מעטפת ההולדה : מאמרים : מאמרים בנושא ההריון | מעטפת ההולדה
בית > הריון > מאמרים


תוכן העניינים :

 

 

משחקים מהרחם?

התשתיות למשחק, כמו לכל התנסות אחרת, התחילו מוקדם הרבה יותר ממה שסברנו: כאשר מתחילה המודעות האנושית לשכון בגוף, וזה קורה הרבה לפני הלידה, ליתר דיוק סביב השבוע העשרים.

סביבת הרחם ומערכות היחסים בתשעת החודשים הראשונים בונות את החוקה שעל פיה נמשיך להתנהל גם בהמשך הדרך. וכמו כל שאר התשתיות, גם תשתית המשחק נרקמת אז בעדינות רבה.

בעדינות רבה, משום שהכל מאד עדין.. בשלבים הראשונים להריון כל מערכות הגוף נרקמות, כמעשה פלאים, זו על גבי זו, לב ומוחות, דם, עצבים, עצמות. התשתיות הראשונות הן ליצור קרקע בטוחה להשמתם ותפקודם של אלה.

כאשר אמא ואבא שמחים על ההריון, נסללת הדרך הטובה ביותר להתפתחות: הבטחון והקבלה של התינוק הנוצר מהווים את הקרקע הראשונה והחשובה ביותר לגדילה: הקבלה המלאה שלהם מאפשרת לתינוק, כבר מהשלבים הראשונים תחושת עצמי בטוחה ואוהבת. אנו מפנימים הכל, בעיקר בתחילת הדרך.

בשלב השני, סביב אמצע ההריון, כאשר באופן טבעי קשר ספונטני מתחיל בין הורים לתינוקם שברחם עם התנועות הראשונות, מתחילה ביתר עוצמה להתהוות הקרקע השניה. זהו השלב בו נוצר החיבור והקשר עם התינוק.

כאשר ליבם הפתוח של ההורים מופנה אל התינוק, הוא מרגיש זאת מיד, הוא יודע זאת בכל הוויתו, וזו הקרקע השניה החשובה ביותר לגדילה: הקשר עם אבא ואמא.

ואז, בתוך אלה משחק ספונטני מופיע..

כבר ברחם התינוק משחק בחבל הטבור.. נראה קופץ על "כרית" השליה, ומשתעשע גם עם אח או אחות, במצב של תאומים. דפוסי משחק ראשוניים שנצפים ברחם, נצפים גם בהמשך החיים. תינוקות ברחם מתקשרים עם הוריהם בדרכים שונות, וגם דרך המשחק.

המשחק הראשון שחווים הורים וילדים רבים כבר בזמן זה הוא כאשר אמא או אבא מניחים ידם על הבטן והתינוק בא לפגוש אותם מן הצד השני.. עונג ורגעי פלא שמחברים בין שני העולמות בקשר אמיץ, עוד הרבה לפני הלידה.

וכמובן, ישנם גם אתגרים. כבר ברחם ישנם "סיכונים". 

מי לוקח סיכונים כבר בזמן הרחם?

באופן טבעי, התינוק לוקח את הסיכון הגדול ביותר. הוא מגיע לתוך עולם חדש, מודעות המגיעה לגוף, ולתוך מצב עוצמתי של היווצרות ולכן גם פגיעות גדולה. תינוקות מציעים לנו את הפגיעות הגדולה ביותר שלהם.

ההחתמה הראשונית במהלכם של תשעת חודשי ההריון והלידה היא עצומה, תוכנית האב הבריאותית שלנו לכל החיים. החתמה זו בהדרגה פוחתת עם התקדמות שנות הילדות.

עם זאת, תינוקות מגיעים עם המוכנות להשתתף במלאות במשחק החיים. והבטוי הראשון של המשחק בסביבת הרחם הוא דרך הקשר עם אמא ואבא. כתבתי על כך רבות במאמרים אחרים..

אולם, מסתבר של"סיכון" גם הקשר תרבותי. התרבות היא המרחב שבתוכה מתרחש הקשר הזה. האם התרבות שלנו תורמת ליצירת סביבה בטוחה, קשר אמיץ ומשחק ספונטני וטבעי?

במאמר ההמשך שיופיע בגליון הבא, "הריון בסיכון נמוך", אפתח את נושא ההיקשרות בנוף הישראלי שלנו, וכיצד הוא משתלב בתמונה של תחילת החיים..

בנתיים, בהריון או לאחר מכן, המשיכו לגלות את קסם המשחק!לעמוד הקודם: משחק - הקצה המוביל גדילה
 

המשוב שלכם חשוב לנו!

נשמח אם תרצו להגיב או לשאול, כתבו לנו גם על נושאים נוספים המעניינים אתכם: