מעטפת ההולדה : מאמרים : מאמרים בנושא ההריון | מעטפת ההולדה
בית > הריון > מאמרים


תוכן העניינים :

 

 

מרחב של קשר אנושי


סיפור זה תפש את תשומת ליבי, משום שיש בו את הקסם הלא מוסבר, הלא ריאלי, שאינו ניתן לתיאור לוגי, ולא ניתן לשכפל אותו שוב בתנאי מעבדה..

זהו קסם שיכול לחזור ולקרות באלפי דרכים ואינטקרציות, אם יש לנו את העיניים הרעננות, את הלב הפתוח להרגיש.. בזמן הילדות והתינוקות זה היה המצב הטבעי שלנו.

תינוקות מייחלים לתקשורת עם הוריהם, למרחב ואפשרות, עוד מזמן שהם ברחם. לקבלת פנים שיש בה משמעות.

מייחלים לחוש שהם מוכללים, שמבינים ו"רואים" אותם. את מהותם, את המתנות הרבות שהם מציעים לנו.

זהו מרחב תקשורת מאד עדין, בקלות ניתן לפספס אותו, ומכוון שאנו טבולים במרחב אחר ושונה (אכן "קרבי" יותר: עמוס, מלא במשימות ואינטנסיבי) יש להתאמן כדי ליצור אותו במודע.

מימד שלם של חיים עדינים ומלאי ניואנסים נפתחים אז, כשהצלחנו לייצר את מרחב הקשר.

מכוון שהתקשורת עם עוברים ותינוקות מתרחשת דרך האונה הימנית (ראו מאמר חווית העובר והתינוקת  ) זה נותן לנו רמזים לדרך שבה אפשרי ליצור אותו. המיינד הימני שלנו מכוונן לקלוט תקשורת שאינה מילולית, אפשר לומר טלפתית. אך נדרשת מידה של האטה ושקט בכדי להיות עם הקסם המתגלה..

זה נכון לקשר שלנו עם ילדים בכלל.. ילדיםבכל גיל זקוקים שנפתח עבורם מרחב של תקשורת. שלא רק "נרעיף" עליהם עם המסרים שלנו, אלא שנדע להעביר אותם בתוך מרחב תקשורתי מוגן, נקי מרגשותינו העמוסים, ובנחת. אז המסרים שלנו הופכים להיות גם הרבה יותר אפקטיביים. ואז, אנו גם יכולים להיות קשובים למה שיש להם להעביר לנו.  

כשאנו יוצרים מרחב קשר נינוח, אנו יכולים ליצוק משמעות, להעמיק את האהבה ואת מה שהיינו רוצים שיהיה שם, בקשר שביננו לבין ילדנו. זה יכול להתחיל ממש בהתחלה!

מה מפריע למרחב הקשר?

המאמץ שלנו הוא בוודאי להסיר את מה שמפריע למרחב הקשר, יותר מאשר כל דבר אחר..

במקרה של עוברים, אנו עלולים שלא לראות את רגעי הקסם והקשר שקיימים כל העת בהריון ולידה (ממש כפי שהרופא לא ראה זאת במשך 21 שנים) משום שאנו לא מאמינים שזה אפשרי.

על מנת להיפתח אל הפלא וההשתאות אנו צריכים להאט. אנו גם צריכים להאמין שבאמת, תינוקות מדברים איתנו כבר מהרחם. ניתן לפתח את האימון והדרך להקשיב ולהיות עם עוברים ובמאמר זה כמה טיפים פרקטיים איך לעשות זאת..

עוברים, כשמם כן הם, עוברים ממימד אחד של הוויה למימד אחר, הפיזי שאנו מורגלים בו. המודעות האנושית פשוט קיימת, ובזמן ההריון עורכת מסע ללבוש גוף פיזי, ואף את התחלתם של קוי האופי. 

נאספו המון סיפורים מדהימים אודות הדרך שבה עוברים מתקשרים עם הוריהם עוד לפני ההריון. תקשורת זו עוברת דרך מצב ביניים, חצי מודע,

פעמים רבות אימהות רגישות יכולות "לדעת" דרך תחושות של ידיעה פנימית,

חלומות

ולעיתים אפילו סוג של מפגש את תינוקותיהן.

בסיפרה SOUL TREK אליזבט המילטון מביאה סיפורים רבים שנאספו על ידי הורים סביב הגעתם של ילדיהם (ראו ברשימת המומלצים שלנו). כך נראה שעוברים מדברים איתנו..

דר' וונדי אן מקרת'י סיפרה בהרצאה שנכחתי בה, על מפגש עם אם שהיתה כמהה לתינוק ולא הצליחה להיכנס להריון. במפגש הן ערכו התנסות שבה יצרוו מרחב שקט לחוש את התינוק שרוצה להגיע. ואז אמרה האם: " עכשיו אני מבינה! .. בזמן האחרון חשתי צורך עצום לטייל בטבע, להאט את הקצבים ולהתנקות. אני יודעת כעת שזו היתה הזמנת התינוק שלי לעשות זאת כדי שאוכל להרות".

מקרת'י סיפרה שלאחר חודש האם הרתה.

בהרצאות והסדנאות שאני מעבירה אני שומעת שהסיפורים הללו לא רק כתובים בספרים, הרבה מאיתנו נושאים אותם באופן אישי. סיפורים שקרו לנו, לבני משפחה, אך פעמים רבות אפילו לא שיתפנו בהם אף אחד, משום שלא היתה הלגיטימציה להאמין בנכונותם.

כמה מהסיפורים המדהימים הללו עוד יסופרו בהזדמנות אחרת. במאמר זה הייתי רוצה לאפשר לאימהות הרות לקבל כמה כלים שיאפשרו להן לזהות את הקשר שנוצר עם עובריהן כבר בזמן ההריון.

 קראו בהמשך: האתגרים
 
לעמוד הקודם: איך עוברים מדברים?