מעטפת ההולדה : מאמרים : מאמרים בנושא פסיכולוגיה פרהנטלית ופרינטלית | מעטפת ההולדה
בית > פסיכולוגיה פרהנטלית > מאמרים


 

סוגיות מדאיגות

הבה נבחן כעת מספר סוגיות מדאיגות מסוג זה: השפעות תזונתיות, זיהום סביבתי, הרעלת סטרס וחרדת-אם במהלך ההיריון, אובדן האמון בתהליך הלידה הטבעי ואובדן תהליך ההיקשרות כתוצאה מהתערבות רפואית ומההפרדה בין אם לתינוקה; וכן הסיבוכים הפסיכולוגיים הנובעים מצרכים שלא נענו, מלחצים נפשיים ומטראומות שחווה התינוק ברחם, במהלך הלידה וכתינוק רך.

  • ממצאים עדכניים מראים ששורשיהן של רבות מן המחלות הכרוניות העיקריות שלנו כמו השמנת יתר, לחץ דם גבוה, מחלות לב, שבץ וסוכרת, עשויים לצמוח כבר ברחם. מחלות אלה עלולות להשפיע לא רק על האדם עצמו לאורך כל חייו, אלא גם על צאצאיו. פיטר נתניאלז מאוניברסיטת קורנל בארה"ב ודייוויד בארקר מאוניברסיטת סאותהמפטון באנגליה, שניהם סבורים שעם גדילה פרהנטלית אופטימלית אצל תינוקות, נטל המחלות הכרוניות יופחת באופן ניכר.
  • ממצאים הולכים ומתרבים מראים שתינוקות פגיעים ברחם לא רק לתזונה לקויה אלא גם לרעלנים מזיהום סביבתי. במחקר שנערך על ידי קבוצת המחקר הסביבתי נבחרו באופן אקראי דוגמיות-דם מחבל הטבור של תינוקות, ובדמם נמצא זיהום ממאות כימיקלים תעשייתיים, רעלנים ומדבירי מזיקים. מטרידה מאד העובדה שבוצעו רק מעט מאד מחקרים על השפעתם המשולבת של כימיקלים אלה על העובר העדין הגדל ברחם. נמצא גם כי רעלנים כגון מדבירי מזיקים גורמים לפגיעה חמורה בביצית ובזרע של ההורים עוד לפני ההתעברות. כלום אפשר שיש קשר בין כל אלה לבין הגידול המדהים באוטיזם, בהפרעות התנהגות וליקויי למידה, במחלת הסרטן ובהפרעות פסיכיאטריות אצל ילדים?
  • הרעלת סטרס וחרדת-אם בתקופה הפרהנטלית מדאיגה אף יותר בהשפעותיה, וקשורה לרשימה הולכת ומתארכת של תופעות שליליות לאורך החיים. למשל, נמצא קשר בין הרעלת סטרס וחרדת-אם מתמשכת לבין סיכון גבוה להפלה, לידה מוקדמת ועיכוב ההתפתחות של התינוק, שינויים בארכיטקטורה הפנימית של המוח המביאים לשינוי תמידי בתפקוד המערכות המווסתות, הישגים נמוכים בהתפתחות מוטורית ושכלית בשמונת החודשים הראשונים, הפרעות קשב וריכוז, מזג רע אצל הילד, ציוני בית הספר בגיל שש, בעיות רגשיות ובעיות ויסות אצל ילדים בכל הגילים, רמות גבוהות של קורטיזול לפני גיל ההתבגרות, סימפטומים לדיכאון אצל ילדים בגילאי עשר עד שש-עשרה, ואפילו סכיזופרניה. נמצא גם קשר בין דיכאון וחרדה אצל האמהות לבין נזקים בלידה ואצל היילוד.
  • שיעור הלידות הקיסריות בארה"ב עלה מ-4.5 אחוזים בשנת 1965 לקרוב ל-33 אחוזים בשנת 2007. אובדן האמון בתהליך הלידה הטבעי ובערכה של ההיקשרות בין האם לתינוק מעורר דאגה ואף מוחרף בשל נוהלי לידה התערבותיים. הדבר מעורר חששות כבדים אצל רבים מאיתנו לנוכח המגמה הגוברת להרחיב את מספר הלידות הקיסריות.
  • שיעורי הלידות המוקדמות והילודים במשקל נמוך עלו, בחלקו בגלל ריבוי הלידות הקיסריות. אלה מובילים לסיבוכים נוספים אצל הרך הנולד, לשימוש רב יותר באינקובטורים ולתוצאות עגומות בהישגים לימודיים ובמצב בריאותו של הילד לאורך חייו.
  • אף שהוכח כי הפרדת האם והתינוק גורמת מצוקה פיסיולוגית לרך הנולד ומביאה לתוצאות לא רצויות כמו סינכרון קטן יותר בין האם לתינוק והנקות שאינן מצליחות, ההפרדה בין האם לרך הנולד עודנה רווחת בבתי חולים רבים.
  • מבעד לעדשה הקלינית בפסיכולוגיה פרהנטלית ופרינטלית ניתן לראות שצרכים שלא נענו, סטרס וטראומה שחווה התינוק במהלך התקופה הפרהנטלית, הלידה ולאחר הלידה יכולים להיחשב כמקור הבלעדי כמעט, לכל הפרעה נפשית ובעיה הקשורה במערכות יחסים. פסיכולוגים קליניים שעובדים עם תינוקות מהפרספקטיבה הפרהנטלית והפרינטלית סבורים, שאצל מרבית התינוקות שחוו טראומות בתקופה הפרהנטלית והפרינטלית יש טביעת אצבעות לאותן טראומות, אך אין כמעט איש המכיר בכך. רוב התינוקות הללו נותרים ללא טיפול עד שהטראומות הופכות לליקויים מוכרים יותר, כמו הפרעות היקשרות, ליקויי למידה, ובעיות ויסות בינקות המאוחרת ובילדות.

אלה הם רק כמה מן הממצאים והמגמות המדאיגים שקוראים לנו להפנות את מלוא תשומת הלב לתקופת ההתפתחות הראשונית ולהשקיע בה את משאבינו, כדי למנוע שורה של תופעות לוואי מצערות ואובדן פונטציאל אנושי שמקורם בתקופה מכוננת זו בהתפתחות האדם.

קראו בהמשך: קהילה המאוחדת בתמיכה
 
לעמוד הקודם: ינקות כתקופת התפתחות קריטית