מעטפת ההולדה : מאמרים : מאמרים בנושא פסיכולוגיה פרהנטלית ופרינטלית | מעטפת ההולדה
בית > פסיכולוגיה פרהנטלית > מאמרים


תוכן העניינים :

 

 

מה זה אומר לגבינו?

 

לאורם של אלה אנו מבינים היום כמה חיוני לעצב ולהגדיר מחדש את הדרך בה אנו מבינים ותופשים את יכולתנו להיות עם תינוקות, החל מהרגע הראשון לחיים ברחם, ולכלול בקשר שלנו עם תינוקות, בכל שלבי התפתחותם, את מיטב האנושיות שלנו, התיחסות עדינה ותומכת בחיים החדשים.

במסמך ה עקרונות המנחים שתורגם לעברית מעודכנים הקוים המנחים לעבודה עם נשים הרות, הורים צעירים ותינוקות. במרכזם של עקרונות אלה נמצאות ההבנות הבאות:

מרגע ההתעברות, הדרך בה אנו כהורים נושאים את החיים החדשים ברחם,

הדרך בה התינוקות נולדים אל העולם

והאופן בו הם מתקבלים בברכה חשובה ביותר ונרשמת בתוך העיצוב של אופי האדם.

 *

 כבני אנוש, אנו מהרגע הראשון מודעים ויוצרים קשר בעל משמעות בתוך התקופה העדינה והפגיעה של ההתפתחות.

מה שקורה לנו במהלך ההתעברות, במהלך תקופת החיים ברחם ובלידה מוטמע בזכרונות התת מודע ובזכרונות המקודדים בגוף. אלה מהווים את תשתיות היסוד של הוויתנו.

*

 באיזו מידה תוכל לחלחל התפישה החדשה? האם בעת היותנו בקשר עם אישה הרה, אנו כוללים בתשומת הלב שלנו את הקשר הקיים כבר עם התינוק, איש המחר, המתגורר ברחמה?  - אמנם מאד צעיר, אך בעל תבונה עמוקה ורגישות עצומה, בתוך השלב ההתפתחותי האינטנסיבי ביותר של חייו.

הנה כמה עיצות מעשיות:

העקרון הראשון בעת ההריון ובסביבת ההריון הוא המודעות. כשאנו מודעים לכל דבר באופן טבעי אנו מעניקים לו יותר תשומת לב.

בנוסף, כפי שאנו מבינים כיום, הקשר בין העובר והתינוק לאם או לשני ההורים מתרחש בכל מקרה, בין אם ההורים מודעים לכך או לא. ככל שהקשר הוא מודע יותר מצד ההורים והתינוק וצרכיו נכללים בתקשורת איתו התינוק יכול לחוש מחוזק, בדיוק כפי שאנו חשים כאשר כוללים אותנו בעניין זה או אחר לו אנו שותפים. ככל שתהליכי ההריון וההורות הצעירה היא מודעת ניתן לתווך את מה שקורה גם לעובר או לתינוק, ואפילו חשוב לעשות זאת. למשל:  "אמא כעת עצבנית ולחוצה.. מחר יהיה המבחן שאני מתכוננת אליו זמן רב, ולא קל לי עם מבחנים.. אולם, זה לא קשור אליך, קטיני. אותך אני אוהבת. זה קשור לפרק החיים התוסס הזה שאמא נתונה בו.. אני יודעת שאתה שם, מקשיב ושומע ורגיש להכל.. אותך אני אוהבת."

רוב "העבודה" כאן היא לשנות את נקודת ההשקפה שלנו, וזה יכול להיות לא פשוט. אנו גדלנו עם תפישות שונות, עם נקודת ההשקפה כי התינוק הנה ישות ביולוגית ואין לו תחושת עצמי ממשית משל עצמו. כאשר אנו מכללים את התינוק בתקשורת שלנו ופונים אליו ואף שמים לב לתגובותיו, אנו מתחילים לגלות את קשר מופלא ועדין ביותר.

מעבר לכך, זה נהיר שכאשר אימהות מקבלות את שהן זקוקות לו כך גם תינוקותיהן, לכן, התמיכה בנשים הרות ובאימהות צעירות מצד כולנו, הבוגרים של השבט האנושי הוא תמיד מחזק ביותר. אימהות צעירות, בכל שלבי ההריון, הלידה והשנים הראשונות לחיים זקוקות להרבה מאד תמיכה והכרה בשלב העדין שהן עוברות בחייהן האישיים וכאשר הן מאפשרות לדור העתיד לצמוח שמח ובריא.

מאמר זה אכן בעיקר פותח שאלות. מעטפת ההולדה עורכת ימי עיון וסדנאות להורים ומציעה עוד תובנות נוספות באשר ליצירת הקשר העדין שבין הורים לתינוק, בשלבי ההתפתחות השונים. בנוסף, מעטפת ההולדה מציעה גם סמינרים לאנשי המקצועות התומכים בהריון ולידה. במפגשים נפתחים ההיבטים היישומיים של הפסיכולוגיה הפרה והפרינלית.

הורים בכל שלבי ההריון מוזמנים לקחת חלק במפגשי נושאות חיים.

 דולות, דולות פוסטפארטום, מיילדות, מדריכות הכנה ללידה ונשות ואנשי מקצוע נוספים מוזמנים לסמינר פעיל בנושא מסרים מילדי המחר, המתבסס על תובנות הפסיכולוגיה הפרה והפרינטלית.

 

 

 

 

 לעמוד הקודם: מסרים מילדי המחר
 

המשוב שלכם חשוב לנו!

נשמח אם תרצו להגיב או לשאול, כתבו לנו גם על נושאים נוספים המעניינים אתכם: