מעטפת ההולדה : מאמרים : מאמרים בנושא פסיכולוגיה פרהנטלית ופרינטלית | מעטפת ההולדה
בית > פסיכולוגיה פרהנטלית > מאמרים


 

הפעולות הנדרשות כעת

הרבה מאוד היבטים זקוקים לתשומת לב אם ברצוננו לשפר את הפונטציאל האנושי במהלך התקופה הראשונית. אנו יודעות שהדבר הראשון והחשוב ביותר הוא שצרכיהן של המשפחות חייבים להתמלא. בחלוקת משאבים ומימון, מן הראוי להציב את הצרכים של משפחות צעירות בראש הרשימה.

אנו מאמינות כי תכנון אסטרטגי, משאבים ושירותים צריכים להתחיל במאמצי מניעה כוללים, המותאמים לכל תרבות בנפרד. אנו מזהות צורך רב בהזרמת משאבים להשכלה טובה יותר ולמאמצי מניעה המופנים כלפי הורים צעירים מכל שכבה סוציואקונומית ומוצא אתני. כאן למשל, בסנטה ברברה, מופעלת תוכנית שנקראת "מקבלים בברכה את פניו של כל תינוק עד גיל 5". התוכנית מספקת לכל תינוק ומשפחה לפחות שלושה ביקורי בית במהלך השנה הראשונה לחיי התינוק.

נדבך שני של התערבות צריך לכלול מערכת סינון אפקטיבית לזיהוי משפחות בסיכון גבוה, ולספק להן מערך תמיכה רחב יותר. הנדבך השלישי יהיה כרוך בתמיכה אינטנסיבית ועזרה למשפחות הנזקקות ביותר.

מתוך הפרספקטיבה הפרהנטלית והפרינטלית אנו מציעות גם את ההצעות הבאות, המיועדות ליישום מיידי בכל שלב ושלב בתקופה הראשונית.

לפני ההתעברות. אנו יודעות כי הורים המגיעים אל ההיריון עם טראומות לא פתורות ודפוסי חיים של חרדה, דיכאון וסטרס, משפיעים לרעה על תינוקם מהשלב של ראשית ההיריון. אנו ממליצות להעלות את המודעות הציבורית ולהעניק למשפחות שירותים נוספים ללא קשר לרמת הכנסה, על מנת לספק לכל ההורים הזדמנות לקבל תמיכה טיפולית וכלים אפקטיביים להתמודדות עם בעיות בריאות נפשיות ופיזיות, ולערוך שינויים בריאים בסגנון החיים. יש לכלול בזה התנקות מכימיקלים וזיהום תעשייתי שעלולים לפגוע בתינוק, וגמילה מאלכוהול, עישון, סמים ותרופות עוד לפני התחלת ההיריון.

במהלך ההיריון. כל דבר שביכולתנו לעשות כדי לתמוך באימהות ולדאוג שיהיו בריאות, שמחות ובעלות תחושת רווחה במהלך ההיריון נמצא בחשיבות עליונה. משאבים לאימהות ולאבות לניטרול סטרס ולטיפול פסיכולוגי אישי וזוגי צריכים להינתן ללא קשר לרמת הכנסה. תוכניות המעודדות קבוצות תמיכה עם הורים נוספים במהלך ההיריון התגלו כיעילות מאד. במהלך ההיריון, יש לעשות כל מאמץ לעזור לאימהות להתכונן ללידה, לרכוש ידע, לנטרל פחדים ולהעלות את רמת הביטחון בעצמן וביכולתן ללדת לידה טבעית. אנו עדים לאובדן עצום בפוטנציאל האנושי כאשר הלידה טראומטית לאם, לתינוק ולאב או כאשר מתרחשים אירועים כמו לידה מוקדמת, המסתיימים בשהייה באינקובטור. בראש סדר העדיפויות יש לשים את מניעת הדברים האלה לפני התרחשותם. כל כך הרבה בעיות של תינוקות וילדים מתחילות במהלך הלידה ותקופת ההיקשרות. מניעה והכנה הן צורך קריטי.

הלידה. יש לעודד את האמון בלידות טבעיות בקרב אנשי מקצוע והורים. במקביל, תמיכה בלידה מצד דולות מיומנות עוזרת במובהק לשיפור התוצאות. אנו ממליצות לממן תוכניות המשלמות שכר דולות, כדי להעמיד משאב זה לרשות כל אישה. הסעיף השני בראש סולם העדיפויות הוא להפסיק את המנהג המזיק של הפרדת התינוק מהאם. מגע בלתי פוסק של עור בעור צריך להתאפשר לכולם, כולל לתינוקות באינקובטור.

פוסטפארטום (מיד לאחר הלידה). יש לעשות כל מאמץ לעזור לאימהות ולתינוקות להצליח בתהליכי ההיקשרות וההנקה, ולאפשר להם פרטיות ותמיכה להתחיל להכיר זה את זו. האם, התינוק והאב/בן הזוג זקוקים לתמיכה כדי להתכנס בתוך מעטפת שממנה יוכלו לחזור לאט ובהדרגה לשגרת חייהם. במהלך הפוסטפארטום, עזרה מאנשי מקצוע שהתמחו בפסיכולוגיה פרהנטלית ופרינטלית תהיה חיונית לזיהוי בעיות לא פתורות ודפוסים מזיקים מן הלידה ותקופת הינקות הראשונית, במיוחד אם היו סיבוכים או התערבויות. טיפול מקצועי בדברים אלה מוקדם ככל האפשר עומד גבוה בסדר העדיפויות.

השנה הראשונה לחיי התינוק. במהלך שנה זו, יש לתמוך בכל מגוון הצרכים הגדול של הורים ותינוקות בכל ערוץ אפשרי. הבנות חדשות מתחום הפסיכולוגיה והבריאות הפרהנטלית והפרינטלית מדברות על הפגיעוּת של התינוק, על יכולותיו ועל טבעו הרגיש והתבוני, ומאירות אותו באור חדש. הבנות אלה מאיצות בנו לחולל אבולוציה בדרך שבה אנו מתקשרים עם תינוקות ותומכים בפונטציאל שלהם. כאשר אנו מחוללים שינויים אלה ומטמיעים אותם במערכת היחסים שבין התינוק להוריו, חלים שיפורים משמעותיים בוויסות-העצמי ובדפוסי ההיקשרות של התינוק, והפונטציאל האמיתי שלו מקבל ביטוי מלא יותר. בעבודת אנשי מקצוע מהזרם המרכזי, בהשכלה להורים ובהכשרה להורוּת, עדיין לא הטמענו את הממצאים מתחום הפסיכולוגיה הפרהנטלית והפרינטלית. לפיכך, מימון ההשכלה, ההכשרה והפצת הידע בתחום זה יוכל להיות בעל השפעה עתידית גדולה על מיצוי הפונטציאל האנושי.


דמיינו עולם..

בו כל תינוק מתקבל בברכה, נאהב, מטופח ומתקבל כפי שהוא באמת: ישות מדהימה, מודעת וערנית מהרגע הראשון לחייה. ככל שתינוקות אלה גדלים, כך גדלה גם יכולתם לאהוב, לגלות אמפתיה כלפי אחרים, לקיים מערכות יחסים בריאות ולחיות מתוך שמחה. כאשר הדור הראשון שלנו יתבגר, אנו נראה את השפעת עבודתנו הולכת ומתרחבת ומתחילה להקיף תחומים רבים: יכולת למידה מוגברת, יותר אינטליגנציה רגשית ויצירתיות, הופעתם של מנהיגים חדשים ושל משפחות וקהילות בריאות יותר. הפונטציאל שלנו איננו מוגבל. הגיע הזמן להתלכד ולהחדיר לתרבות ולקהילות שלנו את החזון, המשאבים והמחוייבות לתמוך בכל חבר חדש במין האנושי, למן הרגע הראשון לחייו. הגיע הזמן לתת לילדים לדעת שהם חיוניים לקהילתנו וראויים למחוייבות זו.

קראו בהמשך: סימוכין:
 
לעמוד הקודם: 12 עקרונות מנחים לתמיכה בפונטציאל האנושי מראשית החיים