מעטפת ההולדה : מאמרים : מאמרים בנושא לידה |מעטפת ההולדה
בית > הכנה ללידה > מאמרים


תוכן העניינים :

 

 

הלידה הפיזיולוגית - שלוש המתנות הראשונות

המתנה הראשונה: זה קורה!

אפילו שקשה לדמיין זאת, ובוודאי בהריון הראשון, הרי שבסופו של כל הריון תתרחש לידה.

זהו העיקרון הראשון של הלידה, שהיא פשוט מתרחשת. מרגע שהחלה היא תמשך עד לרגע שבו התינוק יצא אל העולם.

המתנה שחבויה כאן היא האפשרות שלנו להתכונן ללידה.

פשוט.

פשוט וגם עוצמתי. ההכנה ללידה היא להתמודדות עם כוחות גדולים ועוצמות גדולות. רגשות גדולים ומעבר גדול.. הולדת האם שבתוכנו ונוצרת ממש בזמן הלידה.

כולנו יודעות שבסופו של כל הריון מצפה לידה.

האם נוכל לצעוד מעבר לפחד?

בשנים האחרונות אני עדה לנשים שעוברות תהליכים עמוקים לפני לידותיהן.  אני רואה כיצד התהליך הרגשי של האם וההכנה לקראת מה שעומד לקרות מפחית באופן דרמטי פחדים וגם את כאבי הלידה.

מעבר לכך, הכנה טובה עוזרת לאם לרשום בצורה נכונה את סיפור הלידה שלה ולהגדיר אותו מראש כ"הצלחה" (ישר לוקח אותנו למתנה השביעית..)

בחייו של אדם יותר מלידה אחת.

אדם "יולד" את עצמו שוב, לא פיזית כמובן. "יולד" רעיונות, מעשים, יוזמות, פרוייקטים, יולד אפשרויות חדשות, יולד סדנאות, ספרים, מחקרים, יולד את הבחירות היום יומיות, הקטנות ביותר, אלה אשר מגלמות את תחושת הבטחון העצמי.. האמונה ביכולותיו.. יולד את החותם אשר ישאר אחריו גם לאחר מותו.

ה"לידות" בשנות הבגרות יכולות להיות מושפעות מהלידה הראשונית, הפיזית, אל העולם.

לכן הכנה ללידה היא ההכנה לבניית חותם של הצלחה.

 

המתנה השניה: הגמישות

בתוך הלידה קיימת גמישות מדהימה.

הלידה הפיזיולוגית היא ביטוי המושפע גם מרגשות האם.. מידת המוכנות של האם, התינוק, והסביבה יכולה לשנות את התפתחות הלידה. לעיתים להאט ואפילו לעצור אותה לזמן מה. לתת מרווח של זמן למצא סביבה טובה שאליה יוכל להתקבל התינוק בבטחון ואהבה.

אמא טבע רוצה להבטיח שכל לידה תסתיים בהצלחה.

אצל יונקים אחרים בטבע קל לראות זאת – הזברה תעצור את הלידה אם תחוש שנמר בסביבה, היא תוכל לרוץ מרחקים ארוכים ובמהירות רבה, עד שתגיע לסביבה בטוחה ותמצא את השיח מאחוריו תוכל להמליט.

גם אצלנו המצב דומה. אם האם לא חשה בטוחה בסביבת הלידה שלה היא לא תלד.

ישנם הרבה סיפורים על כך, הנה שניים:

מכרה שלנו הגיעה לחדר לידה עם צירים תכופים. כשפגשה את הרופא שהיה במשמרת באותה העת חשה תחושה חזקה של דחיה. היא פשוט לא רצתה שהרופא הזה יטפל בה.. בד בבד הצירים החלו להאט עד שנעלמו לחלוטין.. האישה שוחררה הביתה. למחרת החלה שוב הלידה והיא הגיעה ללדת.

הסיפור השני הוא של אישה שהגיעה לפתיחה כמעט מלאה בלידת בזק שהחלה בביתה. היתה איתה מיילדת חברה ובעלה הזמין אמבולנס בבהילות כדי להספיק להגיע וללדת בבית החולים. צירי הלחץ הופיעו כבר בדרך לבית החולים, ואז לפתע הכל נעצר.. הלידה הפסיקה בעיצומה של סערת הצירים. רק כשהגיעו לבית החולים האישה ילדה.  "מה קרה? מדוע נעצרה הלידה? שאלה המיילדת את האישה לאחר מכן. "לא הרגשתי בנוח שהנער שמלווה את נהג האמבולנס מסתכל עלי.." היא ענתה. 

פעמים רבות הלידה נעצרת כי האם או התינוק מסיבה כלשהי עדיין אינם מוכנים.. ככל שהאם חשה מוכנה רגשית לאימהות זה יכול להקל על כל שאר המשתנים. גמישות כסטייט אוף מיינד  בזמן הלידה  מאפשר לאם לעבוד יחד עם הכוחות העוצמתיים של הלידה שלה.

זה לוקח אותנו לעיקרון השלישי.

 

המתנה השלישית: מהות של חיבור

תינוק ואם מחוברים ב- 100% של קשר עוד מזמן ההריון.

הקשר קיים בכל רובד למין הפיזי ועד לאנרגטי. האותות שבין האם לתינוק עוברים הלוך ושוב בינהם. אימהות יכולות לאמן עצמן בהקשבה לתינוק והיכרות עימו כבר מזמן זה..

הלידה, כפי שהיא שיא ופרי של ההריון, הנה גם שיא החיבור, ואמא טבע מעניקה את מתנות החיבור שלה לעודד ולהמשיך את הקשר במהלך הלידה ולהביאו לשיא לאחריה.. לזמן שבו התינוק הגיע לעולם.

הלידה הפיזיולוגית מחברת בין ניגודים, ואז מטשטשים הגבולות שבינהם. הורמון האהבה, הוא גם ההורמון שמחולל את הצירים, את ההפרדה כביכול. כאב הצירים הוא ממשי, אך גם ניתן לטרנספורמציה על ידי נוכחות האהבה והקבלה האימהית. כאשר האם מוכנה עם מיינד-סט מנטלי נכון, שבו אין לזהות כאב עם סבל, היא יודעת לעבוד נכון עם הצירים, לקבל אותם ויכולה להתמיר את חוויתם. אימהות רבות שליוויתי והכרתי ידעו בעזרת אימונים נכונים לעשות זאת. אז החוויה שנותרה אינה של כאב, היא תרגמה לעוצמה.

השלב שלפני יציאת התינוק לעולם הוא שלב מאד דרמטי. כשהאם מגיעה מוכנה לשלב זה היא יכולה לחוות שלב אקסטטי, חוויה שמיימית. שמעתי על כך סיפורים רבים.. חוויתי זאת בעצמי. זהו זמן עוצמתי ויכולה להגיע איתו תחושת חיבור למימד רוחני.. אגדה אינדיאנית מספרת שבזמן זה האם עולה לשמיים לקבל את נשמת התינוק. סיפורים על נוכחות של אנשים אהובים שכבר אינם בחיים ובאו ללוות את הלידה גם הם מאפיינים את השלב הזה של הלידה.. כמובן, אלו לא מתועדים בספרות האקדמית.

הלידה מאפשרת להיפרדות להיות קרובה ביותר לחיבור.. הרגעים שלאחר הלידה הם רגעי שיא הורמונלי שכל מטרתו היא אחת: לחבר בין האם והתינוק. התינוק שעובר מהעולם הקטן של הרחם לעולם הגדול תלוי לחלוטין באימו וביכולת שלה להציע לו חיבור ובטחון מלא.

בתרבות שלנו שחסרה את ההבנה המעמיקה למשמעות הלידה הבחירה של האם להיקשר מיד לאחר הלידה לתינוקה איננה מובנת מאליה. זו צריכה להיות בחירה מודעת.. היא חשובה מדי שלא להיות כזו.

הערות:

(1) ניתן לקרא על כך בהרחבה בהקדמה לספר HYPNO-BIRTHING.קראו בהמשך: מתנות הלידה - 4 עד 7
 
לעמוד הקודם: מתנות הלידה