מעטפת ההולדה : מאמרים : מאמרים בנושא לידה |מעטפת ההולדה
בית > הכנה ללידה > מאמרים

רגעים מקודשים של היקשרות והחתמה - חלק ראשון

אלפי אלפי שנים ויותר הפלא הקסום ביותר קורה שוב ושוב.. בעיצומה של סופת הלידה מגיחה כיפת ראש קטנטנה, ותוך דקות, ארוכות או קצרות, הפלא ופלא – בת אדם קטנטנה ושלמה מגיעה אל העולם! מופעה כה צעיר ועם זאת מלא תבונה ורגישות אנושית. היא כבר עשתה מסע התפתחותי עצום במהלך חודשי ההריון, ולאחר הלידה חווה את המפגש הראשון, הבלתי אמצעי שלה עם העולם. זוהי עוצמה אדירה, איננו זוכרים זאת כיום אולם כולנו חווינו זאת.

מור נווה | 03.01.2010

הרגעים לאחר הלידה

ברגעים שלאחר הלידה כל ישותה של התינוקת מתמסרת, פתוחה ובמצב של רגישות עצומה, היא מוכנה לקבל את כל מה שתעניקו לה ברגעים הראשונים לחייה. בתוך מערכות גופה התרחשויות ותמורות המכווננים אותה למפגש הראשון איתך, האם, ואיתך, האב. והצרכים הראשוניים שלה הם להכיר אתכם, לחוש את מגע עור גופה של האם ולהביט בעינייה, להווכח בנוכחות ובקשר עם אביה, לשמוע את צלילי קולכם, את צליל פעימות ליבך, עתה מבחוץ, ולדעת שחיכתם לה, שהיא מתקבלת באהבה, ושהיא בידיים בטוחות.
קבלת הפנים של האם והאב מחתימה את מערכת הרשמים בחווית התינוקת כלפי העולם. התינוקת סופגת אליה בעוצמה את כל אשר סביבה, גם אם אינה יכולה לבטא את תחושותיה, רשמים אלה ילוו אותה, לרוב באופן לא מודע, בהמשך חייה וישנה סבירות רבה שיהפכו לאמונות הבסיס של אישיותה.

הרגעים הראשונים לאחר הלידה יכולים להפוך לטקס אנושי מרגש של מפגש בין האם לתינוקה, ולהביא לשיא את הקשר שנוצר ברמות הפיזיות ביותר והנפשיות במהלך תשעת החודשים שקדמו ללידה. רגעי ההיקשרות הראשונים הנם זמן מקודש ופוטנציאלי ביותר ויכול להיות הצעד הראשון הכורך יחד את הישות המשפחתית החדשה. ישנם בחיים רגעים מיוחדים של "חלונות הזדמנות", בהם קפיצה התפתחותית אפשרית. הלידה הנה חלון ההזדמנויות הראשון והמשמעותי ביותר בחייו של אדם, עצום מבחינה התפתחותית עבור התינוק או התינוקת, אך גם עבור האם והאב. כאשר ההורות היא מודעת, מהרגע הראשון לחיים, כל כך הרבה עושר יכול להצטרף להמשך הדרך, וקשיים רבים כל כך יכולים להחסך.

ה"החתמה"

המדע טבע מושג המציין את מה שקורה במערכות התינוק והאם מייד לאחר הלידה, בדקות ובשעות הראשונות לחיים, - ה- IMPRINTING, או בעברית ההחתמה.
מחקר ההחתמה החל בתחילת המאה הקודמת כאשר החוקר קונארד לורנץ שם לב כי כאשר נכח ליד ברווזים שזה עתה בקעו מהביצה, וכאשר אימם הברווזה לא הייתה בסביבה ודווקא הוא נכח שם, החלו הגוזלים הצעירים לנהות אחריו. בכל פעם שהופיע בקרבתם, הברווזים הצעירים היו מפנים אליו תשומת לב מיוחדת והולכים אחריו ממקום למקום, כדמות המטפלת שלהם. הרושם הראשון שבעלי חיים ובני אדם מקבלים ברגע שהם מגיעים את העולם מחתימה את מערכותיהם באופן עוצמתי. ברגעים הראשונים לחיים, ישנה קריאה לקשר. זוהי קריאה עמוקה, שורשית ביותר אצל כל היצורים החיים והצורך בקשר הוא כל כך חזק עד כי האיכות של הקשר עימו אנו מוחתמים יכולה ליצור הטיה משמעותית בכל הדרך בה נבנות אמונות הבסיס העמוקות שלנו אודות עצמנו, אחרים והעולם. בטבע, גוזלים וגורים מקיימים מייד לאחר הלידה עם אימהותיהן טקס של מגע- ליקוק אשר לו משמעות עצומה במיסוד ושיקום הקשר בין האם לגוריה והעצמת תחושת הבטחון שלהם. אצל בני האדם, ישנו דחף ביולוגי, אשר בא לידי בטוי ככל שהלידה התרחשה בטבעיות, לקשר של מגע של גוף לגוף, עור לעור, בקשר עין לעין, נפש לנפש. האם האנושית, בשונה מבעלי החיים, נחנה גם במודעות וביכולת בחירה, כיצד לערוך את טקס ההיקשרות עם התינוק שהגיע דרכה אל העולם.

התקופה הראשונית

במהלך 30 השנים האחרונות חוקרת הפסיכולוגיה הפרהנטלית והפרינטאלית  את התפתחותנו המוקדמת ביותר מנקודת מבטו של התינוק, מהזמן שלפני ההתעברות, לאורך הלידה ובתהליך ההיקשרות. הפסיכולוגיה הפרהנטלית והפרינטלית הנה תחום חדש ופורץ דרך המתבסס על קשת מחקרית מתחומי הנויירוביולוגיה, ביולוגיה מולקולרית, אפיגנטיקה, מחקרי המוח הזכרון ועוד ועוד. המחקרים והעבודה הקלינית בתחום זה ביססו את העובדה שההתנסויות המוקדמות ביותר שלנו יוצרות את הבסיס לתחושת העצמי שלנו וליכולתנו לקיים מערכות יחסים משגשגות וגמישות בהמשך החיים. כיום אנו מבינים כי התקופה הראשונית היא התקופה הקריטית ביותר בהתפתחות האנושית. אם בעבר חשבנו כי שלוש השנים הראשונות לחיים מעצבות מחתימים רשמים וחוויות להמשך החיים, אנו יודעים כיום כי התינוק כבר בהריון הנו יצור רגיש ותבוני, אוסף חוויות ורשמים, ולפיהם מעצב את מוחותיו ומערכותיו. התקופה הראשונית כוללת את הזמן מטרום ההתעברות ולאורך שנת החיים הראשונה לאחר הלידה. זהו זמן קריטי של יצירת יסודות קיומנו בכל רמות ההוויה: פיזית, רגשית, מנטלית, בין-אישית ורוחנית.

היווצרותם של מבני מוח, כושר עמידות, תחושת רווחה פנימית ויצרנות בטווח הארוך, כולם נשענים על בסיס ראשוני זה. דפוסי ליבה שמשתרשים בתקופה זו יוצרים את הדרך בה אנו עתידים לחיות את חיינו. יש להבין את הזמן המיוחד של התקופה הראשונית על מנת למנוע טראומות מוקדמות ולטפל בהן, ולמנוע בעיות שעשויות להופיע ביהמשך החיים.

קראו בהמשך: טבעם של תינוקות ועוברים ומערכת היחסים הראשונה