מעטפת ההולדה : מאמרים
בית > הורות > מאמרים


 

סטרס בזמן ההריון

היום כבר ידוע כי סטרס מתמשך יכול לחולל במהלך תקופת ההריון נזק משום שהורמוני הסטרס מגיעים גם אל העובר דרך השיליה. משום המגע המלא שתואר במאמר מגע בהריון, העובר חווה את כל מה שאימו חווה. סטרס מתמשך יכול לחולל נתק עם חיים עדינים יותר בתוכנו, והקשר בין האם ההרה לתינוקה הוא קשר עדין בתהליך של התהוות. ההבנה של ההגיון המיוחד של תקופת ההריון יכולה לעזור לנו לבסס את הקשר העדין, אך יש לזכור שעדיין הבנה זו אינה רווחת בקרב אנשים רבים, אף לא אנשי מקצוע. באופן אבסורד לעיתים המערכת הרפואית בזמן ההריון יכולה להיות בעצמה מקור לסטרס ולתפקד באופן שאינו לוקח בחשבון את מצבה הרגשי של האם. עדיין רופאים רבים שאינם מעודכנים או שאינם מאמינים בנוכחות המודעות של העובר כבר בזמן ההריון. כאשר ההבנה הזו תחלחל לחברה כל דרך הגישה לאישה ההרה יכולה להשתנות. חשוב לזכור זאת משום שאנו שואבים הרבה מאד מאמונותינו גם מהאנשים סביבנו, וזמן ההריון הוא גם זמן ההתגבשות של התפישה ההורית הראשונית ביותר שלנו. כבני אדם, בוגרים או צעירים אנו למדים על ידי חיקוי. אנו זקוקים לדוגמאות של הורים על מנת להפוך להיות הורים, אנו מושפעים מתפישות העולם של האנשים בהם אנו פוגשים, אולם מהן התפישות הבריאות שהיינו רוצים לגדול, כהורים, על פיהן?
 
 
 
כדי להתכוונן להורות כבר בזמן ההריון כדאי להתוודע לצרכים הבסיסיים ביותר של עוברים ותינוקות, להבין את נקודת מבטם. מסע ההריון יכול להיות מחזק ביותר כאשר מכירים את הדרך בה ניתן להיות עם עוברים גם בזמנים לא קלים בהם אנו נתונים לסטרס או קושי. נקודת המבט של העובר המתפתח ברחם כיום הולכת ומתבהרת, אף כי זהו עדיין מסתורין שרב הנסתר בו על הגלוי. תינוקות, כבר למן היותם ברחם הם בעלי יכולות הרבה יותר מורכבות ממה ששיערנו בעבר. החלק של המודעות האנושית שלהם מתחילה לתפקד כבר ברחם והם חשים וחווים את הדרך בה האם חווה את חייה. כאשר נחווה קושי או מצוקה אין הם יכולים אלא לקבל זאת כמצוקתם שלהם, וזאת משום שהעיצוב הראשוני של בני האדם הוא של ספיגה. הם סופגים מסביבתם אל תוכם את ההשפעות שנמצאות בסביבה. לכן ישנה חשיבות לקשר שנוצר, פנימי ומופשט ככל שיהיה בין האם לעובר. קשר מודע יכול לעזור בעיבודן של החוויות יחד. אם ישנה סיטואציה מאתגרת שנחוות בזמן ההריון דברו עליה בינכם, ועשו את המיטב להשיב את האיזון. כאשר האם או ההורים חוזרים למצב של רווחה, ולו רגעית, דברו גם עם העובר או העוברית שאיתכם, הכלילו אותם בתקשורת. לעיתים יש צורך לתווך להם את המציאות, לעשות את ההפרדה בין החיים שלכם לחיים שלהם ולהזכיר להם שהם אהובים ורצויים. זהו הויסות הרגשי והריגושי הראשון שהאם יכולה להעביר לעובר ושהאב יכול לתמוך בו כדי שהאם והעובר יחוו את תחושת המוגנות והבטחון.   צפו כדוגמא בסרטון: "ויסות רגשי וריגושי לעובר" אשר בקרוב יעלה לאתר. חשוב לציין כי ככל שהאתגר שבפניכם גדול יותר או מתמשך יותר תזדקקו לאמצעי עזרה נוספים. בנוסף, חשוב לא להפוך את הכלי הזה לשטחי. חשוב לערוך אותו כאשר כל נוכחותכם יכולה להתפנות לכך ובכוונה מלאה.
 
 
 
לא ניתן להימנע ממצבי סטרס בחיים המערביים של המאה ה- 21, ועם זאת, כל נקודת חולשה וקושי ניתן להפוך לנקודה מחזקת כאשר אנו מעבדים אותה באופן מודע. כאשר הורים יכולים להאט, לעיתים לעצור על מנת לבדוק את הגורמים לסטרס בזמן ההריון, לאפשר מענה לצרכים שעולים, לעיתים אף לבקש עזרה, גם העובר שברחם רושם את הלמידה הקשורה ביכולת להתגבר, לחפש מרפא ולבקש עזרה.
 


קראו בהמשך: הענקת המרפא
 
לעמוד הקודם: מצבי נתק ואיחוי (RUPTURE ו- REPAIR)