מעטפת ההולדה : מאמרים : מאמרים בנושא לידה |מעטפת ההולדה
בית > הכנה ללידה > מאמרים


תוכן העניינים :

 

 

מתנות הלידה - 4 עד 7

המתנה הרביעית: הכוחות המסייעים

התינוק עושה את דרכו מלהיות מודעות, להיכנס לגוף אנושי ולהגיע לחיים פיזיים.

הוא מגיע מהמסתורין, מהיקום. מי שליבו קרוב ללידה נוגע פעמים רבות בקסם המסתורי ומשתאה עליו.

וכך הם גם הכוחות המסייעים ללידה. מכל הרמות ישנם כוחות של סיוע ועזרה. למשל: עזרה אנושית, עזרה פיזיולוגית שאיתה כולנו מעוצבות כנשים,  וגם עזרה משמיים, תוכלו לקרא לזה כך.

ברמה האנושית יש חשיבות עצומה לתומכי הלידה. מחקרים רבים הדגימו כיצד נוכחות של תומכת לידה כמו דולה מקדמת מאד את הלידה. מצד שני, נוכחות לא רצויה יכולה גם לעכב לידה כפי שראינו בסעיף הגמישות..

אולי הדבר החשוב ביותר בתמיכה הזו היא שכל מי שמסייע לאם ללדת מאמין ביכולתה ללדת ללא התערבות.

ברמה הפיזיולוגית ישנו קוקטייל הורמונלי מדהים שנמצא בריקוד מתמיד מרגע שהחלה הלידה, ועוד הרבה לפני כן. קוקטייל זה מצרף יחד את הורמוני האהבה (אוקסיטוצין), הורמוני הרגעה ושיכוך הכאב (אנדרופינים), הורמונים שחלקם יעילים פי 200 מסם המורפיום, ומאפשרים לחוות באורח שונה את כאב הלידה.

חלק נוסף בקוקטייל זה הוא הורמוני האימהות והרוך (פרולקטין), המשפיעים ומשנים את מוחה של האם בזמן הלידה ולאחר מכן.. באופן מפתיע גם להורמוני הסטרס תפקיד חשוב בריקוד הזה.הם מאפשרים לאם להיות נוכחות במלואן.. הנה דוגמא לכך מסיפור אמיתי:

נשים בלידה, גם כאשר הן חוות חוויה שמיימית, או כאב גדול הן יכולות לענות על שאלות שנלחשות בחלל החדר.. אישה שילדה בבית היתה מצויה בתוך שלבי הצירים ובינהם, כאשר נכנסה לחדר אישה ששאלה: "היכן אפשר למצא את מספר הטלפון של הגננת של הילד הצעיר".. "במדף מעל הטלפון" הגיעה תשובה מהיולדת תוך כדי אנחות הלידה..

וישנם גם כל כוחות המערכת האנושית שמתגייסים לעזרה בזמן הלידה הפיזיולוגית.

האימון להביא את כולן להיות במלואן בזמן הלידה מטביע באם היולדת תחושות עוצמה והתעלות. אם להזכיר רק כמה מהמערכות הללו.. הן המיינד.. הנשימה.. התנועה.. צלילי הקול.. ואף התחושה הפנימית הנלמדת של  החופש של האישה ללדת בדרך שהיא מגלה עבור עצמה.

 

 המתנה החמישית: טרנספורמציה

כשחושבים על כך הלידה אכן אמורה להיות תהליך טרנספורמטיבי  - ליצור את הטרנספורמציה בחיי אישה.

להפוך אותה מאישה לאם, איך אפשר להוולד לאימהות מבלי שכל תא בגוף יחווה את השינוי?

הטרנספורמציה האימהית החלה כבר בזמן ההריון, וגם היא מגיעה לשיא בזמן הלידה.

הלידה הפיזיולוגית היא הביטוי הטוב ביותר לטרנספורמציה הזו.. מכוון שהעוצמה הפיזית הנחוות רושמת במרחבי הנשמה והרוח האימהית משהו חדש. ברגעי הלידה, הכאב נושק לאהבה גדולה מכל.. שני ניגודים הופכים לשני חלקים מדבר אחד: תהליך הטרנספורמציה .

אכן אנו נחווה עוצמות רבות גם בתחילת האימהות, אולם כאשר החוויה של הלידה תרשם כטובה היא מתגבשת עם אהבה, מחוייבות ומסירות אין קץ.

כוחות הלידה לוקחים את האם מעל ומעבר לקצה גבולותיה ויכולתה, לפחות כפי שהכירה את עצמה.

גם האימהות תעשה זאת.

 

המתנה השישית: הקריסטל (הגביש)

שתי המתנות האחרונות קצת שונות באופיין.

ניתן לחוות אותן מנקודות זמן שונות במהלך החיים.

הלידה היא לב ליבה של התרחשות ונוצר בה חום..

מיד לאחר הלידה הטמפרטורה צונחת.. הלידה חלפה, אך הזכרון עדיין עוצמתי ונחווה.. אט אט  החוויה הופכת לגביש שהולך ומתקרר.. לזכרון שיטמן במעמקי הנפש האימהית, אך לא רק האימהית, גם של התינוק.

זהו זכרון שהוא כמו אבן פינה בהתפתחות אופיו ואישיותו של התינוק.  זוהי גם אבן פינה בהתפתחותה של האם ואפילו אבן פינה מיוחדת בדבר שמתחיל כעת להרקם בין האם לתינוק - מערכת היחסים העמוקה ביותר בעולם, אולם בעולמות.. קשר אם ותינוק. אם וילד..

אצל כל אחד מאיתנו נמצא הגביש של הלידה שלנו. גם גביש מערכת היחסים עם אימנו החל אז.

היופי בגביש הזה, שאם יש לו פינות חדות מדי או לא משוייפות, אנו יכולים לגשת אליו בכל שלב בדרך, ובוודאי בשלבים שהוא עדיין חמים ולא התקשה לחלוטין, ואז לערוך את המרפא, החוויה המתקנת, השינוי.

אמא טבע תמיד משאירה את כל העקרונות והמתנות האחרות פעילות, אם אנו רק מאמינים ועושים את המאמץ. 

תמיד תהיה הדרך להגיע לחוויות העבר ולעזור לעצמנו להפוך אותם לחלק מהביוגרפיה שלנו. לחלק מסיפור החיים כאשר אנו מוצאים את הדרך שבה אנו מצרפים אותם לסיפור חיינו.

 

זה לוקח אותנו לעיקרון והמתנה השביעית:

 

העקרון השביעי: הצלחה (=מודעות)

המודעות היא הראשונה להיות שם, כאשר התינוק מתעבר וכוחות אינטלגציה מדהימים מתחילים ליצור את גופו בתוך הרחם..

המודעות, אם היא קיימת גם בכל המשך הדרך יכולה לעשות את ההבדל בין "כישלון" ל"הצלחה".

גם אם הלידה שחיינו כאימהות או שחווינו בתור תינוקות בעצמנו היתה חוויה קשה או טראומטית, היא קוראת למרפא, אהבה, וחיבורים חדשים.

הדרך שבה אנו מספרות לעצמנו את הסיפור של הלידה שלנו, של ילדנו, חשובה ביותר.

היא
משפיעה עלינו ועליהם לכל המשך החיים. המודעות, היא המתנה הראשונה שקיבלנו.. גם המתנה העוצמתית ביותר. גם לידה התערבותית אשר מסופרת באופן מודע עם הכוונן להצלחה יכולה להפוך להיות גביש של הצלחה לכל המשך החיים. להטביע באם ובילד תחושה של הצלחה ושלמות.


אכן, קל יותר לקבל את מתנותיה של הלידה הטבעית. אולם דווקא המודעות היא זו שיכולה לעשות את כל ההבדל.

החשיבות כאן היא בכך שסיפורי הלידה ילוו אותנו לשנים ארוכות. בתור אימהות. גם בתור ילדים.. שצומחים לבני אדם. חלק מתחושת העצמי העמוקה שלנו נרשמה אז.
 
חשוב לעזור לאם לספר את סיפור הלידה שלה כהצלחה. כל דבר נחשב הצלחה.. כל התמודדות וכל חלק בתהליך הזה הוא חלק מגבורה נשית ואימהית, ובמיוחד אם הלידה היתה התערבותית או נחוותה כטראומטית.

כזה היה הסיפור של הלידה שלי..

כאשר אימי הגיעה לבית חולים עם צירים השאירו אותה בחדר צדדי. "יש לך עוד זמן", הם אמרו. אך אימי הרגישה שהיא עומדת למות.. ואכן כך היה. לבסוף אמרה לרופא : "אם לא תקח אותי עכשיו לניתוח אני מתה" והוא עשה זאת, הציל את חייה ברגע האחרון. במהלך חודש ימים לא היה ברור אם תוכל להשאר בחיים.. ואני חיכיתי לה.. בתינוקיה של אז.. ללא ביקורים.

כשגדלתי אימי סיפרה לי שוב ושוב את סיפור הלידה שלי. בצד כל התיאורים האחרים היא גם סיפרה ש"זו היתה לידה נפלאה. לידה מלאה באהבה".. גדלתי עם סיפור של הצלחה. החוויה שלה בתוך כל מה שקרה היתה מדהימה משום שהיא סיפרה לעצמה על היכולת שלה להילחם ולהישאר בחיים והסכימה לראות רק את הטוב שעטף אותה. למזלי היא ידעה לערוך את הסיפור שלה לפני שהעבירה אותו גם אלי, ידעה להעריך את המתנה שקיבלה. לראות אותה מתוך הפרספקטיבה הנכונה.

תמיד פתוחה הדרך לספר ולחבר שוב ושוב את סיפורי הלידה שלנו, להפוך אותם להצלחה.

 לעמוד הקודם: הלידה הפיזיולוגית - שלוש המתנות הראשונות
 

המשוב שלכם חשוב לנו!

נשמח אם תרצו להגיב או לשאול, כתבו לנו גם על נושאים נוספים המעניינים אתכם: