מעטפת ההולדה : מאמרים : מאמרים בנושא ההריון | מעטפת ההולדה
בית > הריון > מאמרים


תוכן העניינים :

 

 

האתגר - תהליך מודע של השלה

 

אם היתה לנו לגיטמציה להאט זה היה הרבה יותר קל.. גדלנו לתרבות שבה מושג ההצלחה קשור בהדיקות ליכולת להספיק לעשות את הדברים כמה שיותר טוב ויעיל, חזק יותר, גבוה יותר ומהר יותר. כמובן שעדיף להיות גם במקום הראשון. אנו חיים את הערכים של הישגיות ולעיתים קרובות תחרותיות. ההישרדות הכלכלית מאיצה בנו עוד יותר להישגיות, תחרותיות ובשם המטרות הללו כל החיים הפנימיים שלנו מתגייסים למשימה. בהריון "אורך הגל" (התדר) של הישגיות ותחרותיות עומד בסתירה לתהליך הטבעי. ישנם מחקרים המדגימים כיום כיצד עבודה מאומצת ובמשך שעות רבות ועייפות האם ההרה גרמו ללידות מוקדמות (2).

התרבות המערבית מונהגת בדומיננטיות על ידי ה"מוח" (וליתר דיוק אונת המוח השמאלי) שטבעו להשוות, לראות את הפרטים הקטנים, ובעיקר לראות תוצאות. ככלל, התרבות המערבית בתקופתנו נתנה לחלקים אלה להנהיג את כל סוגי החיים, בדומיננטיות של המוח לעיתים גם על חשבון האיזון עם הנשמה, ושלא לדבר עם הקשבה לרחשי הלב או הנשמה. אצל רובנו אלה חבויים עמוק יותר, במעבה האדמה שלנו. הר הדרישות והמשימות הוא תובעני ויוצר לחץ ומתח כתוצרי לוואי. תפקודי האונה השמאלית בוודאי חשובים מאד לכולנו, אולם הם חרגו מהאיזון של תפקוד שתי אונות המוח, שאמורות לצעוד כמו שתי רגליים, בזו אחר זו. לתהליכי ההריון והלידה ישנו אתגר גדול יותר במציאות זו. באופן טבעי אמורים התפקודים הקשורים בזהות שלנו ובתפקוד הרגיל להרדם מעט.. במיוחד תוצרי הלוואי של מתח ולחצים הם בגדר סיכון ונחשבים לרעלנים לעוברים. כיום הרבה מאד מחקרים מדגימים זאת.

התפקיד האימהי מתחיל בהריון. להעיז להשיל את מרכיבי סגנון החיים שאינם תואמים את ההרמוניות של הגעתם של חיים חדשים חשוב שיקרה כבר בהריון. האתגר הוא בכך שהקול הפנימי הוא עדין לעומת הדרישות החיצוניות שנראות כמציאות מוצקה יותר, ולכן נדרש תהליך מודע של השלה, קבלת החלטות של מה שכבר לא מתאים ואף יוצר נזק בזמן הקריטי של ההריון. כאשר אנו מצליחות לערוך תהליכים מודעים אלה ומסכימות להאט את המרכבה, לעצור את הסוסים ולבחון מחדש את הכוון שאליו אנו בוחרות להתקדם אנו יכולות להמנע מיצירת החציצה בתוכנו – בין הקולות של מגנט ההרגל בעל העוצמה (אשר רק רוצה  להמשיך בדיוק כפי שהיה קודם) ובין החיים האינטואיטביים והרגשיים הנפתחים ומוכנים לקבל בברכה את הבאות. ככל שאנו מחוללות יצירתו של תו אחד הרמוני בין חלקינו השונים, נוכל להיות נוכחות, פנויות ומקבלות בפליאה ואהבה את האדם החדש שמגיע דרכנו לעולם.

 קראו בהמשך: מאפשרת חיבור טבעי עם התינוק
 
לעמוד הקודם: מאטה קצבים