מעטפת ההולדה : מאמרים
בית > הורות > מאמרים

האוצר השקט: אמונה

בזמן ההריון ובמהלך הלידה אנו כבר מפתחים את אמונות היסוד שלנו כבני אדם. אנו סופגים את אמונות היסוד הללו מהורינו בזמן שאנו פתוחים לחלוטין להחתמה, וזו ממשיכה גם אל השנים הראשונות ושנות הילדות. האמונות שלנו הופכות להיות הבסיסים דרכם אנו מארגנים את המציאות. קוי האופי שלנו מעוצבים על ידם והופכים להיות המקור לצמיחה ושגשוג במהלך כל החיים ולעיתים המקור לקושי ואתגר.  זה תלוי כמובן בתוכן ובמהות של אמונות היסוד הללו. כל אחד מאמין במשהו, למעשה בקשת של דברים לגבי עצמו וסביבתו, זו לא שאלה רק של דת.

מור נווה | אפריל 2011

תוכן העניינים :

 

מערכת האמונות איננה דבר מקובע והיא משתנה ככל שאנו גדלים. באופן מודע ניתן לעדכן אותה, ולהפוך אותה למקור לשלווה פנימית גדולה יותר. כאשר אמונותנו בקשר לעצמנו ולעולם חיוביות הן יכולות לאפשר לנו לחוות את עין הסערה במצבים מאתגרים. כבוגרים ובמיוחד כאשר אנו הופכים להורים אנו יכולים לערוך תהליך החקירה לגבי אמונות היסוד שלנו ותקפותם. בהורות אנו מקבלים גם את המתנה המופלאה של היכולת להתפתח מעבר לתחום הצר בו אנו רואים את עצמנו בדרך כלל. ילדנו מספקים לנו הזדמנויות אינסופ לקבל שיקוף ומראה באשר לאמונות המעצבות את כל הוויתנו. 

גשר צר של מודעות

לאמונות היסוד שלנו ישנו חותם עצום. למעשה, אנו רואים את המציאות דרך "גשר צר מאד".. פלח מאד מוגבל מתוך המציאות כולה, כפי שהיא. אנו מותנים בדרך בה אנו מבינים את המתרחש סביבנו משום שבמהלך החיים אספנו פילטרים רבים – ידע והתנסויות, ובתוך אלה מצויות גם גבישי אמונות היסוד שלנו על עצמנו ועל העולם ואחרים. כעת אלה מתנות את הדרך בה אנו מעבדים את המידע שמציף אותנו בכל רגע נתון. למעשה בכל רגע נתון, כך מספר לנו המדע, מערכות הגוף, הנשמה והמיינד קולטות 11 מיליון פרטי מידע. רק 40 מאלה מגיעים למודעות שלנו!

ניסוי קטן במודעות יכול להמחיש לנו זאת. הנה דוגמא אחת לניסוי כזה בו השתתפו כ- 20 אנשים:

המשתתפים צפו בסרט של משחק כדורסל בין שתי קבוצות. קבוצה אחת שיחקה בלבן והשניה בשחור. המנחה שאל את המשתתפים כמה פעמים הקבוצה בלבן העבירה את הכדור בין שחקניה. מתוך הקבוצה היתה קשת של תשובות בין מסירה אחת לשבע מסירות! כל אחד ספר אחרת את אותה מציאות. לבסוף, התשובה הנכונה היתה 4. כאשר המנחה שאל: "האם מישהו ראה משהו נוסף?" אישה אחת הרימה יד ואמרה שראתה גורילה פוסעת על המגרש. רק אישה אחת מכל הקבוצה ראתה את הגורילה. לאחר מכן הקבוצה שוב צפתה בסרט ואז כולם ראו את הגורילה. תרגיל זה מדגים באופן אפקטיבי כיצד אנו מכווננים את תשומת הלב שלנו למה שאנו מותנים.

אמונות היסוד שלנו הן בדיוק אותם חומרים המעצבים לאן תהיה מופנית תשומת הלב שלנו ובאיזה "גורילות" לא נבחין כלל..

בסוף המאמר צירפתי לכם "מבחן מודעות" מעין זה כדי שתתנסו בו בעצמכם! (2) כמובן שכעת הוא כבר לא מיועד עבורכם..

 

אמונות

האמונות שלנו מארגנות את המציאות וקובעות מה אנו מחשיבים כאמיתי, ואף את הסדר הערכי וסדרי העדיפות של התייחסויותינו – כמה כל נושא בחיינו יקבל תשומת לב. הן מעצבות את תפישת העולם שלנו ומשפיעות על הדרך בה אנו יוצרים כוונות, בחירות, גישות לנושאים שונים, מקבלים החלטות ואף חשים את המציאות כאמיתית. אמונותינו מחווטות את האפשרויות שלנו באשר למה אפשרי לנו ומה לא. מהן האפשרויות שאנו רואים ולאן לא נצליח להגיע במסגרת תחום הראיה הרגיל. הן כמו חומרי גלם ראשוניים שמעצבות את הציפיות שלנו מהעתיד. אנו מכוונים על פיהן את האוצרות היקרים מכל שלנו – כוחות הדמיון והיצירה, ולעיתים אף כוחות הריפוי.

האמונה כי בני אדם אינם משתנים והם מקובעים, למשל, היא אמונה מגבילה. לעומת זאת האמונה שאנו כל העת משתנים יכולה להיות כוח מרפא כי היא משחררת לנו כוחות ואינטלגנציה לחולל שינויים. בעוד במערכת האמונות הראשונה אנו יכולים לחוש "כלואים", במערכת האמונות השניה אנו משוחררים להתחיל ולנסות אחרת מבלי לחוש מקובעים. ישנן אינסוף דוגמאות לאנשים שגם במצבים קשים רוחם לא נכנעה והם חוללו שינוי עצום. אמונה זו הפכה להיות אצלם אוצר שקט שמניע אותם מבפנים.

אחת מאמונות היסוד שאני גדלתי איתן היא שלא כל אישה יכולה ללדת. גדלתי עם סיפורי אימי שתיארה כיצד הרופאים אמרו לה שמכוון שמפתח האגן שלה צר לא תוכל ללדת אותנו, וכך היא חוותה שלושה ניתוחים קיסריים. אף שמעולם לא אמרה זאת בפירוש אמונותיה שלה שמקורן היו בצוות הרפואי חלחלו אף אלי. בהריון הראשון שלי, כשנכנסתי לחודשי ההריון המתקדמים והגיע הצורך להתכונן ללידה, שמתי לב שאני צריכה לעדכן את מערכת האמונות שלי בקשר לגופי. לא הייתי בטוחה שאוכל ללדת בעצמי. למעשה ירשתי מאימי גוף צר וחששתי מאד מהלידה. עבודה מאד אינטנסיבית עם מערכת האמונות שלי והרצון העז ללדת באופן טבעי עשה את ההבדל. הצלחתי לשנות את אמונות היסוד שלי בקשר לגופי ויכולותיו! לבסוף אכן ילדתי באופן טבעי. מרגע שהתחלתי לחקור את נושא ההריון והלידה כאם גיליתי שני דברים מעניינים: האחד היה מחקר שציין כי נשים שנולדו בניתוח קיסרי נוטות פי 6 לחוות לידה קיסרית בעצמן.

את הנתון השני גילית לאחרונה: ויליאם אמרסון מציין בספרו "טראומות לידה" (1) כי הרפואה המיילדותית בשנות השבעים והשמונים עודדה נשים רבות לניתוחים קיסריים מסיבה זו של מפתח אגן צר. כיום ניתוחים קיסריים מעודדים מסיבות שונות אחרות. דבר זה גרם לי להרהר עד כמה אנו מושפעים מאמונות היסוד של אחרים סביבנו, ובעיקר בעלי סמכות. מעבר לזה, למערכת האמונה ישנה השפעה בין דורית. אנו מוחתמים באמונות היסוד של הורינו וחוויותהם את המציאות. כדי לצאת ממעגל קסמים זה אנו יכולים כהורים בכל שלב, כבר בעת ההריון, הלידה ולאחריה, לבחון את האמונות הרווחות במערכת הרפואית, במבנה החינוכי והחברתי, אך בעיקר לבחון את אמונות היסוד שלנו. את הרצונות והסיבות המניעות אותנו.קראו בהמשך: פלסיבו בהריון ולידה