מעטפת ההולדה : מאמרים : מאמרים בנושא ההריון | מעטפת ההולדה
בית > הריון > מאמרים


תוכן העניינים :

 

 

אנושיות ואהבה

השאלות הללו לוקחות למסע אמיתי.

כהורים אנו נדרשים שוב ושוב לתהות – מהי באמת אנושיות?

איך אנחנו התחנכנו, עם אילו איכויות אנושיות?

והאם אנו מעודכנים באנושיות שלנו כלפי הצרכים של התינוק ברחם?

האם אנחנו רוצים לשכפל את העבר אל העתיד או אולי ליצור משהו חדש, נקי וטוב יותר?

ההזדמנות לערוך חשיבה ותהיה זו כבר בזמן ההווצרות של התינוק ברחם מבורכת.. מציעה פתיחות לכוון חדש.


באמת עלינו לסקור את מה שטבעי אל מול מה שתרבותי. להכיר שוב את מה שאנו גדלנו והתחנכנו עליו – איך שההורים שלנו היו ותפקדו בזמן ההריון והלידה שלנו? הדרך האנושית של הורותם?

להכיר את הדרך בה רופאים, מיילדות, אחיות טיפת חלב חושבים ומתפקדים בקשר לאנושיות סביב הריון, לידה והורות. הרי מהם אנו שואבים את הדוגמאות המוחשיות ביותר, הנחיה להתנהלותינו. 

(ועל כך יהיה מאמר שיתפרסם בחודש הבא),

מהו הלך הרוח הכללית בחברה המערבית, התעשייתית וכו'. האם אלה טבעיים? האם כל אלה נכונים עבורנו?

אפשרי לגלות שהתרגלנו לקיים, לדרך שבה ההריון, הלידה, החשיבה על ילדים, על התינוקות שלנו מכווננות לפי המגמות הגורפות מסביב.

אנו כהורים מתמסרים להם, בדרך כלל מבלי לעצור ולפתח חשיבה מקורית משל עצמנו, או את הבדיקה והמחקר האותנטי שלנו בקשר לכל דבר – פשוט אין לנו גם את הזמן לכך, ואם יש את הזמן הרי שאין לנו את הדפוסים המושרשים לעשות זאת – באמת להפוך כל אבן ולדרוש אמת חדשה.

רובנו סומכים על הסמכות שככל הנראה יודעת, ועושים מעט מאד כדי לשאול שאלות בקשר אליה.. כמעט כל נושא בזמן ההריון והלידה דורש שנשאל אודותיו מחדש: בדיקות הריון? תזונה בהריון? בחירות הלידה? וכמובן שטף הבחירות המופיעות לאחר שהתינוק הופיע אל העולם.. (חיסונים, הנקה, שינה משותפת ועוד ועוד..).

כאשר אנו מתחילים לשאול - ידיעה חדשה מופיעה. בדרך כלל כאינטואציה ואינסטינקט אימהי והורי מתוכנו.


היום, כאשר אט אט הלוט הוסר ואנו ומבינים הרבה יותר את טבעה של ההתפתחות האנושית המוקדמת, אנו רואים עד כמה כל מה שקשור באנושיות, באהבה וקשר אנושי מעודד את ההתפתחות הראשונית ברחם.

מישל אודנט, רופא ומיילד צרפתי ומוביל בעולם שינוי בתחום הזה, כתב על כך ספר: "מדע האהבה". מצד שני כל מה שסותר אנושיות מערער את ההתפחות הראשונית ומתפרש כסכנה עם צורך להתגונן ולעבור למצב של הישרדות מולה.


אם נכנס למנהרת זמן ונגיע לזמן שלפני כ- 300 שנה, עוד לפני המהפיכה התעשייתית, נגלה שאפילו שנערך עדכון כה רב מאז בחברה האנושית, עדיין היה הרבה יותר קל אז לערוך התפתחות אנושית מאשר היום.

המהפיכות התעשיתיות והטכנולוגיות של המאות האחרונות מאד קידמו את ההבנה האינטלקטואלית שלנו, ועם זאת הדחיקו עד כדי דיכאו את האותנטיות והרבדים הרגשיים של אנושיותנו.

ערכים של תחרותיות, סטרס, חיים רוויי מתח הם אחד התוצרים של חברה כלכלית ותעשייתית כשלנו. הם הפכו לנו לטבע שני, אך באמת איננו טבעי לבני אדם. חשוב שנזכור זאת. כעת - צריך למצא הדרך לגשר על הפער..תינוקות הם האנושיות הנקיה ביותר, הטבעית ביותר והרכה ביותר, ולכן גם הפגיעה ביותר.

יש לנו כל כך הרבה מה ללמוד מהם, ובאמת – פשוט להיזכר. כולנו היינו פעם תינוקות. התחספסנו בתרבות מחוספסת (למשל צינים, ביקורתיים, גסים..) אלה כל מני דרכים שבהם שרדנו את התרבות שאליה הגענו. היינו חייבים להתגונן, לשרוד.

כשאנו מתכווננים להורות (ואני כל כך ממליצה לעשות זאת!) אנו יכולים להתחיל לזהות את החלקים המחוספסים שלנו ולהשיל אותם, לפחות לפרק אותם מנשקם :)

מכוון שתינוקות מלמדים אותנו יותר מכל על אנושיות ועל הרמות הגבוהות ביותר של אנושיות.

יש לנו מה ללמד מהם, להקשיב להם, להבין את הצרכים המיוחדים שלהם, כבר מהזמן בו הם גדלים בתוך הרחם, בזמן ההריון היקר שלהם.קראו בהמשך: אהבה משחררת פונטציאל
 
לעמוד הקודם: הריון יקר