מעטפת ההולדה : מאמרים : מאמרים בנושא ההריון | מעטפת ההולדה
בית > הריון > מאמרים

להתחמם לאהבה אימהית

כל הריון מסתיים בלידה גם אם קשה לנו לדמיין זאת, במיוחד בפעם הראשונה. יש לנו את היכולת להיות בסימפטיה להתעוררות קפסולות השינוי כבר בהריון ובכך לעודד את המעבר שמהריון לאימהות להיות יותר רך, יותר הרמוני ועם קצת פחות אתגרים, שבאמת ניתן להמנע מהם או להפחית באופן משמעותי את עוצמתם, למשל להמנע מדכאון שנשים כה רבות מדווחות כי הן חוות.

התמסרות לשינויים בשלב מסויים מעוררת ופותחת בתורה קפסולות נוספות של שינוי להפתח ולחומרים הנמצאים בתוכן לשטוף את הגוף והנפש. וכמו בתגובת שרשרת ישנה המסה וריכוך של הנפש כאשר היא מתכוננת ללידה ולאימהות. זוהי התחממות לאהבה.

מור נווה | ינואר 2011

הסוד הפשוט הוא בלהתמסר לשינוי המדהים לפני ולאחר הלידה כדי לקבל את מתנותיו. לקבל את השינוי במקום להדוף אותו יכול לעשות הבדל ממשי בחוויה ובהתפתחות של האם והתינוק לאחר הלידה. נשמע פשוט אך לעיתים זה מורכב.. איך, אם כן, ניתן לאפשר לשינוי להתרחש כבר בהריון? איך להתחמם לאהבה?

ישנו עיקרון טבעי שמתרחש וניתן להקביל אותו לדרך בה עובד מנגנון ההפרשה של הורמון האוקסיטוצין. הורמון האוקסיטוצין, הורמון האהבה, נחקר מאד בשנים האחרונות (קראו בהרחבה במאמר רגעים מקודשים של היקשרות ). האוקסיטוצין משתחרר בפעימות ואלה מואצות ואפקטיביות, ממש כמו צירים, ככל שתנאי הסביבה תומכים בלידה (2). אני קוראת לעיקרון זה עיקרון ההתחממות לאהבה. ממש כמו ביחסי המין כאשר נשים מתחממות עד לרגע שהן מגיעות לשיא של אורגזמה, כך גם ההריון הוא זמן להתחמם לאהבה האימהית. כל המנגנון הפיזיולוגי, (אשר אגב נמצא גם בבעלי חיים), מתווה ומרמז על דרך ההתחממות הזו. בעלי החיים "מתוכנתים" לחוש קשר ולא להיפרד מתינוקותיהם לאחר הלידה. כאשר מסיבה כזו או אחרת הופרדו ולדות של יונקים מאימם, ככל שעוברות השעות האם תדחה את הקשר אליהם. גופה מתוכנת רק ברמה ביולוגית ללא מודעות. שלא כמו בעלי החיים, לבני האדם ישנו בסיס ביולוגי אולם הרבה מעבר לכך יכולת מודעות ובחירה אשר משנות את פני התמונה. וכך, אם יכולה לחוות את ההריון באופן מנותק מההתחממות לאהבה כאשר במודע אינה גדלה מתוך השינוי, ולעיתים אפילו הודפת אותם בשם פחד או ערכים תרבותיים או אופנתיים. מאידך, האם יכולה, כאשר היא מקבלת ושמחה בשינויים, גם אם התנתקה מסיבות כאלה ואחרות מתינוקה לאחר הלידה, להחזיק את המודעות את הקשר ולחמם ולרפא אותו כאשר יתאחדו שוב.

 

מה יכול לעזור לאישה הרה להתחמם לאהבה?

  • המודעות לכך שזה מה שמתחולל כעת
  • חיזוק הקשר עם הגוף בדרכים שונות
  • להאט את קצבי החיים ובתוכם לאפשר:
  • 1. תהליך מודע של השלה
  • 2. תהליך שהוא חצי מודע עד מודע של יצירת קשר וחיבור לתינוק
  • לחבור לשבט נשי במעגל ההריון והלידה

מחזקת את הקשר עם הגוף

בהריון הגוף הופך להיות בית לשני דיירים – שלך ושל תינוקך. כפי שצויין בחלק הראשון של המאמר, הגוף חווה שינויים דרמטיים וכל כולו בשירות של הכלה, הזנה וגדילה של תינוקך ושלך. ככל שנשמר קשר קוהרנטי (פעימה עקבית הכוללת הנאה ושימחה) עם הגוף כך הגוף מקבל עידוד, ומתוך עידוד היכולות הפיזיולוגיות מעודדים גם השינויים הנפשיים לקרות באופן טבעי. הפעימה הפוקעת את קפסולות השינוי מקבלת עידוד והאצה.

בבחירת התרגול הפיזי טוב להתחשב במה שאת וגופך אוהבים לעשות – לשחות, ללכת, להתעמל, לרקוד או לעשות יוגה. אין דבר שהוא נכון לכל אישה. הכרתי נשים שנהגו לרוץ ולרקוד באינטנסיביות לפני ההריון והמשיכו לעשות זאת גם בזמן ההריון, עד לזמן שגופן הורה להן להאט. לא כדאי לבנות הרגלים חדשים להתעמלות מואצת בהריון אולם אפשר להתחיל אימון רך יותר כמו יוגה או שחיה. הקשב לגוף הוא נקודת המפתח כאן, וצרכי הגוף משתנים כל העת. כמוןב שאין המלצות אלה תחליף להמלצות רפואיות שיכולות להיות ספצפיות לכל אישה ולכן אם יש ספק כדאי להתייעץ.

 קראו בהמשך: מאטה קצבים