מעטפת ההולדה : מאמרים : מאמרים בנושא ההריון | מעטפת ההולדה
בית > הריון > מאמרים


 

הסיבה השלישית:להתחמם לאהבה

אחד הגילויים המרתקים שנאספים בזמן הזה בהקשר ההתעברות, ההיריון והלידה, הוא שהקשר עם האנשים שעומדים להיות היקרים לנו ביותר , שנתאהב בהם מעבר למה שידענו שאפשרי, התחילה הרבה לפני הלידה.. למעשה מתחיל כבר סביב זמן ההתעברות, בזמן ההיווצרות שלהם.

כבר ברחם התשתיות הראשוניות קשורות קשר הדוק ליכולת שלנו לאהוב. כל הביולוגיה של השלבים הראשונים להווצרותינו תומכת באהבה.  מישל אודנט, רופא מילד ואחד מהחלוצים בעולם ברנסאנס ההריון והלידה כתב על כך ספר שניתן כיום לקבל ללא תשלום (1). האם אי פעם ספרו לנו על כך? בבית הספר? באוניברסיטה? בקופת חולים?

גם מנסיוני כמטפלת בנשים הרות ולאחר לידה, תינוקות וילדים מדגימים עד כמה הם נוכחים כבר ממש בתחילת הדרך וסופגים בעוצמה רבה את הקשר עם הוריהם. גם אם אינם מסוגלים לבטא את זכרונותיהם במילים, הם מבטאים זאת בכל דרך התנהגותם, במשחק שלהם, באופיים, בשלבים מאוחרים יותר.

מה טבעו של הקשר הראשוני כל כך עם התינוק שלנו? למה תינוקות זקוקים בתקופה בה הם נוצרים? מדוע האהבה היא ההזנה וההגנה הטובה ביותר עבורם? ואילו מרכיבים חשוב שיהיו שם, בקשר המתהווה והנמשך כרצף אחד גם לאחר הלידה?

למעשה כל זה די פשוט ובסיסי ביותר.. אך דורש שינויים קטנים, בעיקר במודעות שלנו, ביכולת שלנו לשתף ולהכליל אותם בחוויותינו. כשאנו מצוידים בידע, כלים ותרגול, אנו יכולים ליצור קשר מחזק עם ילדנו ממש למן ההתחלה.

ההורות המוקדמת בזמן ההריון והלידה היא חשובה מאין כמוה. במאמץ קל יחסית ניתן להשפיע לטובה על כל המשך הדרך.. ההתחלה חשובה.  חשוב לתת מענה בתקופה זו לחששות, פחדים, אתגרים והתמודדויות. חשוב לקבל את התמיכה המתאימה מחברים ומשפחה, זו חלק מההשקעה ששווה לערוך עבור העתיד שלכם יחד.

גם חשוב להאמין בכך שהכל מתנהל כשורה, שבאמת איננו מבינים את האינטלגציה הטבעית ועד כמה חוכמה ביולוגית, הורמונלית, אנרגטית, מקופלת בתוך תהליכי ההווצרות ברחם ובלידה.  לא רק שלא למדנו את "מדע האהבה" לקראת ההורות, פעמים רבות תהליכי ההריון והלידה בתרבות שלנו מלווים בפחדים וחששות רבים, אף שברוב רובם של המקרים הכל מתנהל כשורה. ובמקרים שלא –  היינו רוצים להיערך , כדי שנדע להגיב בחכמה, גם כאשר דברים מגיעים בהפתעה..

בתקופתינו הרבה יותר אתגרים יכולים לצפות לקשר הראשוני שבין הורים ותינוקות, כבר מזמן ההריון, ממש בתחילת הדרך. כיום 50% מההריונות בארה"ב אינם מתוכננים, ומצד שני שיעור ההפריות החוץ גופיות כל הזמן במגמת עליה. גם בדיקות ההריון וההתערבויות הרפואיות בלידה יכולים ליצור חותם לא רצוי. אולם כאשר הקשר עם התינוקות שטרם נולדו מחוזק, כל החוויות בהמשך יכולות לקבל מענה הולם. 

אני מאמינה שכל הורה הוא המרפא הטוב ביותר לילדיו. כאשר אנו מציעים מענה מרפא לחוויות מאתגרות אנחנו שומרים על השלמות והגמישות של הפוטנציאל האנושי של ילדנו, ומשקיעים בחכמה במערכות היחסים הארוכות והמחייבות ביותר שנדע אי פעם.

 

ולבסוף, חשוב לי לכתוב שוב, במיוחד להורים שקוראים את הדברים הללו ועלולים לחוש תחושת פיספוס: "איך לא ידעתי על כך קודם.." או "אווייש..".  אני נתקלת בהורים שאומרים לי "אם רק היינו יודעים.."

אני כותבת ואומרת זאת בכל הזדמנות (משום שאף פעם זה לא באמת מספיק): אף פעם לא מאוחר מדי לרפא, לתקן, כפי שאף פעם לא מאוחר מדי לאהבה, לבסס קשר עמוק ואותנתי עם ילדנו. כיום ניתן לתקן גם את אירועי העבר, כאשר הם רשומים כחוסר הצלחה אצל האם ו/או התינוק.קראו בהמשך: הסיבה הרביעית: ילדים מיוחדים
 
לעמוד הקודם: הסיבה השניה: להתכוונן להצלחה