מעטפת ההולדה : מאמרים : מאמרים בנושא פסיכולוגיה פרהנטלית ופרינטלית | מעטפת ההולדה
בית > פסיכולוגיה פרהנטלית > מאמרים

מאמרים בנושא פסיכולוגיה פרהנטלית

 

יסודות לעידוד הפונציאל האנושי - נייר עמדה

דר' מרטי גלן ודר' וונדי אן מקרת'י ינואר 2009

"ההבדל שבין הישרדות לשגשוג מתחיל ברחם"

מסמך מקיף זה הנו נייר עמדה המספר על התפתחותו של תחום הפסיכולוגיה הראשונית לחיים ומצהיר על העקרונות לפסיכולוגיה ראשונית בריאה. נייר העמדה מצהיר כי "ההבדל שבין הישרדות לשגשוג מתחיל ברחם" ובמהלכו נפרשות ההבנה כי התקופה הראשונית לחיים: תק' ההריון, הלידה והשנה הראשונה לחיים היא התקופה הקריטית ביותר בהתפתחות האנושית. היווצרותו של מבנה המוח, חוסן האדם, תחושת הרווחה הפנימית שלו ויכולות יצירתיות בטווח הארוך, כולם נשענים על בסיס ראשוני זה. דר' מקרת'י ודר' גלן פורשות את החזון המכונן, את סדרי העדיפויות ודרכים מעשיות לנקיטת פעולה כבר כעת.
שתי המחברות של מסמך זה, דר' וונדי אן מקרת'י ודר' מרטי גלן הנן חלוצות בתחום הפסיכולוגיה הפרהנטלית ומקימות אקדמיית סנטה ברברה (שלוחת ביה"ס של שיקאגו לפסיכולוגיה), בארה"ב, האקדמייה היחידה בעולם כיום המלמדת את תחום הפסיכולוגיה הפרהנטלית והפרינטלית. ראו קישור לאתר האוניברסיטה בחלק הקישורים של הפסיכולוגיה הפרהנטלית.


למאמר המלא ...

Credit: IAN HOOTON / SCIENCE PHOTO LIBRARY

מה זאת פסיכולוגיה פרהנטלית?

מור נווה 03.01.2010
מה זאת פסיכולוגיה פרהנטלית ופרינטלית?
להבנת הפסיכולוגיה הפרהנטלית והדרך בה היא מעדכנת את תפישותינו בקשר לעוברים ותינוקות קבלו במתנה את הספר: "מסרים מילדי המחר"
ספר זה מאפשר את שינוי התפישה שמתחולל היום בעולם בקשר לתינוקות ועוברים.

מוזמנים גם להמשיך ולקרא המאמר:

הפסיכולוגיה הפרהנטלית והפרינטלית היא תחום מדע חדש של תחילת החיים: "פרהנטלית": תקופת ההריון עוד מלפני רגע ההתעברות; "פרינטלית": סביב הלידה והשנה הראשונה לחיים. בשלושת העשורים האחרונים מדעים וממצאים פסיכולוגים מגלים לנו שהתקופה הקריטית המעצבת את חיי אדם היא מוקדמת יותר מזמן הלידה. 
למעשה התקופה שמלפני ההתעברות ועד סיומה של שנת החיים הראשונה מוגדרת כ "תקופה רגישה וקריטית ביותר" בה משתרשים דפוסי חיינו בכל התחומים: הגופני, הנפשי, הרגשי, הבין-אישי והרוחני. תחום זה מתבסס על ההבנה של נקודת המבט של התינוק וצרכיו מהרגע הראשון לחיים.

למאמר המלא ...

C

העקרונות המנחים

דר' מרטי גלן ודר' וונדי אן מקרת'י ינואר 2008
12 עקרונות מנחים של פסיכולוגיה ראשונית 12 עקרונות מנחים של פסיכולוגיה ראשונית
מתוך המסמך: משקיעים בפוטנציאל האנושי מראשית החיים
כתבו: דר' מרטי גלן ודר' וונדי אן מקרת'י

דמיינו עולם... בו כל תינוק מתקבל בברכה, נאהב, מטופח ומתקבל כפי שהוא באמת: ישות מדהימה, מודעת וערנית מהרגע הראשון לחייה. ככל שתינוקות אלה גדלים, כך גדלה גם יכולתם לאהוב, לגלות אמפתיה כלפי אחרים, לקיים מערכות יחסים בריאות ולחיות מתוך שמחה. כאשר הדור הראשון שלנו יתבגר, אנו נראה את השפעת עבודתנו הולכת ומתרחבת ומתחילה להקיף תחומים: יכולת למידה מוגברת, יותר אינטליגנציה רגשית ויצירתיות, הופעתם של מנהיגים חדשים ושל משפחות וקהילות בריאות יותר. הפונטציאל שלנו איננו מוגבל. הגיע הזמן להתלכד ולהחדיר לתרבות שלנו את החזון, המשאבים והמחוייבות לתמוך בכל חבר חדש במין האנושי, למן הרגע הראשון לחייו. הגיע הזמן לתת לילדים לדעת שהם חיוניים לקהילתנו וראויים למחוייבות הזו. במסמך זה מנוסחים 12 העקרונות לטיפוח הפונטציאל האנושי ומערכות יחסים מראשית החיים.
למאמר המלא ...

Credit:  J. CHRISTOPHER BRISCOE / SCIENCE PHOTO LIBRARY

מסרים מילדי המחר

מור נווה מרץ 2010
הנוכחות של ילדנו לפני הלידה לקבלת המתנה, הספר "מסרים מילדי המחר" לחצו על הקישור.

הנה גם המאמר: 
כשהיתה טרי בהריון, במיוחד בשליש השלישי להיריון היה לה חשק עצום לשוקולד, כפי שלא היה לה מעולם. היא לא היתה מורגלת להחזיק חפיסות שוקולד בבית, והיו זמני בהן נתקפה בצורך לשוקולד.. יום אחד, כשהיתה כבר בחודש התשיעי להריון, כאשר נגשה למקרר לקחת קוביית שוקולד ראתה כי למעשה לא נותר דבר מהחפיסה הקודמת.. תחילה חשבה שתסתדר, כבר היתה שעת ערב מאוחרת ובעלה לא היה בבית. היא לא רצתה לצאת החוצה לקנות שוקולד אך החלה לחפש במרץ שוקולד במגירות האחרות בבית. משלא מצאה, עלה במוחה רעיון – בקומת המרתף, היכן שמכונות הכביסה של כל דרי הבניין נמצאות היה מקרר! היא פשוט ידעה שיש שם שוקולד עבורה. טרי ירדה לקומת המרתף, חצתה את שביל מכונות הכביסה עד שהגיעה למקרר. אכן היתה שם חפיסת שוקולד! השוקולד נאכל כולו.

כשנתיים לאחר מכן... ארין כבר היתה כמעט בת שנתיים. היתה זו שעת ערב מוקדמת, וטרי לוותה את האורחים אשר זה עתה יצאו מן הבית לכוון הדלת. כאשר חזרה לסלון ראתה את ארין אוכלת בשקיקה את קוביות השוקולד שנותרו על צלחת הכיבוד.. זו היתה הפעם הראשונה בה טעמה ארין שוקולד. טרי, בפנים מופתעות, שאלה את ארין: "אז את אוהבת שוקולד.."  "כן" השיבה ארין, "כמו השוקולד שמצאנו במקרר של קומת המרתף!" 

 


למאמר המלא ...

Credit: PAUL DUDA / SCIENCE PHOTO LIBRARY