מעטפת ההולדה : מאמרים : מאמרים בנושא לידה |מעטפת ההולדה
בית > הכנה ללידה > מאמרים

תוכנית לידה

תוכנית הלידה היא כרטיס הביקור שלכם בחדר הלידה, וההזדמנות שלכם לפרט את משאלות לבכם, בחירותיכם וההכנה שעשיתם לקראת הלידה. תוכנית הלידה נועדה לעודד תקשורת ביניכם לבין הצוות הרפואי ו/או והמיילדת, ולתת לצוות חדר הלידה הזדמנות להכיר אתכם. ברגע שתתנו את תוכנית הלידה לצוות, זה כבר עושה הבדל וזוהי הצהרה שהתכוננתם ללידה ושחשובים לכם דברים מסויימים.

מור נווה | 03.10.2009

תוכן העניינים :

 

איך להכין תוכנית לידה?

אנו ממליצות להגיע ללידה עם תוכנית לידה. אפשר להתחיל לרשום את הקווים כלליים של איך הייתם רוצים ללדת כשהדבר מתבהר לכם. הטוב ביותר הוא לעשות זאת ואז גם לעבור קורס הכנה ללידה ולגבש את התוכנית, לאחר שהבנתם יותר את עולם הלידה ועולם חדרי הלידה. לאחר שהתוכנית שלכם תהיה רשומה היא גם תוכל להבהיר לכם מהו המקום הטוב ביותר שיכול לענות על ציפיותיכם.
ככל שהתוכנית תכיל אמפתיה ושיתוף בתחושותיכם, בערכים בהם אתם מאמינים היא תוכל לפתוח את לב הצוות אליכם. כמובן, מטרתה הראשונית היא להציג את החלטותיכם ורצונותיכם באשר ללידה. אנו ממליצות גם לשלוח העתקים לתינוקיה ולמחלקת יולדות על מנת ליידע את כל הצוות בכל רצונותיכם במהלך ולאחר הלידה.

היתרונות והחסרונות של תוכנית הלידה

היתרון שבהכנתה של תוכנית הלידה היא ראשית עבורכם – היא המסמך שכתבתם בכל התהליך של ההכנה אשר התמצק לבסוף כמילים על דף. החשיבות היא בעצם התהליך שעברתם בהכנה, ואל תשכחו זאת. יתרון חשוב נוסף הוא שהצוות בחדר הלידה יתייחס שונה משמעותית לזוג אשר מגיע עם תוכנית לידה. זוהי הצהרה לא מדוברת: "עשינו תהליך הכנה ללידה" והדבר מביא לדיאלוג יותר אקטיבי בקשר לכל התערבות, הצעה או שיקולים שיכולים לעלות במהלך הלידה. יתרון הנוסף הוא בכך שלצוות יש הזדמנות להכיר אתכם, באופן אישי יותר, ולהשתדל לנווט את הלידה לפי רצונותיכם. אנו יודעות כי מנסיוננו נהלים שגורים אשר יכולים לכווץ ולהלחיץ את היולדת בהחלט נחסכים מזוגות שמגיעים לחדר לידה עם תוכנית לידה ויכולים לפתוח שערים אחרים אצל אותו הצוות ממש.

החסרון, כמו היתרון של התוכנית, גם הוא ראשית מתחולל אצלכם. התוכנית הנה איסוף תחושותיכם, משאלותיכם ורצונותיכם באשר ללידה. אולם, גם בהכנה טובה איננו יכולים לצפות את הבלתי ידוע והלידה הנה אירוע שאיננו יכולים לצפות את התפתחותו המלאה, זה תלוי בגורמים רבים אשר קצר המקום כאן מלהכילם. כאשר אנו לוקחים בחשבון שהלידה בטוח לא תתרחש כפי ששערנו - הכל כשורה. אז אנו יודעים שעשינו את המיטב על מנת לפלס את הדרך לתינוק ולאם לעבור תהליך לידה כמה שיותר בטוח ומכאן – עלינו לאמץ גישה חיובית באשר לכל מה שקורה, לכל התפתחות עתידית.

לכן, עצתנו היא בהחלט להכין תוכנית לידה שעולה בקנה אחד עם הצרכים והמשאלות שלכם, המתארת את מסע ההכנה שלכם לקבלת התינוק וגם לשמור על פתיחות באשר להתפתחויות לא צפויות.

מתי למסור את תוכנית הלידה לצוות?

את תוכנית הלידה תוכלו לתת לצוות בזמן של סיור מקדים בחדר הלידה בו בחרתם ואם לא הספקתם תוכלו לתת אותה גם עם הגיעכם ללדת. המאמץ של הכנת תוכנית לידה משתלם משום שברגע האמת כאשר הלידה תתחיל, היא תזדקק לכל הכוחות הנפשיים והפיזיים שלך וגם שלך. מאד רצוי כי גם בן הזוג יהיה פנוי לתמוך בבת זוגתו היולדת בדרכים שונות.
חשוב להיות מודעים ליתרונות ולחסרונות הפונטציאליים של תוכנית הלידה:

קראו בהמשך: דוגמאות לתוכניות לידה