מעטפת ההולדה : מאמרים : מאמרים בנושא ההריון | מעטפת ההולדה
בית > הריון > מאמרים


תוכן העניינים :

 

 

מאפשרת חיבור טבעי עם התינוק

מאפשרת לחיבורים הטבעיים לקרות עם התינוק

התחממות לאהבה מתחילה בהריון בתחושות מופשטות והרבה דמויים על העובר שברחם. דניאל שטרן כתב על כך בספרו הולדתה של אם. כאשר מורגשות התנועות של העובר הקשר הופך להיות גופני ומוחשי יותר ויכולה להתחיל להרקם תקשורת אינטימית, בלתי אמצעית ולעיתים רבות אף בלתי מילולית בין האם ההרה לעובר. הקשבה ורגישות מיוחדת לקשר הזה ולעובר יכולה לפתוח בפני האם ידיעה עמוקה, אם כי לא תמיד ניתנת לתמלול, של מהות האדם הנמצא בפנים, לדעת את שלומו. העובר יוצר בזמן זה את התשתיות הראשונות של אמון ובטחון בזמן זה והאם יוצרת את תשתיות האהבה. זוהי תקשורת בין שני מימדים, שתי מציאויות שונות, הנמצאים בתוך אדם אחד האם, וזוהי אחת הקפסולות המחזקות ביותר שאישה הרה יכולה לפתוח ולפתח בהריון כאשר היא מטפחת וקשובה לקשר עם תינוקה.

כל התהליכים הקודמים שהוזכרו הן כמו הכנת התשתיות לדובדבן הזה שבקצפת. הקשר עם העובר. ניתן לעודדו עוד דרך הקשר עם הגוף, הקשבה, שהיה בטבע וגם מדיטציות.

עם זאת, זהו קשר מאד עדין ופגיע, ולכן צריך להיות מוגן. מילים, הערות, הערכות וחוות דעת שאינן באות מרגישות יכולות לערער את ההקשבה לקשר האמיתי הזה, לערער את תהליכי האמון שנרקמים מצד התינוק ואת ההתחממות לאהבה שהאם יוצרת. בזמן של התערבות גסה יכול להתחיל פחד שיכול להוביל לנתק. הנתק, כמובן יהיה מצידה של האם והסביבה הקרובה. מצידו של התינוק הקשר כה יקר ערך עד כי לא ניתן לוותר עליו והתינוק ימשיך לנסות בדרכים שונות להביא את אימו ליצור את הקשר מחדש.

זהו חוק טבע שהעדין מזין את הגס אך הגס משמיד את העדין. כאשר אנו חיים רק קולות הדרישות, הלחצים העומסים איננו יכולים באמת לחבור לקולות העדינים יותר, המשובבים והמדהימים שמערכות גופנו יכולות לקלוט ולבטא. זו בהחלט סיבה ליצור סביבה רחמית יותר המרוחקת מקולות אלה עבור האם ההרה, אקולוגיה של הריון. נקודת מפתח טמונה באפשרות להוריד הילוך מסרט חיים אחד ולהתכונן לסרט חיים אחר וליצור אליו את הקשר כבר בזמן ההריון. לא תמיד ברור מה זה אומר לגבינו.. מה המשמעות של זה.. וזה מתגלה על הדרך. אני מאמינה שהצעד הראשון להיות עם קפסולת השינוי היא בהסכמה לקבל ולהפתח למה שהיא מציעה ובאמונה כי אנו בדרך הנכונה. אני יודעת ורואה שזה יכול להפוך את הדרך ממפחידה למרתקת.

 

הערות:

1)  אחד הדברים שמגלים אודות האוקסיטוצין - שהוא משתחרר בפולסים עדינים, פעימות.  בדרך כלל משתחרר במצבים של אינטימיות, תחושת קרבה וקשר עמוק. למשל, לאחר יחסי מין. בלידה הוא מגיע לשיא ויש לו תפקיד מרכזי ביצירת הצירים וביצירת הקשר העמוק בין האם לתינוק לאחר הלידה. ככל שהאקולוגיה מותאמת יותר ללידה כך הורמון זה משתחרר בכמויות גדלות והולכות. תנאי האקולוגיה, למשל, הנם תחושת מוגנות ופרטיות, שקט, שימוש מופחת בשפה מתומללת, וחשיכה. ככל שהתנאים קרובים לזה כך ההורמון משתחרר יותר ואף קוקטייל הורמונלי נוסף מצטרף לתפקודו זה.לעמוד הקודם: האתגר - תהליך מודע של השלה
 

המשוב שלכם חשוב לנו!

נשמח אם תרצו להגיב או לשאול, כתבו לנו גם על נושאים נוספים המעניינים אתכם: