מעטפת ההולדה : מאמרים : מאמרים בנושא ההריון | מעטפת ההולדה
בית > הריון > מאמרים


תוכן העניינים :

 

 

תזונה קריטית בתחילת החיים

 

הזנה קריטית בתקופה קריטית

לא ניתן לחיות לאורך זמן עם חסר באחת מרמות המזון, אנו תלויים בכולן, אולם מהי המידה בה החסר שלהן ישפיע עלינו? 

מחקרים רבים מדגימים כיצד ילדים אשר בתנאי גידולם היה חסך באהבה, מגע, משחק צמחו להיות מסוגלים רק במידה מסוימת לממש את הפונציאל האנושי שלהם ולהיפך. סיפור חייו של המדען ריצ'רד פיינמן הוא דוגמא מקסימה לאפשרות השניה.

ללא האוכל המוצק נוכל לחיות כמה שבועות.. ללא מים נוכל להמשיך לחיות מספר ימים.. ללא החמצן שבאויר נוכל להמשיך ולחיות מספר דקות.. כמה זמן נוכל לחיות ללא מערכות החושים והרשמים המציפים אותנו מדי שבריר שניה ומזינים את מערכותינו במליוני פיסות מידע? אחסוך מכם, קוראים יקרים, את הדרך בה גילו זאת (המתעניינים מוזמנים ליצור עמי קשר..) אולם גילו שגם שניות ספורות ללא המזון האנרגטי גרמה לקריסת מערכות ושיבוש של מנגוננים ביולוגיים ונפשיים. האם ייתכן שאף שאנו הכי פחות מודעים לרמה הבלתי נראית של המזונות האנרגטיים ולתהליך האנרגטי, הרי שייתכן שדווקא רמה זו משפיעה עלינו באופן הכי דרמטי?

לאור זאת מעניין לבחון את תזונתם של עוברים ותינוקות, הנמצאים בזמנים חשובים של התפתחותם העתידית. האם ייתכן שבשבועות הראשונים בעת שהעובר עדיין לא צובר את שכבת השומן, הוא ניזון בעיקר ברמה האנרגטית? בזמן זה מחובר העובר לשק החלמון המזין אותו. זה לא שהמזון האימהי לא חשוב אז, אולם האם ייתכן שדוקא התמצית האנרגטית שנמצאת במזון היא המגיעה אל העובר?.. בסביבות אמצע ההריון ניתן לראות את התינוק מתחיל לבלוע את מי השפיר ברחם. התינוק ברחם "מתאמן" לעשות את כל מה שיעשה מחוץ לרחם. מחקרים הדגימו כיצד לאחר שהאם אכלה דבר מה מתוק הוגברה בליעת מי השפיר וכיצד, כאשר הזריקו למי השפיר חומר מריר העובר עצר את בליעותיו כמעט לחלוטין.. בזמנים אלה העובר כבר פיתח את חוש הטעם שלו.

מייד לאחר הלידה, עם ההגעה אל העולם, נפרשות שתי הריאות הצעירות והתינוק שואף את נשימותיו הראשונות ומתחיל להיות מוזן מהאויר. זמן קצר לאחר שהתאושש ממאמץ הלידה הוא מתחיל גם לינוק, בפעם הראשונה מתוודע אל המזון הנוזלי מחוץ לרחם, חלב האם המופלא.. אל המזון המוצק התינוק יתוודע רק לאחר כמה חודשים לאחר הלידה.

הבנת 4 רמות ההזנה מצביעה לעבר העובדה שעוברים ותינוקות עושים דרכם מהעולמות האנרגטיים אל העולמות הפיזיים. עוברים מזכירים לנו כי המקור ממנו כולנו הגענו הוא אנרגטי. קל לראות זאת כאשר אנו בחברת מבוגרים וילדים.. מייד ניתן להווכח עד כמה תינוקות וילדים הם צרור אנרגיה בתנועה ומעט חומר בעוד אנו הרבה חומר ולעיתים מעט מאד אנרגיה והרבה פחות בתנועה... J

אתגרים והזדמנויות

כל ימי חיינו אנו סופגים את הדוגמאות של האנשים סביבנו, בעיקר הקרובים לנו או אנשים אחרים שאנו מעריכים ואלו הם חלק מה"מזונות" המעצבים אותנו. בגילאים הצעירים מאד לרשמים יש מקום מרכזי בעיצוב המסוגלויות של המיינד והנשמה. ילדים הרבה יותר רגישים למזונות, גם האנרגטיים, ובאופן טבעי הם יבקשו להמנע ממזונות, משקאות, סיטואציות או מקומות מסויימים אם הם חשים שהמזונות בהם אינם מתאימים להם אינטואיטיבית וזה סוג של קשב שניתן לפתח בתור הורים, הקשב למה שילדים מספרים לנו. בדחייה של מזון פיזי יותר קל לראות זאת (אך ילדים מתרגלים מהר גם למזון לא איכותי..). כאשר מדובר במזון אנרגטי שאיננו מתאים להם יהיה להם קשה לבטא זאת ובעיקר בגילאים הפרהורבליים (לפני שהם יכולים לדבר). מצב העניינים הרגשי שלהם והתנהגותם יוכלו לספר זאת יותר טוב מאלף מילים.

כאשר אנו זוכרים שגם ילדים הנם "מכונת תהלוך מזון" עם יכולת מוגבלת יותר לשאת מצבים מאתגרים, זה יכול לנסוך בהורים הבנה, הכלה וקבלה גדולה הרבה יותר להתנהגותם של ילדיהם ולדרך שבה הם מבטאים את עצמם. דווקא אז, בזמני האתגר, לאהבה ללא תנאים, לקבלה והכלה ישנו פונטציאל עצום של מרפא. גם אם זה בהתחלה לא נראה כך וההורה עומד בפני ילד שצריך לשחרר הרבה מאד כאב, בכי, זעם, לאחר "הפליטה" הזו יכולים להגיע רגעי חסד מדהימים, שקט והתנקות. זוהי תמצית הגישה המתוארת גם בספרים כמו: "התינוק יודע" ו"בכי והתקפי זעם" של דר' סולטר, פסיכולוגית קלינית אשר חקרה נושא זה לעומקו, תוכלו למצא את הספרים ברשימת המומלצים שלנו..

"הזדמנויות הוא דבר שמפוזר כל הזמן על הרצפה" אמר פעם איש חכם, "צריך רק להרים אותן ולהשתמש בהן.." ישנו קסם בכך שגם בליבה של כל אתגר טמונה לה הזדמנות מדהימה, ובזמן ההריון האומנות להפוך אתגרים להזדמנויות אפשרית אך דורשת תשומת לב ואימון.. על כך כבר במאמר אחר.

 

בהצלחה ולבריאות!

 

הערה: מקורה של תפישת 4 רמות ההזנה  בהבנה והפילוסופיה של האימן.לעמוד הקודם: המזונות האנרגטיים
 

המשוב שלכם חשוב לנו!

נשמח אם תרצו להגיב או לשאול, כתבו לנו גם על נושאים נוספים המעניינים אתכם: