מעטפת ההולדה : מאמרים : מאמרים בנושא פסיכולוגיה פרהנטלית ופרינטלית | מעטפת ההולדה
בית > פסיכולוגיה פרהנטלית > מאמרים

יסודות למיצוי הפונטציאל האנושי

"ההבדל בין

הישרדות לשגשוג

מתחיל ברחם"


אקדמיית סנטה ברברה
פסיכולוגיה פרהנטלית ופרינטלית

חיי משפחה טבעיים –
החל מהרגע הראשון: פרוייקט קהילתי התומך בפונטציאל האנושי
ובמערכות יחסים אופטימליות מראשית החיים

דר' מרטי גלן ודר' וונדי אן מקרת'י | ינואר 2009

אנו מוצאים את עצמנו כיום במשבר כלכלי בארה"ב ובעולם כולו, משבר שהסימפטומים שלו הלכו והצטברו במשך כל העשור החולף, עוד לפני נפילת הבנקים והצניחה החופשית הפתאומית בבורסות העולם. משבר בסדר גודל כזה מערער את יסודות קיומנו ופותח פתח להעלות שאלות חשובות: כיצד הגענו עד הלום? האם ניתן היה למנוע זאת? האם ניתן לעצב מדיניות כלכלית חדשה וליצור מנגנונים כלכליים שיעניקו יציבות וצמיחה לקהילות ולמשפחות בעולם כולו?

משבר לא פחות קשה מזה תוסס מתחת לפני השטח באמריקה ובמדינות המערב והוא קשור לתינוקות שלנו ולילדינו. הסימפטומים למשבר מופיעים בדיווחי בריאות הילד ובאינסוף מחקרים אשר מצביעים על: עליה משמעותית בלידות פגים, תינוקות במשקל נמוך, לידות קיסריות, אוטיזם, ADHD, אלימות ודיכאון בקרב ילדים, אסטמה, משקל עודף, קשיים חברתיים, בעיות למידה, ושימוש בתרופות פסיכיאטריות כדרך להתמודד עם מצבם של הילדים, וכן עלייה במספר הילדים שזקוקים למשפחות אומנה, והתגברות תופעות של התעללות בילדים, רצח, היריון בגיל הנעורים ועוד.

אם לא נפנה את תשומת ליבנו לכל התופעות הללו, המשבר אשר מתרחש כבר בקרב ילדים ובהתפתחות תינוקות, יוביל לשורה של תוצאות עגומות וחוליים חברתיים אשר ימשיכו להתפשט ככל שילדים אלה יצטרפו לעולם המבוגרים. דרוש שינוי ברמה המערכתית על מנת להדוף את הגאות ההולכת וגדלה של חוליים חברתיים. כחברה, אנו עומדים על סף נקודת מפנה. אנו צריכים לבדוק מחדש מה נדרש, ומה אפשרי. כפרטים, כארגונים וכקהילות, אנו צריכים לנקוט פעולה ולהפוך על פיה את המגמה הגוברת הזו, המביאה לתוצאות אומללות שעתידות להגביל את ילדינו לאורך כל חייהם ואשר אינן מאפשרות לפוטנציאל שלהם להתממש במלואו.

באופן מעניין, תובנות מתחום הכלכלה – תיאוריית ההון האנושי וסילוקי חוב כספיים – תרמו למפנה במדיניות הקשורה לילדות המוקדמת. בדוח ראנד משנת 2008*, שכותרתו: מה הכלכלה מספרת לנו על הילדות המוקדמת נכתב:

בכינוס פאנל של כ-500 מנהלי חברות, מנתחי הבנק הפדרלי, כלכלנים זוכי פרס נובל ומנהיגים כלכליים ועסקיים אחרים בעלי שם נשמעה הקריאה להגדיל את "ההשקעות" הציבוריות בילדות המוקדמת. קריאה זו נגזרת ממצאים מחקריים אשר מדגישים עד כמה חשוב להניח בסיס יציב וחזק בילדות המוקדמת ומראים כי עזרה בילדות המוקדמת גורמת לילדים לעלות על מסלול חיובי של התפתחות ומצליחה למנוע תוצאות לא רצויות בגיל הבוגר. ממצאים אלה - יחד עם הכרה הולכת וגוברת מצד שירותי הרווחה ומערכת הבריאות בכך שתוכניות ושירותים בילדות המוקדמת עדיפות על פני טיפול בשלבים מאוחרים יותר בחיים - הובילו את הכלכלנים לתמוך בהשקעות בילדות המוקדמת.

מסמך זה שלפניכם עולה בקנה אחד עם ממצאים אלה אך לוקח אותם צעד נוסף קדימה וקורא לחזון חדש וארוך טווח אשר יעצב מחדש את סדרי העדיפויות שלנו ויכוון את המשאבים היקרים שלנו באופן היעיל ביותר. המפתח לעיצובו של חזון חדש לגבי כלכלה בריאה, קהילות ומשפחות בריאות וילדים בריאים, מבוסס על עשרות שנות מחקר ועל תובנות מתחומים שונים, ומתחיל בשלב ההתעברות של חיי אדם.

מחקרים עדכניים מראים שהמפתח, המקום המועיל והיעיל ביותר להשקעת הקרנות, השירותים והמאמצים המקיפים שלנו בכל רמה, הוא להגיש תמיכה איכותית במהלך התקופה הראשונית של ההתפתחות האנושית – מהשלב שלפני ההתעברות ובמהלך השנה הראשונה לחיים. במהלכה של תקופה זו מתבססים היסודות החשובים ביותר: בריאות גופנית ונפשית, אינטלגנציה רגשית והיכולת לפתח יכולות וכישורים.

התקופה הראשונית היא התקופה הקריטית ביותר בהתפתחות האנושית. היווצרותם של מבני מוח, כושר עמידות, תחושת רווחה פנימית ויצרנות בטווח הארוך, כולם נשענים על בסיס ראשוני זה. לכן, על ידי תמיכה בתינוקות ובמשפחותיהם, באמצעות אספקת חינוך ושירותים מזמן ההתעברות והלאה, אנו יכולים למנוע ביעילות רבה את מבול ההוצאות העצום שנדרש לתקן חיים שלא החלו בצורה אופטימלית. כך נחסוך אובדן של פוטנציאל אנושי ושל הון אנושי כאחד.

קראו בהמשך: ינקות כתקופת התפתחות קריטית