מעטפת ההולדה : מאמרים : מאמרים בנושא לידה |מעטפת ההולדה
בית > הכנה ללידה > מאמרים


 

הכנת טקס קבלת הפנים לתינוק

הכנת טקס קבלת הפנים

ההתכוננות להגעתם של החיים החדשים יכולה לשנות את פני הדברים ובחירתנו באשר לדרך בה היינו רוצים לקבל את פני התינוק המגיע דרכנו לעולם יכולה לנסוך משמעות ברגעים, בשעות בימים ובחודשים שלאחר הלידה. התפתחות הנה רצף אחד שלם וכל שלב בה נשען ונתמך על ידי השלב הקודם לו. כאשר שלבי הבסיס של הקשר נעשו בדרך המעודדת התפתחות הם יקרינו על כל ההמשך והמעבר של התינוק לעולם, המעבר של האישה לתפקיד האימהות יעשה באופן הרבה יותר אורגאני.

ההחלטה הזוגית באשר לדרך שבה מתקבל התינוק צריכה להיות מודעת וכחלק מתהליך ההכנה ללידה. בתהליך מונחה או תהליך יזום על ידי ההורים הצעירים ניתן לרשום את הדברים החשובים להם ביותר. גם חיפוש הנימוקים המובילים אותם לרצות לערוך מעבר מודע המכליל את התינוק הנם חשובים וככל שההורים ערכו הכנה כך יהיה לכם קל יותר ברגע הלידה לממש את משאלות ליבם.

האישה ההרה הולכת וגדלה עם התקדמות ההריון, ובאופן טבעי מתחילה להאט. זה קורה ברמות הפיזיות, אך נשים רגישות יכולות לחוש זאת גם ברמות המנטליות שלהן ורמות תפקודיות אחרות, זהו חלק מהתהליך הטבעי שניתן לתת לו מקום. הלידה היא עצירה מכל מה שהיינו עסוקים בו קודם, והגלישה לאימהות יכולה להשען על האטת הקצבים הטבעית שנוצרה בשלבי ההריון האחרונים. שאלת המקצבים הנה מרכזית ביותר בדיון של המעבר לאימהות, משום שקצבים מתנים אילו מערכות חישה ותפקוד באות לידי בטוי מיטבי. האינטנסיביות של החיים במאה העשרים ואחד ולחצי היום יום יכולים להכהות את הרגישות שלנו באשר לצרכים חשובים, באשר למעברים חשובים, ויש לעזור למעבר הלידה להיות רך ונתמך ככל האפשר.

הרגעים שלאחר הלידה מכוננים את המעבר המתרחש. ככל שההכנה הנפשית למעבר זה נעשתה באופן מודע, קל למעבר לקרות. כאשר ההכנה לאימהות כללה גם עיבודם של דאגות, חששות ופחדים, חלקם טבעיים וחלקם קשורים במערכת ציפיות תרבותית, האם תוכל להיות נוכחת ומלאה בעוצמות והעדנה שהטבע מרעיף עליה ועל התינוקת ברגעים הראשונים לחיים. התינוקת ברגע הלידה, פתוחה, מוכנה למעבר, ותוכל להיות מוזנת מההכנה שערכו הוריה, לא רק ללידה, אלא גם למעבר להורות, לאימהות.

***

מאמר זה מתבסס ומשלב את חלקם של העקרונות המנחים של הפסיכולוגיה הפרהנטלית והפרינטלית

מור נווה, כותבת המאמר, מתמחה בפסיכולוגית פרהנטלית ופרינטלית, מקימת "מעטפת ההולדה", יוצרת ומנחה את מפגשי "נושאות חיים" (קורס הריון והכנה להורות), קורסי "פעמי לידה" (סופי שבוע של הכנה ללידה) ומפגשי "נולדו הורים" (לשנה הראשונה לחיים)

לעמוד הקודם: קבלת הפנים למשפחת האנושות
 

המשוב שלכם חשוב לנו!

נשמח אם תרצו להגיב או לשאול, כתבו לנו גם על נושאים נוספים המעניינים אתכם: