מעטפת ההולדה : מאמרים : מאמרים בנושא פסיכולוגיה פרהנטלית ופרינטלית | מעטפת ההולדה
בית > פסיכולוגיה פרהנטלית > מאמרים


 

קהילה המאוחדת בתמיכה

מעל לשלושה עשורים עובדות הכותבות עם משפחות סביב תקופת הלידה. מבחינה זו, ראינו את עצמנו כחוד החנית. ואולם, לפני שלוש שנים שמענו את סוֹבּוֹנפוּ סוֹמֶה משבט דאגארה באפריקה מדברת על החזון והמנהגים של קהילתה, המכוונים להבטחת התנאים האופטימליים בכל לידה. בבת אחת חזרה אלינו הענווה. התרגשנו מאד מן התבונה המרשימה והאצילית שמפגינים אנשים אלה במינהגיהם.

סובונפו תיארה את המנהגים והטקסים בכפר בו היא חיה, וסיפרה שהקהילה כולה מאוחדת סביב חזון משותף, שלפיו כל ילד חיוני לעתיד הקהילה. לכל אדם יש מטרת-חיים, כשרונות ייחודיים ויכולות משלו להעניק לחברה, ולכן, כל חברי הקהילה מקדישים את עצמם לספק את כל הדרוש לחיים חדשים, המתחילים הרבה לפני היווצרות העובר.

בשבט דאגארה מצפים מן ההורים להתכונן להבאת ילד לעולם על ידי תהליך של התנקות הגוף וריפוי רגשות לא פתורים מהעבר. בני השבט רואים בתינוק ישות ערה ומודעת שיש לתקשר איתה באופן ישיר, ועם הכרזת ההיריון, נערכים טקסים המברכים את התינוק על בואו וחברי הקהילה מתכווננים לעזור לתינוק לחוש מוגן, רצוי ונתמך במהלך ההיריון, הלידה ולאחריה.

סובונפו סיפרה שאם היינו נכנסים לכפר שלה, היינו עלולים לראות בו את הדלות. אולם החזון המשותף והמנהגים הקהילתיים כה עשירים ושופעי חוכמה, שהם מבהירים היטב כי התמיכה בפונטציאל של כל אדם מראשית חייו עומדת מעל לכל. הם מבינים שמה שקורה ברחם, בלידה ובתהליך ההיקשרות, הופך ליסודות עולמו של האינדיבידואל. הם מבינים שהתקופה הראשונית בחיי אדם היא הזמן החשוב ביותר למימושו המלא של הפוטנציאל האנושי. מאז הקשבנו לראשונה לסובונפו סומה וקראנו את ספרה, "קבלת הנשמה בברכה הביתה" (Welcoming Spirit Home), מסריה מלווים אותנו ומעניקים לנו השראה והדרכה.

קראו בהמשך: חזון מכונן, סדרי עדיפויות ונקיטת פעולה
 
לעמוד הקודם: סוגיות מדאיגות