מעטפת ההולדה : מאמרים : מאמרים בנושא ההריון | מעטפת ההולדה
בית > הריון > מאמרים

המזונות האנרגטיים

 

כשמזכירים "תזונה" זה מקשר אותנו מייד לדיאטות והאבחנות "בריא" ו"לא בריא" מתעוררות לחיים.. בהריון ובינקות קיימת, ובצדק, ערנות מיוחדת באשר למה ש"IN" ומה ש"OUT" בתפריט האם והתינוק משום שהערך התזונתי הופך להיות חומר הגלם הבונה את החיים החדשים, זוהי חלק ממשמעות היותה התקופה "קריטית". מחסור במרכיב חיוני או המצאותו של מרכיב לא רצוי בתקופה הקריטית יכולה להטות את ההתפתחות הבריאה. הגישה ההוליסטית מרחיבה את התמונה של נושא התזונה. תמונה מקיפה יותר של הזנה נפרשת כאשר אנו כוללים את הרמות האנרגטיות של הרשמים, אשר בדרך כלל איננו מחשיבים אותם כ"מזונות". למעשה ישנן 4 רמות של הזנה: אנו ניזונים ממזון מוצק,נוזלי, גזי וממזון אנרגטי.

מור נווה | נובמבר 2010

תוכן העניינים :

 

ניתן לדמות את הגוף שלנו על כל מערכותיו (הפיזיות הנראות  והאנרגטיות הבלתי נראות, כמו המיינד, הרגשות וכו' אשר כמערכת אחת יקראו במאמר זה "הקומפלקס") כמכונת תהלוך מורכבת ומופלאה של... מזון.

מזון נכנס לקומפלקס, עובר בתוכו תהליך עיבוד, סינון וזיקוק ואז מוציא את תוצרי לוואי החוצה.

קל ביותר לראות זאת ברמה המוצקה הפיזית והנוזלית. אנו יודעים שזה עובד כך גם ברמה של הגזים – הגוף שלנו צורך את החמצן שבאויר ומשחרר את עודפי הפחמן הדו חמצני ללא הרף. ללא תהליך הסינון מערכות הקומפלקס העדינות היו מזמן מתמלאות בתוצרי הלוואי והחיים היו מפסיקים. ברמה שאנו הכי פחות מודעים לה, האנרגטית מתרחש בדיוק אותו תהליך וגם כן נדרש תהליך של סינון וזיקוק על מנת לחיות חיים בריאים. שלוש הרמות הראשונות מזינות בעיקר את הגוף, המזון האנרגטי מזין את המחלקות הגבוהות יותר של הקומפלקס האנושי - המוחות, הנשמה (מסוגלויות, רגשות ותחושות), המיינד ומערכות גבוהות אחרות. ה"עיכול" האנרגטי נעשה הרבה פעמים ללא המודעות שלנו משום שהוא בלתי נראה. אולם לאחר גיל ההתבגרות, גיל הבחירה תהליך זה יכול להפוך לפחות אוטומטי ונתון יותר לבחירה.   

מהו המזון האנרגטי שלנו?

ככל שהמזון יותר מוצק קל יותר לראות מה הוא מכיל. איך נדע מהם המזונות האנרגטיים שלנו? לעיתים, כמו שזה קורה ברמה הפיזית, נדע רק בדיעווד, על פי תוצרי הלוואי.. המזון האנרגטי הוא הסמוי ביותר מן העין אך גם העשיר והמגוון ביותר מבין ארבעת הרמות. מזונות אנרגטיים כוללים את כל מה שהמערכות שלנו סופגות דרך חמשת החושים – אור השמש הנספג דרך העיניים ומאפשר לנו להבחין בשלל הצבעים והצורות שמסביב; מערכות החישה וחוש המישוש שמפוזר על פני כל שטח הגוף ומכיל מליוני פיסות מידע אודות המיקום שלנו, תחושות של חום וקור, תחושות של תנועה ומגע; חוש השמיעה וקשת התדרים בצליל שהוא מאפשר לנו לקלוט. בין אלה סמפוניית הטבע וסמפוניות שבני אדם כתבו וצלילים נוספים מעודנים פחות או יותר הנותנים לנו מימד נוסף של הבנה על העולם סביבנו; חוש הריח מאפשר לנו לקלוט את התוצרים של כל מה שמחולל תהליך מסביב.. גורם לנו להתקרב או להתרחק מ.. וחוש הטעם יותר מכל מדריך אותנו באשר למה להכניס לפה וממה להמנע, וכך סוגר מעגל בין כל רמות ההזנה.

בין המזונות האנרגטיים נכללים כל הרשמים שאנו אוספים אודות העולם. באקולוגיה נקיה וירוקה נאספים רשמים הרמוניים המזינים את הקומפלקס במזונות איכותיים ויוצרים תחושת נועם, חן, לכידות וזרימה. באקולוגיה דיסהרמונית נקלטים רשמים שמקשים על "תהליך העיכול" האנרגטי ולעיתים תוצרי הלוואי שלהם יכולים להתבטא ברגשות שליליים, תחושות חוסר נוחות ואי שקט.  למעשה ישנו טווח שלם של אפשרויות, למן המזונות הנקיים (אורגניים טבעיים) שערכם התזונתי גבוה ביותר ועד למזונות ה"זבל" (JUNK FOOD) אשר בהם לא רק שאין כלל ערך תזונתי לקומפלקס האנושי, אלא יכול להיות בהם גם נזק.

 

מזון איכותי ומזון לא בריא

בקצה הגבוה של הבר האנרגטי נוכל למצא מזונות כמו אהבה, שימחה, אמונה, ברכות, דיוק, נכונות, שלווה, הרמוניה, חיבור למטרת חיים גבוהה, השראה, נקיון ושלום פנימי המרוממים את הרוח והנשמה. מזונות אלה נספוג מבני אדם או מאוירה מסויימת החיה במקום, ואז גם ההשראה שנקבל תאפשר לנו תחושות מרוממות יותר. למעשה בני אדם מחפשים את המקומות היפים להיות בהם, המראות המרוממים והנעימים באופן אינטואיטיבי כל הזמן על מנת לאכל מזון אנרגטי איכותי. ה"גנדי"ם, ה"מוצארטים" וה"אמא תרזות" של העבר היו ידועים כבני אדם שחיו וייצרו מזונות מעין אלה. בקצה הנמוך של הבר יכולים להיות מזונות נוגדי חיים ממש שמזיקים לנשמה וגם לגוף. ובטווח שבין הגבוה לנמוך יכולים להיות מזונות בכל הקשת, עם מידות משתנות של איכות. בתנועה שבין איכות גבוהה לנמוכה נוכל לחוות "יום עסל ויום בסל".. יהיו רמות משתנות בהם נוכל לתת ערך ומקום לדברים או לקחת את הקיים סביבנו כמובן מאליו, ו"תוצרי הלוואי" יהיו רמות שונות של שימחה, טעם לחיים, שלווה או מצד שני תסכול, עצבנות, סטרס ומצוקות שונות. 

מרגע שהתוודענו להבנה שאנו מכונה משוכללת המתהלכת מזונות ב- 4 הרמות, זה יכול להסביר לנו הרבה ולאפשר לנו לזהות את הגורמים לתחושה זו או אחרת שאנו חווים, מרגישים. קראו בהמשך: תזונה קריטית בתחילת החיים