מעטפת ההולדה : מאמרים : מאמרים בנושא לידה |מעטפת ההולדה
בית > הכנה ללידה > מאמרים


 

משמעות הניתוק מוקדם של חבל הטבור

ניתוק מוקדם של חבל הטבור פירושה באבדן של כ- 50 מ"ל לתינוק כבן 3 ק"ג. בהשוואה לאדם בוגר זה כמו ליטר דם שמאבד אדם השוקל 68 ק"ג. תינוקת אשר חבל הטבור שלה נחתך מוקדם חווה חוויה של בוגר המאבד כמות דם גדולה, שוק היפובולמי, גופני, נפשי ורגשי. אן פריי, מיילדת ומחכנת ללידה, טוענת כי "תינוק אשר חבל הטבור שלו נחתך לפני שהשיליה נולדה חווה מעבר פתולוגי. חוץ מאשר הפגיעה הפיזית תינוקות אלו נושמים את הנשימות הראשונות כשהם מוצפים בפחד וחרדה ובכך נטבעים בהם מסרים שליליים של מניעת תמיכה, המסייעים ליצור את הבסיס לפילוסופיות חיים המבוססות על הישרדות ומחסור במקום שפע ומלאות." ( מתוך: Holistic Midwifery, Volume2). גם ארגון הבריאות העולמי ממליץ שלא לנתק את חבל הטבור של התינוק אלא לאחר תם הפעימות בו.

הנטייה או הצורך למהר, אינו תמיד מודע או מכוון , זו הדרך השגורה בכולנו, ממהרים, לחוצים או עמוסים, וגם חדרי הלידה פעמים רבות עמוסים או ששגורים בהם נהלים של רפואה מתגוננת. כפי שכבר תואר במאמר הראשון, בתי החולים במערב עדיין מפעילים את השיגרה של הפרדת אימהות ותינוקות. אל מול כל זאת נמצא המטען האנושי היקר, הרגעים הראשונים של התינוקת בעולם הזה והם רגעים קדושים. אלו הם רגעים של החתמה של מערכותיו הפיזיות והנפשיות. מעבר להסתגלות הנאותה, גו'זף צילטון פירס מציין, גם כן בסרט "מה תינוקות רוצים", כי טמון פוטנציאל לקפיצה התפתחותית אדירה במערכות ומוחות התינוק ברגעים שלאחר הלידה. ברגע ההולדה התינוק יכול לעשות קפיצה התפתחותית אדירה כאשר הוא רואה פנים של אדם. הוא יכול להגיע לרמת התפתחות שתינוק אשר לא חווה התבוננות בפנים של אדם בשעות הראשונות להוולדו, יגיע אליה רק בגיל 3 חודשים.

ההתרחשויות הפיזיולוגות בגוף האם והתינוקת לאחר הלידה מדגימות כי יש משמעות לדבר הנכון לקרות בזמן הנכון. הפונציאל מעוגן ומסתייע ברמות הגופניות ביותר המלוות את מעבר של התינוק לעולם ואת מעבר של האם לאימהותה החדשה. גם כאן ניתן לראות את ההקבלה הקיימת בקשר גוף נפש והרמות הפיזיולוגיות ביותר נקשרות גם ברמות הנפשיות העמוקות של התהליך. מחקריו של ג'ון בולבי עוד מלפני שלושה עשורים המחישו כי אימהות אשר חוו קשר רציף והדוק עם התינוק ממשיכות לחוש יותר מחוברות כלפיו ומגיבות באופן יותר מלא לדרישותיו בהשוואה לאימהות אשר הופרדו לאחר הלידה מתינוקותיהם. עם זאת, חשוב לזכור את ההבדל המהותי בין בני האדם ועולם החי, שכן, אם המודעת להשפעות אלה יכולה לקבל סיוע או בעצמה לאפשר מרפא לקשר, שמסיבה כלשהי הופרד, הצורך הוא עצום, כפי שכבר נכתב, ומרפא אפשרי בכל שלב.

השלמתו של מעגל הלידה

תהליך הלידה הוא תהליך של מעגל שלם, מלא והרמוני, ואיננו מסתיים עם רגע יציאת התינוקת. להיפך, השלב החשוב ביותר בתהליך ההריון והלידה מתחיל כעת. תינוקות זקוקים לבסס את הקשר האינטימי עם אימהותיהן ואבותיהם עתה, כאשר הם מחוץ לרחם. הצורך העיקרי של התינוקת הוא לחוות את זה שהיא מתקבלת בברכה, נאהבת ונמצאת בידיים בטוחות. על מנת לעודד זאת ניתן לעמעם את האורות בחדר הלידה ולבקש מהצוות הרפואי לכבד את זמן ההיקשרות היקר שלאחר הלידה, כדאי לבקש זאת עוד לפני הלידה. כל שאר הנהלים המלווים לידה אינם דחופים, הדבר החשוב והדחוף היחיד הוא ההתוודעות ההדדית של הורים ותינוק. על מנת לאפשר את הבונדינג, טווית חוטי הקשר העדינים שלאחר הלידה, לדפוס התגובה הרגשי הנחרט בין האם לתינוקת ובין האב לתינוק תוכל להיות השפעה המעצבת את דפוסיהם, גם אם באופן לא מודע, לשנים רבות. כשקשר זה נחווה באינטימיות וללא הפרעות של אורות בוהקים, רעשים או הסחות דעת, מעגל הלידה יוכל להגיע להשלמה ומעגל האימהות, ההורות והתינוקות יוכלו להתחיל על קרקע יציבה יותר.

מישל אודנט מציג בסרטו "מיילדות, שירי ערש ואמא אדמה" את התפישה הרחבה יותר באשר לחשיבות הקשר בין אימהות לתינוקותיהן. " זה חשוב כי מצב האלימות המתרחשת בעולם כולו מדאיגה ומדאיג לא רק אנשי חינוך. המסרים הראשונים העוברים אל התינוק מהעולם, מאיתנו, מעצבים ומחתימים את תחילת דרכו. בתור חברה היינו רוצים לגדל ילדים שהיו בראש ובראשונה בני אדם. בני אדם בעלת רמת אנושיות גבוהה יותר אשר לא שוכחים גם את הקשר עם האם הגדולה. ניתוק הקשר בין האם לתינוק הוא בעל ההשלכות הגדולות יותר של ניתוק הקשר של בני האדם עם אמא אדמה".


אספה וכתבה: מור נווה, מתמחה בפסיכולוגית פרהנטלית ופרינטלית, מקימת "מעטפת ההולדה", יוצרת ומנחה את מפגשי "נושאות חיים" (קורס הריון והכנה להורות), קורסי "פעמי לידה" (סופי שבוע של הכנה ללידה) ומפגשי "נולדו הורים" (לשנה הראשונה לחיים)

לעמוד הקודם: נקודת ההשקפה הבקטריאלית
 

המשוב שלכם חשוב לנו!

נשמח אם תרצו להגיב או לשאול, כתבו לנו גם על נושאים נוספים המעניינים אתכם: