מעטפת ההולדה : מאמרים : מאמרים בנושא לידה |מעטפת ההולדה
בית > הכנה ללידה > מאמרים


תוכן העניינים :

 

 

חלק ב' – איך לחשוב על זה ונקיטת עמדה

איך לחשוב על זה?

חשוב להדגיש שאם היינו מדברים על מצב היה מאפשר לשמור את תאי הגזע של התינוק וגם לאפשר לתינוק כמות משמעותית של דם טבורי עשיר בתאי גזע לחזור חזרה לגופו הרי שלא היתה כאן כל התלבטות. היה ראוי לאפשר את שני הדברים. אולם, המצב הוא שאפשרית רק בחירה אחת מן השתיים: ניתוק מוקדם של חבל הטבור ולקיחת תאי הגזע או החזרת כל הדם לגופו של התינוק.
הנה עוד נקודות העוזרות להבין את התמונה הגדולה על מנת לערוך שיקולים מושכלים יותר:

  • המחקר הרפואי בתחום הדם הטבורי עדיין מצוי בחיתוליו.
תאי הגזע הפכו להיות מקור למחקרים רבים בשנים האחרונות (ראו נספח למאמר זה). ללא ספק שתאי הגזע הנם פוטציאל אדיר מבחינה רפואית. אולם, לעת עתה המחקר הרפואי בתחום של הדם הטבורי עדיין בחיתוליו (מומחים רבים אומרים שברוב המקרים הם עדיין יעדיפו השתלת מוח עצם מאדם בוגר). יש להבין שעדיין אין את ההוכחה המוצקה לכך שהביטוח הזה ישא את הבטחותיו, אלא תקווה רבה, משום הערך הרפואי הגדול של תאי הגזע. יש לציין כי במקביל נערכים כיום מחקרים רבים גם בכוונים המציעים את היכולת להפוך כל תא בגוף, גם תאי עור לתאים המסוגלים להתמיין, ולאפשר את הסגולה של תאי גזע לכל תא פונטציאלי אחר.
מצד שני, עדיין לא נערכו המחקרים המדגימים את היתרונות להשארת תאי הגזע בגוף התינוק דווקא ברגע המשמעותי כל כך של הלידה – מה שלוקח אותנו אל הנקודה הבאה:
  • לכולנו, כמהלך סטנדרטי, ניתקו את חבל הטבור מייד לאחר הלידה.
במהלך 60 השנים האחרונות, מאז שהלידות הועברו מכתלי הבית אל בית החולים, חבל הטבור נותק מייד לאחר הלידה. למעשה, כולנו "תוצרים" של מהלך שלא אפשר החזרת הדם הטבורי. בשנים קודמות אף לא טרחו לשמור את הדם הזה, הוא נחשב לפסולת רפואית. האם ההידרדרות הבריאותית הכללית והופעתן של מחלות חדשות כגון סרטן, איידס וכו' קשורה בהחלשת המערכת החיסונית שלנו משום שמלכתחילה לא ניתן לנו הדם הטבורי ברגע הרגיש של הלידה? האם ייתכן שדווקא ניתוק מוקדם של חבל הטבור הביא לחוסר התמודדות מוצלח של המערכות החיסוניות עם האתגרים להן נחשפו?
האם נעשו המחקרים ההשוואתיים עם תרבויות שבהם לא נותק חבל הטבור מייד ? מהן התרבויות הללו והאם ניתן כיום להתחקות אחר אוכלוסיה אשר בלידתה נהנתה מקבלת הדם הטבורי ולבדוק את חוסנה הבריאותי?
כל אלה הנם שאלות רלוונטיות בקונטקסט הזה של ניתוק מוקדם של חבל הטבור וראוי למצותן לראות עיננו (אנו לא התפננו לעשות זאת ונשמח לעדכון אם ישנם מחקרים כאלה).
  •  העניין הכלכלי
החברות הלוקחות את הדם הטבורי, הן ללא ספק גם בעלות עניין כלכלי, ועל כך מעידים המחירים של שירות יחסית פשוט זה. זה חשוב משום שהיום, לצערנו המניעים הכלכליים הם כח מאד עוצמתי. זה מביא אותנו לנקיטת העמדה שלכם:

אם הנכם מבררים פרטים עם חברות הדם הטבורי היו מספיק ברורים לשאול: מהו למעשה הביטוח המוצע לשמירת הדם הטבורי? – זוהי הזדמנות להתאמן בנקיטת עמדה וקבלת החלטות מושכלת.
בדקו זאת לעומק. האם ההבטחה היא עתידית ומבוססת על מחקרים שעדיין לא נעשו או שההוכחות לשימור הדם הטבורי כבר מוצקות? עשו בדיקה זו בעצמכם, אל תסמכו רק על השיקולים שאנו הבאנו כאן, המחקר המדעי היום גם מתקדם במהירות. מרגע שאתם הופכים להיות הורים אתם אחראים לקבלת ההחלטות עבור התינוק שלכם וישנן החלטות רבות שניתן לקבל בתוך חלון ההזדמנויות של הלידה וגם במהלך השנים הראשונות של החיים. זהו אימון מצויין עבורכם "להפוך כל אבן" ולהתוודע לקבלת החלטות מושכלת. לא משנה מה תבחרו אתם תדעו את טווח ההשלכות של החלטתכם ותוכלו לתת מענה לצרכיו של התינוק המופלא שהגיע אליכם.

לסיכום,
ההחלטה באשר ללקיחת הדם הטבורי צריכה לעשות מתוך שיקולים רחבים, ארוכי טווח בכל הכוונים, ולברר האם באמת כדאי להשתמש אחרת בדם הטבורי אשר הטבע הועיד לו לחזור לגוף התינוק ברגעים המשמעותיים שלאחר הלידה.
הנטייה או הצורך למהר, לא באופן מודע או מכוון , היא עקב אכילס בנושאים החשובים של ההריון והלידה. אנו חיים בתקופת זמן ש"נורמלי" בה להיות ממהרים, לחוצים, עמוסים, וגם חדרי הלידה עמוסים. אולם רגעי מעבר חשובים מצריכים מאיתנו להאט על מנת להכיל את השיקולים הנכונים והמשמעויות העמוקות יותר של התהליך בו אנו מצויים. הרגעים הראשונים של התינוק בעולם הזה הם רגעים קדושים. אלו הם רגעים של החתמה של מערכותיו השונות, של הגעה למקום חדש. בהצלחה.

לעמוד הקודם: חלק ראשון: העובדות
 

המשוב שלכם חשוב לנו!

נשמח אם תרצו להגיב או לשאול, כתבו לנו גם על נושאים נוספים המעניינים אתכם: