מעטפת ההולדה : מאמרים : מאמרים בנושא ההריון | מעטפת ההולדה
בית > הריון > מאמרים


תוכן העניינים :

 

 

משהו מעניין והערות

לסיום, משהו מעניין בהשראת ההבנה של מגע ומרכזיות מערכת העצבים בתחושה שאנו מקבלים ("סיבי מערכת העצבים מוסרים את הפולסים החשמליים מתאי החישה בעור, במפרקים וברקמות העמוקות במשוב בלתי פוסק אל המוח"). הנה שתי תמונות:

בתמונה התחתונה תא עצב, אשר בעיצובו גוף מרכזי אשר ממנו יוצאות שלוחות ומתוך אלה הסתעפויות לשלוחות נוספות.. בתמונה העליונה תמונת האדם של ליאונרדו דה וינצ'י. גם לנו גוף מרכזי שממנו יוצאים 4 גפיים וראש.. וגם מתוך אלה שלוחות נוספות.. אצבעות בגפיים.. 5 חושים שמרכזי הקליטה שלהם בראש.  ההריון הוא תמיד הזדמנות להתעורר אל הפלא והפליאה של הבריאה, האפשרות לראות את הדברים באופן לא מובן מאליו. מגע.. קשר.. החוש הראשוני שמתפתח.. .. האם גם לנו תפקיד של תאי חישה בתוך מערכת יקומית גדולה יותר? ישנו משפט האומר : "AS ABOVE SO BELOW" האם חוש המגע, חוש הקשר הוא קריטי להישרדות ושגשוג ברמה אנושית אך קשור לרמות גבוהות יותר? שאלות.שאלות.. היה זה קפקא שאמר: "הוא ששומר את היכולת לראות יופי, אינו מזדקן לעולם!"

 

 

הערות:

 

(1)    קראו עוד בסיפרה הנפלא של קרלה הנפורד:

Hannaford, Carla. (2002). Awakening the Child Heart: Handbook for Global Parenting. Captain Cook, Hawaii: Jamilla Nur Publishing

 

(2)    Wilson, T.D. (2002). Strangers to ourselves: Discovering the adaptive unconscious. Cambridge, Mass; The Belknap Press of Harvard University Press.

 

(3)    ורני נותן בספרו "תינוקות המחר" דוגמא לתינוק המגיב בהתכווצות למחשבה של אימו להצית סיגריה, עוד בטרם האם הציתה את הסיגריה:

Verny, T.R. & Weintraub, P. (2002) Tomorrow's Baby. New York: Simon & Schuster.

(4)    זה לוקח אותנו אל הליבה של שאלת המודעות של העובר ואל הרגעים הראשונים של ההתעברות. חוגי המדע מבינים כיום כיום כי המודעות איננה מותנית בהתפתחות המוח, כפי שסברו עד כה. המודעות מוגדרת כ"יכולתנו לחוות" וזו קיימת כל העת. והמוח הוא "מגבר"  המעצים את המודעות אך לא יוצר אותה. לפני שצורת גוף אנושי רקמה עור וגידים, היתה נוכחת המודעות של הילד המגיע להתגשם בתוך גוף.

(5)    טיפאני פילד, חוקרת של תחום המגע בתחילת החיים ערכה מחקרים רבים על תינוקות, פגים ונשים בהריון אשר הדגימו כיצד המגע מביא אפשרות למרפא ורווחה בזמן ההריון. במחקר על סטרס בזמן ההריון פילד ושותפיה רשמו 26 נשים הרות לטיפולי תרפיה כללית והרגעה או לטיפולים של מסז' למשך זמן של 5 שבועות. הנשים קיבלו טיפול פעמיים בשבוע למשך 20 דקות. שתי הקבוצות דווחו על הקלה במצבי הסטרס כבר לאחר המפגש הראשון ובהקלה גדולה בכאבי רגליים לאחר המפגש האחרון, אולם הקבוצה שקיבלה מסז' דווחה על מדדים רבים יותר של הקלה- במצב הרוח הכללי, בהקלה גופנית, שינה טובה יותר ופחות כאבי גב. בנוסף, נשים אלה חוו פחות סיבוכים בלידה (פילד, הרננדז רייף, ודיאגו, 2005)לעמוד הקודם: מגע בהריון
 

המשוב שלכם חשוב לנו!

נשמח אם תרצו להגיב או לשאול, כתבו לנו גם על נושאים נוספים המעניינים אתכם: