מעטפת ההולדה : מאמרים : מאמרים בנושא פסיכולוגיה פרהנטלית ופרינטלית | מעטפת ההולדה
בית > פסיכולוגיה פרהנטלית > מאמרים

המחקר של פסיכולוגיה פרינטלית ופרהנטלית

הפסיכולוגיה הפרהנטלית והפרינטלית היא תחום מדע חדש של תחילת החיים: "פרהנטלית": תקופת ההריון עוד מלפני רגע ההתעברות; "פרינטלית": סביב הלידה והשנה הראשונה לחיים. בשלושת העשורים האחרונים מדעים וממצאים פסיכולוגים מגלים לנו שהתקופה הקריטית המעצבת את חיי אדם היא מוקדמת יותר מזמן הלידה. 
למעשה התקופה שמלפני ההתעברות ועד סיומה של שנת החיים הראשונה מוגדרת כ "תקופה רגישה וקריטית ביותר" בה משתרשים דפוסי חיינו בכל התחומים: הגופני, הנפשי, הרגשי, הבין-אישי והרוחני. תחום זה מתבסס על ההבנה של נקודת המבט של התינוק וצרכיו מהרגע הראשון לחיים.

מור נווה | 03.01.2010

תוכן העניינים :

  • המחקר של פסיכולוגיה פרינטלית ופרהנטלית

 

אנו מגלים שהתקופה הקריטית המעצבת את חיי אדם מתחילה הרבה לפני הלידה. 

עם ההתקדמות בתחומי המדע, הטכנולוגיה והפתיחות להבנת הפסיכולוגיה הראשונית לחיים אנו מגלים כי התינוק, עם היווצרותו והבשלת מערכותיו סופג, יותר מכל תקופה אחרת בחייו, את הרשמים, המגמות והחוויות של העולם דרך האם ומה שהיא חשופה אליו. 

תקופת ההריון היא מיוחדת ביותר במהלכם של החיים ועדיין איננו מבינים את כל המסתורין המתרחש בתקופה זו. בהדרגה אנו מתוודעים למסוגלויותיהם של עוברים ברחם אימם המסוגלים לחוות, לחלום, לאסוף זכרונות ורשמים ולעצב את קוי האופי והאישיות הראשוניים והעמוקים ביותר. 

היום הופך להיות ברור כי תקופת ההיריון היא חלון עצום של הזדמנויות לעידוד הפונטציאל האנושי של התינוק.

הפסיכולוגיה הפרהנטלית  והפרינטלית מייצגת את חווית ההריון, הלידה ועד השנה הראשונה לחיים וכוללת את נקודת מבטו של התינוק בתהליכי ההריון והלידה. תחום זה עורך שינוי תפישה של ממש בהבנתינו את האירועים של תחילת החיים. 

מנקודת מבטו של התינוק לא ניתן להתעלם מהרצף שנוצר מהרגע הראשון להתעברות והחיים המתחילים הרבה לפני הלידה מתפתחים על רצף אחד של זכרונות וחוויות. 


מוזמנים לקרוא יותר על נקודת מבטם של תינוקות בספר מתנה: "מסרים מילדי המחר"

אם נוצרו קשיים בתחילת הדרך זה מאד עוזר לכלול אותם ולהתייחס אליהם, על פי המינונים והדרגות שהוו אירועים אלה. 

כאשר המענה הניתן לעובר ולתינוק ברגע הנכון הולם את צרכיו זה סולל את הדרך למרפא, לקשר ולטיפוח את הפונטציאל האנושי של העובר. כאשר הורים עורכים את השינוי הקטן במודעות ויכולים להכליל את ההבנה לצרכי התינוק למן הרגע הראשון לחיים, שינויים מדהימים יכולים להתרחש בכל חווית ההריון, הלידה וההורות. נכחנו בכך, צוות מעטפת ההולדה, פעמים רבות.

הפסיכולוגיה הפרהנטלית והפרינטלית נסמכת על חקר אינטדיסיפלינרי (בינתחומי) רחב ועל קשת מחקר קליני שנאספה בעשרות השנים האחרונות. 

תחומי המחקר שהפסיכולוגיה הפרהנטלית נסמכת עליהם הם: אמבריולוגיה (חקר העובר) נויירולוגיה (חקר המוחות ומערכת העצבים) ונויירולוגיה התפתחותית, ביולוגיה מולקולרית, התפתחות המוחות, הזכרון, מדע ההכרה, חקר תהליכי הלידה, גנטיקה ואפיגנטיקה, מחקרי ההיקשרות (attachment) ועוד. כל אלה יוצרים פאזל מעודכן להבנותינו את תחילת החיים ושופכות אור חדש על הפרדיגמה שהעסיקה שנים רבות את המדע: מה משפיע יותר על החיים החדשים – הגנטיקה או הסביבה (NATURE  - NURTURE). קשת המחקר הקליני תומכת בכל הגילויים הללו ומדגימה כיצד החוויות הראשוניות ביותר היו גם המעצבות ביותר, לעיתים עוד לפני שהתרחשה הלידה.   

במסמך נייר העמדה של הפסיכולוגיה הפרהנטלית והפרינטלית מפורטים האתגרים הניצבים בפנינו היום כחברה והעקרונות המנחים תחום זה. תוכלו לקרא גם את מסמך  העקרונות המנחים.

אילו כלים מציעה הפסיכולוגיה הפרהנטלית?

הפסיכולוגיה הפרה והפרינטלית מכשירה פסיכולוגים ואנשי מקצוע סביב תחילת החיים להתמחות בתוכניות "מניעה". כאשר אנו מסוגלים לערוך שינוי ולתת מענה מרפא בתחילת החיים אנו יכולים לחסוך הרבה מאד קשיים ואתגרים בהמשך הדרך. פרט לידע העצום הקשור ב"מניעה" העבודה של פסיכולוגיה פרהנטלית ופרינטלית ממפה נקודות מפתח בולטות בהתפתחותנו, נקודות שחובה להתייחס אליהן אם ברצוננו ליצור דפוסי חיים בריאים.


אנשי מקצוע בפסיכולוגיה פרהנטלית ופרינטלית מתמחים בעבודה ישירה עם תינוקות והוריהם במהלך התקופה שלפני הלידה ואחריה, כדי לאפשר למנוע טראומות מוקדמות. אם אלה נוצרו ניתן לטפל בהן, ובכך למנוע את מבול הבעיות שעשויות להופיע בהמשך החיים. 

למרבה הפליאה, מראים כל המחקרים, "הפונטציאל האנושי" הוא זה אשר עליו מבוססים כל שאר הפוטנציאלים האחרים, הקשור בלמידה והישגים. כל הכשרונות, הנטיות, האינטלגציה הרגשית והחברית שלנו מבוססת על הדרך בה חווינו את תחילת החיים. הזמן הזה, של התחלת החיים – תקופת ההריון, הלידה והשנה הראשונה לחיים הם כמו חלון הזדמנויות ענק עבור כל התחלה חדשה.

זוגות צעירים המעוניינים להתוודע אל ההגיון של זמן ההריון ולהכין את עצמם לתקופה חשובה זו מוזמנים למפגשי לפני הריון. הורים המעוניינים לקבל ידע, כלים פשוטים ואימון תקופת ההריון בסדנאות
, מטפלים, צוותים רפואיים ומקצועיים המעוניינים לקבל את הידע המעודכן והכלים מתוך הגילויים של פסיכולוגיה פרינטלית מוזמנים לשלוח לנו מייל: holada9@gmail.com


 

המשוב שלכם חשוב לנו!

נשמח אם תרצו להגיב או לשאול, כתבו לנו גם על נושאים נוספים המעניינים אתכם: