מעטפת ההולדה : מאמרים : מאמרים בנושא לידה |מעטפת ההולדה
בית > הכנה ללידה > מאמרים


 

קבלת הפנים למשפחת האנושות

נקודת ההשקפה האתנולוגית-תרבותית

כאשר אנו סוקרים את הרפרטואר העשיר של תרבויות שונות שחיו כיום ובעבר אנו מגלים כי הגישה לקשר אם-תינוק כוללת את כל קצוות הקשת של התנהגות אנושית. למעשה, באופן מעניין אפשר לגלות כי מערכת הערכים הבולטת ביותר בכל תרבות באה לידי בטוי ברגעי הלידה. דבר זה יכול לתת פרספקטיבה מעניינת באשר להתנהלות התרבותית שלנו לאחר הלידה.

הטיבטים, למשל, מאמינים כי התינוק הוא מורה אשר בא להעניק ממתנותיו לעולם ויש להתכונן להגעתו. בני הזוג פותרים עניינים שונים בינהם כהכנה לכניסה להריון וההריון כולו מוגדר כתקופה מיוחדת של הגעה לעולם. גם בחלקים מסויימים באפריקה קיים המנהג שהאם מזמינה את התינוק הרוצה להגיע דרכה לעולם. בעודה הולכת בטבע היא מחפשת את השיר הנושא את תמצית מהות הנשמה הרוצה להגיע דרכה, עוד לפני מעשה האהבה. כשהיא מוצאת את השיר הזה היא שרה אותו לבן זוגה בזמן האהבה וההתעברות, וממשיכה לשיר אותו גם בהריון. בעת הלידה, כל נשות השבט הסובבות אותה ועוזרות לה שרות את השיר בעת שמגיח התינוק לעולם. שיר זה מלווה את התינוק, הילד והאדם במהלך כל חייו.

סובונפו סומה מספרת בספרה "WELCOMING SPIRIT HOME" על קבלת הפנים הרכה, הטבעית אל תוך השבט האנושי באפריקה. היא מתארת את המנהגים והטקסים בכפר בו היא חיה, בשבט הדאגרה, ומספרת שהקהילה כולה מאוחדת סביב חזון משותף שלפיו כל ילד חיוני לעתיד הקהילה. לכל אדם יש מטרת חיים, כשרונות ייחודיים ויכולות משלו להעניק לחברה, ולכן, כל חברי הקהילה מקדישים עצמם לספק את כל הדרוש לחיים חדשים, המתחילים הרבה לפני הווצרות העובר. גם בשבט הדגארה מצפים מן ההורים להתכונן להבאת ילד לעולם על ידי תהליך של התנקות הגוף וריפוי רגשות לא פתורים מן העבר. בני השבט רואים בתינוק ישות ערה ומודעת שיש לתקשר איתה ולהכליל אותה ועם הכרזת ההריון נערכים טקסים המברכים את התינוק על בואו וחברי הקהילה מתכוננים לעזור לתינוק לחוש מוגן, רצוי ונתמך במהלך ההריון, הלידה ולאחריה.

במקביל לתרבויות הנושאות את החזון האנושי הזה ישנן תרבויות רבות שדווקא מפריעות לקשר הראשוני ולזמן ההחתמה בין אם לתינוק, בשעות הראשונות שלאחר הלידה ובמיוחד בשעתיים הראשונות. הדרך הנפוצה ביותר לעשות זאת היא על ידי קידומן של אמונות שוא כמו זו שאומרת שהחלב הראשוני, הקולוסטריום, משחית או פוגע בתינוק, ואף נחשב כחומר שיש לסלקו. כאלה אמונות רומזות שמיד לאחר הלידה התינוק לא אמור להיות בזרועות אימו. הקשר הראשון בין האם והתינוק יכול להיות מפורע על ידי מנהגים כמו רחצה, מריחה, החתלה הדוקה, קשירת רגליים, "עישון" של התינוק, ניקוב חורים באיזניהן של בנות, פתיחת דלתות בארצות קרות וכו'. מישל אודנט, רופא מיילד אשר חוקר ומקדם את תחום הלידה בעולם, עסק גם במחקר תרבותי בהקשר הלידה ומעיד כי "צריך כמה אנציקלופדיות על מנת להציג את המחקרים הללו, באשר לכיצד תרבויות מאתגרות את האינסטינקט האימהי במהלך התקופה הרגישה ביותר לאחר הלידה. ישנה מסקנה פשוטה, עם זאת, היכולה להתקבל מסקירה קצרה של הנתונים הללו: כמה שתרבות מסויימת מושתתת על אלימות ותפישת החיים הנה השרדותית יותר, כך המנהגים והאמונות יותר פולשניות ומתערבות במהלך התקופה הסובבת את הלידה."

ובחברה המערבית..

בחברה שלנו השליטה בלידה היא בדרך כלל שליטה רפואית. מתוך הספרות הרפואית וספרים בנושא נראה שהשאלה "איך לשלוט ולנהל טוב יותר את השלב השלישי של הלידה" מעסיקה את חוגי המיילדות. כתבי עת רפואיים מפרסמים מדי תקופה מחקרים עתידיים צפויים המשווים בין דרכים שונות "לנהל" את השלב השלישי של הלידה, כשהמטרה היא להעריך את הסיכונים של דימום לאחר לידה. הגורמים המעודדים את שחרור הטבעי של פרולקטין (ההורמון "האימהי" האחראי גם על ייצור החלב), למשל, לא כלולים בפרוטוקולים הללו. הרפואה המערבית עושה רבות להצלתם חיים, צוותי חדר הלידה, רופאים ומיילדות, הנם מסורים ועושים עבודת קודש וחשוב להכיר בכך. בנקודת הלידה אנו יודעים כי יש ערך רב לבטחון הרפואי של היולדת והילוד. יחד עם זאת, נראה שיש לנסח מחדש את הרוטינות הרפואיות משום שכיום עדיין לא נשקלים ההיבטים הנפשיים והרגשיים של תהליך הלידה כבעלי תוקף. טקס ההיקשרות בין האם לתינוק מחתים את מערכותיהם באופן בילתי הפיך, הוא יכול ליצור מרפא לקשיים שהחלו מוקדם יותר ולהיות צעד ראשון מזין לכל מערכת היחסים העתידית של האם והתינוק, אך כאשר לא נחווה הרצף ולא התרחשה היקשרות חסרונה של ההיקשרות יכולה להעמיד אתגרים נוספים לקשר העדין בין האם לתינוק, מחקרי היקשרות רבים מדגימים זאת. יש לכלול שיקולים אלה כשיקולים מובילים כאשר שוקלים התערבות כלשהי בלידה או התערבות בקשר העדין בין האם לתינוק הנוצר באופן ספונטני לאחריה. פונטציאל ההתפתחות האנושית שלנו נמצא מנגד. כמובן, ישנה סקירה מעמיקה שניתן וראוי להתייחס אליה כאשר נושאים אלה עומדים על הפרק, אולם כאן לא יפתחו במלואם.

קראו בהמשך: הכנת טקס קבלת הפנים לתינוק
 
לעמוד הקודם: טבעם של תינוקות ועוברים ומערכת היחסים הראשונה