מעטפת ההולדה : מאמרים
בית > הורות > מאמרים

פונטציאל ללא הגבלה

"התקדמות מסעירה בהבנת טבעו המופלא של תא מוח אחד התחוללה בשנת 1989, כשמעבדת מקס פלאנק בשוויץ צילמה לראשונה בהיסטוריה תא מוח חי. הוא היה נתון בצלחת פטרי, וצולם באמצעות שימוש במקיקרוסקופ אלקטרוני רב עוצמה במיוחד. כמו כל תאי המוח, תא זה חיפש קשרים, הן פיזיים והן קשרי מידע." ( "ילד רב מוח" טוני בוזן*)
תא המוח הזה הדגים את המופע הטבעי לכל תינוק אנושי, לכל אדם. הדגים את הפונטציאל ללא הגבלה שמצוי בתוך כל אחד מאיתנו..

מור נווה | 03.07.2009

תוכן העניינים :

 

בני האדם הם ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות!
                                              מור

על צלחת הפטרי

תא המוח על צלחת הפטרי נראה ברייה אינטלגנטית עצמאית, מורכבת עד להדהים וניידת עד מאד. הוא חקר את היקום המיקרוסקופי שלו ביסודיות רבה, בתוך שאינו משאיר ולו אטום אחד של מרחב שלא הפך בדרכו. התפיחות שבאמצעותן חיפש היו כמאות ידי תינוק, שאצבעותיו הושטו בלא הרף, בודקות ומגששות, מחפשות מידע ומגע (חיפוש זה אחר קשר משתקף בארכיטקטורה מורכבת בהרבה של מוחותיהם של תינוקות שסיפקו להם גירויים מתאימים). אנשים רבים התבקשו לתאר במילים ורשמים העולים על דעתם כשהם רואים לראשונה את תא המוח החי הזה, הנה מקצת הביטויים שהיו נפוצים ביותר: אוניברסלי, אינטלגנטי, גאוני, דינאמי, וואו!, זך, יוצא מגדר הרגיל, יפייפה, מדהים, מסתורי, מעורר השראה, מפליא, נועז, נמרץ, ניסי, נצח, פנטסטי, מלא תקווה, מסקרן, קוסמי, קורן, קסום, רב עוצמה..
"מילים אלה הן התגובות הטבעיות, הלא נשלטות, של אינטלגנציה הרואה את לב ליבה", כותב טוני בוזן בספרו: ילד רב מוח (ולמעשה, אם היה נחשף להבנות האימן בוודאי היה כותב: ילד מוח ונשמה, שכן הוא מתאר את המוח והנשמה..). "מילים אלה מתארות במדוייק אתכם.. הם מתארות במדוייק אותנו.. הן מתארות במדוייק את התינוק שאיתכם".

הנויירון

היחידה הבסיסית, "השבב של המחשב הביולוגי" של מח האדם הוא תא המוח, הנויירון. בלידה, מוח התינוק כבר מכיל את המכסה של טריליון (1,000,000,000,000) הנויירונים. כדי שתוכלו להעריך כמה עצום מספר זה, השוו אותו לאוכלוסיה של כדור הארץ עם תחילתה של המאה ה- 21. זו מנתה רק כשישה מילארד איש (6,000,000,000). לפיכך, בתוך ראשו של התינוק יש תאי מוח שמספרם גדול פי 166 ממספר בני האדם החיים כיום על פני כדור הארץ. טריליון תאי המוח הם כה זעירים עד שתוכלו להכניס מאה מהם בראש סיכה. אם תערכו את כולם בשורה הם יוכלו להגיע עד לירח ובחזרה!

קשרים בין הנויירונים

לכל אחד מתאי המוח שיש מאות ואלפי ענפים או זרועות בדומה מאד לתמנון על מיקרו קוסמי. כל אחד ממאות ואלפי הזרועות האלה מכילה אלפי שדרות דמויות עץ. כל אחד ממאות השדרות מכילה אלפי צרורות של חומרים כימיים. אלה הם השליחים בין תאי המוח, הנושאים את כל המידע בכל מחשבה, כל חווית לימוד, וכל זכרון שהיה לעובר, לתינוק, לילד, לאדם. בעת מחשבה עובר דחף אלקטרומגנטי במורד ענף של תא מוח, מפעיל את החומרים הכימיים באחת השדרות, ואלה עוברים במרווח זעיר (המרווח הסינפטי) כדי להפעיל חומרים כימיים בשדרה אחרת. זו בתורה, מפעילה תגובה אלקטרומגנטית נוספת בתא המוח הקרוב, והתהליך נמשך במסלול או שביל הדומה לדרך מפותלת ביער עצום מימדים. מעבר החומרים הכימיים בין שדרה דמויית עץ אחת לאחרת, כשמתבוננים בה במיקרוסקופ אלקטרוני רב עוצמה, דומה למתרחש במפלי הניאגרה. וזו רק מחשבה אחת.. חלקיק של חלקיק של חלקיק של אחד מהרעיונות, המחשבות, התחושות, הזיכרונות, הכוונות, האמירות, ההתנסויות.. של האדם.


קראו בהמשך: הנסיון לחשב מסלולי חשיבה, יצירה, הוויה אפשריים