מעטפת ההולדה : מאמרים : מאמרים בנושא לידה |מעטפת ההולדה
בית > הכנה ללידה > מאמרים

מאמרים בנושא לידה

 

מה זאת תוכנית לידה ?

מור נווה 03.10.2009
תוכנית לידה תוכנית הלידה היא כרטיס הביקור שלכם בחדר הלידה, וההזדמנות שלכם לפרט את משאלות לבכם, בחירותיכם וההכנה שעשיתם לקראת הלידה. תוכנית הלידה נועדה לעודד תקשורת ביניכם לבין הצוות הרפואי ו/או והמיילדת, ולאחר שתגבשו אותה (אנו ממליצות לגבש אותה לאחר קורס הכנה ללידה) היא תוכל להבהיר לכם מהו המקום או בית החולים שיכול לענות על ציפיותיכם. תוכנית הלידה אמורה לספר מעט אודותכם ולתת לצוות להכיר אתכם, להכיר את האנשים שמאחורי מספר תעודת הזהות כלשהו בחדר 8. ככל שהתוכנית תכיל אמפתיה ושיתוף בתחושותיכם, בערכים בהם אתם מאמינים היא תוכל לפתוח את לב הצוות אליכם. כמובן, מטרתה הראשונית היא להציג את החלטותיכם ורצונותיכם באשר ללידה. חשוב לציין גם את היתרונות והחסרונות הפונטציאליים של תוכנית הלידה..
למאמר המלא ...

המשמעויות של לקיחת דם טבורי ואיך לחשוב על זה?

מור נווה ואירית דותן 03.08.2009
המשמעויות של לקיחת דם טבורי ואיך לחשוב על זה? רובנו שמענו את המושג "דם טבורי" – אולם האם באמת הבנו מה זה? ויותר חשוב מכך – האם הבנו מהן המשמעויות של לקחית דם טבורי? דם טבורי הוא הדם של התינוק המצוי בגופו ברגע הלידה. דם זה מכיל תאי גזע יקרי ערך משום שאלה הנם אבות הבנייה של הדם והמערכת החיסונית והם בעלי פונטציאל להפוך לכל תא אחר בגוף, להפוך למרכיבי רקמות שונים כגון רקמת לב, וכליה, מה שכמובן פותח פתח לטיפול בשלל מחלות. מאמר זה סוקר את נושא הדם הטבורי מנקודת השיקול ההורית ומציע להרחיב את ההבנה באשר למהות התהליך לפני קבלת ההחלטה לקחת את הדם הטבורי של התינוק שרק נולד. על מנת להבין את הקונטקסט הגדול יותר של לקיחת הדם הטבורי יש להבין את ההתרחשיות המיוחדות בשעות לאחר הלידה ולהבין את הצורך של התינוק להחזיר לעצמו דם זה דווקא ברגעים אלה. מה שלא תהיה ההחלטה, טוב שהיא תגיע ממקום ברור ומודע על מנת שתוכלו להציע לתינוק את התמיכה הטובה ביותר בתחילת החיים.. בהצלחה.
למאמר המלא ...

Credit:  LAWRENCE LAWRY / SCIENCE PHOTO LIBRARY

רגעים מקודשים של היקשרות והחתמה - חלק ראשון

מור נווה 03.01.2010
אלפי אלפי שנים ויותר הפלא הקסום ביותר קורה שוב ושוב.. בעיצומה של סופת הלידה מגיחה כיפת ראש קטנטנה, ותוך דקות, ארוכות או קצרות, הפלא ופלא – בת אדם קטנטנה ושלמה מגיעה אל העולם! מופעה כה צעיר ועם זאת מלא תבונה ורגישות אנושית. היא כבר עשתה מסע התפתחותי עצום במהלך חודשי ההריון, ולאחר הלידה חווה את המפגש הראשון, הבלתי אמצעי שלה עם העולם. זוהי עוצמה אדירה, איננו זוכרים זאת כיום אולם כולנו חווינו זאת.
למאמר המלא ...

רגעים מקודשים של היקשרות והחתמה – חלק שני

מור נווה 3.01.2010
רגעים מקודשים של היקשרות והחתמה – חלק שני: הסקירה הפיזיולוגית חלקו הראשון של המאמר סקר מנקודת מבט מהותית, פסיכולוגית ותרבותית את חשיבות הקשר בין האם לתינוקת מייד לאחר הלידה. הקשר בין אם לתינוקת אשר היה קיים בכל הרמות, 100% של חיבור, ניתק לאחר הלידה. התהליך הפזיולוגי הנחווה במערכות הגוף של האם והתינוקת, מדגים אף הוא כיצד הצורך החשוב ביותר לאחר הלידה הוא לשקם את הקשר העדין והיקר בינהן. מאמר זה עוסק בהתרחשויות הפיזיולוגיות הרב מערכתיות המתחוללות בגופה של האם ובגופה של התינוקת (אף אחד עדיין לא חקר מה קורה בגוף האב..) בעת זמן ההחתמה. כל זאת על מנת לעורר את ההשתאות הנדרשת כל כך לקחת אותנו צעד אחד הצידה מהנתיב הרגיל המקבל את הדברים כמובנים מאליהם והמאפשר לנו לפתוח שאלות, ולאפשר ישומים חדשים והתנהלות שונה בדרך בה אנו מקבלים את פני התינוקת שלנו לעולם.
למאמר המלא ...

אמונות מהרחם ומהלידה

מור נווה מאי 2011
אמונות מהרחם ומהלידה

אנו מתהלכים בעולם עם בקבוקון קטן ובו נוזל מרוכז: אמונות היסוד שלנו. מבלי מיישים, בסיטואציות שונות במהלך היום, במהלך החיים נמזגות הטיפות הקטנות ומשפיעות על כל מה ומי שאנו פוגשים בו. והאדם שמקבל את המינון הרב ביותר מהטיפות הקטנות אך האפקטיביות של אמונות היסוד הוא כמובן.. אנחנו עצמנו. אנו מותנים על ידי האיכות שנמצאת בבקבוקון הזה. איך הגיע אלינו הבקבוקון הקטן הזה, תשאלו, וכיצד הוא יכול לנהל את חיינו? זה פשוט. נולדנו עם הצורך בו.

אמונות הן החיבור למי שאנו ולתפישת העולם שאנו זקוקים לקבל כדי לדעת לאן הגענו. תינוקות פתוחים ביותר וזקוקים לספוג תמציות יקרות אלה, פשוט משום שהם בתחילת דרכם, זקוקים להבין היכן הם ומהי הדרך המקדמת ביותר להביא את המיטב שבהם במקום אליו הגיעו. כוח האמונות מעצב את תפישת הליבה שלנו לגבי עצמנו ומה שאנו מסוגלים (או לא מסוגלים) לעשות, ודרך אלה אנו ממשיכים לגדול.


למאמר המלא ...

מתנות הלידה

מור נווה נובמבר 2012
מתנות הלידה הפעילה

הלידה הפיזולוגית, הטבעית, היא הלידה כפי שהטבע תכנן, ואפשר להוסיף: בגאוניות רבה.

אורגנית ומתפתחת, מסונכרנת בין מרכיבים רבים ומבורכת בגמישות להאט, אפילו לעצור במקרה הצורך את הלידה. שתי מערכות של גוף, נפש ורוח מתואמים בסנכרון מדהים מרגע שהלידה החלה ועד שהתינוק מונח על אמא, יונק את חלב הכולוסטרום ובכך משלים את מעגל הלידה.

בתוך הלידה הפיזיולוגית נמצאת ההבטחה לעולם טוב יותר. הבטחה לתשתיות הפנימיות ביותר של אהבה ושלום פנימי. אלה לא רעיונות רומנטיים, זוהי התוכנית המדעית ביותר של הטבע. מאמר זה לא מתאר את הלידה הפיזיולוגית. הוא כן מציע אפשרות להביט על העקרונות, המתנות של לידה פיזיולוגית טבעית, בתוך תנאים שאינם חשופים להפרעות או התערבויות.

מאמר זה נכתב בהשראת סדנת סופשבוע עם ג'אנט בלאסקאס, האם של הלידה הפעילה, ומתוך ההבנה הרחבה יותר של אירוע הלידה.

 


למאמר המלא ...