים אמונת הבסיס תהיה: "לא אוכל להתמודד עם כאבי הצירים והלידה.."

האם ירשו לי להשאר עם התינוק לאחר הלידה?  לעיתים מקורה של אמונת הבסיס הזו היא במוחלטות של סמכות ללא ערעור.

ועוד ועוד..

 

כאשר מערכת האמונות הפנימית, תחושת העצמי ובעולם חיובית היא מקור רב לשקט. אמונותינו החיוביות עולות בקנה אחד עם הצורך שלנו לחוש בטוחים, אהובים, שייכים, יכולים לתרום רבות להרגשה טובה של רווחה וסיפוק בסיסי. זהו האוצר השקט של הוויתנו.

אם חלפנו על השאלות הללו והדהדו אמונות שמסגירות חשש, כדאי לראות אותם בפרספקטיבה גדולה יותר על מנת לא לקחת זאת באופן אישי מדי.. למעשה זהו המצב ההתחלתי של רבים מאיתנו.  בהעדר האמונה הבסיסית בערכנו האמיתי אשר גובשה בהתנסויות הראשוניות שלנו, כפי שתקראו על כך במאמר ההמשך, טבעם של חששות וחוסר בטחון להתהוות. האמת היא שאין זו אשמתנו. זו אפילו לא אשמת הורינו, לא אשמת הרופאים. אנו מכווננים לחפש "אשמים" אך למצא אשמים איננו אפקטיבי באמת לשינוי. חוסר ההבנה ולעיתים בורות עברו מדור לדור וכעת הידע החדש שמתקבל מאפשר לנו להבין טוב יותר את ההתנסויות הראשונות לחיים, להבין תינוקות, אפילו עוברים, מנקודת מבטם ולתת להם את מה שהם זקוקים לו.

אין שלב שהוא מוקדם מדי או מאוחר מדי ליצירת קשר, מרפא ושינוי בתוכנו ואצל ילדנו (3) אנו מכווננים לקבל בברכה שינוי ומרפא ממש מתחילת החיים.

לחזק את אמונותינו החיוביות לעיתים נצטרך ידע מעבר למה שמצוי בידינו או תהליך של חקירה. נזדקק גם להחלטה, התנסות וחזרתיות. ככל שההתנסות תהיה בעלת עוצמה חזקה יותר נצטרך פחות התנסויות. ככל שנחווה יותר הצלחות, זה יקרא לעוד הצלחות. מערכת האמונות שלנו היא למעשה הזדמנות למסע של גילוי.  תהליך חקירה לגבי האמונה ש"אסור לי לטעות" למשל, מתוארת במאמר הורות מודעת, לא מושלמת.

תהליך זה של גילוי והתמרה של אמונות היסוד שלנו באשר לעצמנו ולעולם יכול להמשך תקופת חיים שלמה, לכן כל הצלחה קטנה בתוכו היא למעשה הצלחה כבירה וראויה לקבל הרבה מאד חיזוקים. אם אנו יוצאים לדרך מודעת יותר, כדאי להתאזר בסבלנות רבה.. לקחת את הזמן. הדרכים הרגילות של הישגיות לא תקפות במקרה זה. כאשר אנו מתבוננים על עצמנו, נזדקק גם למידות רבות של רכות, חמלה, הבנה, הכלה, ניסוי ותעיה בדרך ליצירת מארגים חדשים של איכות בחיינו.

לעצור במהלך היום פעם או פעמים אחדות לרגעים שקטים יותר של התבוננות והרהור על מנת לבחון את אמונות היסוד מהן אנו פועלים כבני אדם והורים יכולה להיות כמו טיפות הומאופתיות זעירות. כאשר אנו פתוחים לבדוק את רגשותינו, האמונות העומדות בבסיס מעשינו, מתחילים להקשיב ליותר מרכיבים מתוך המציאות, ולהתנהל באופן שהוא מעט יותר מודע אנו יכולים לגלות תשובות אינטלגנטיות יותר.

במאמר ההמשך בקרוב תוכלו לקרא על העדכון (המגובה גם על ידי חוגי המדע והפסיכולוגיה)  באשר לדרך בה משתרשות בנו אמונות היסוד, עוד מהזמן בו היינו עוברים ברחם, בלידה וכיצד הן ממשיכות להיות פעילות לאורך כל החיים.

 

הערות:

 

1.  Emerson, W. R. (2004). Prenatal Stage Manual. Preconception through Trimester 1(ebook). Petaluma, CA: Emerson Training Seminars.

  

           2.    הנה מספר "מבחני עירנות" המגימים את יכולתנו לא לתפוש חלקיקי מודעות שאנו לא מכווננים אליהם:

 http://www.youtube.com/watch?v=2pK0BQ9CUHk

 http://www.youtube.com/watch?v=LmnXHYLgp8w&feature=related

 

            3.   למעשה מעטפת ההולדה מקיימת כעת קורסים המיועדים לפני הריון על מנת לתת ידע חדש וכלים לזוגות עוד לפני הריון: ראו קורס "פרי אהבה" לפני הריון. גם בפורמט החדש של קורס ההריון "נושאות חיים" בסיסים אלה ניתנים. ובקרוב.. טיפול יחידני לנשים הרות, לזוגות ולהורים עם תינוקות!לעמוד הקודם: האוצר השקט: אמונה
 

המשוב שלכם חשוב לנו!

נשמח אם תרצו להגיב או לשאול, כתבו לנו גם על נושאים נוספים המעניינים אתכם: