מעטפת ההולדה : מאמרים : מאמרים בנושא ההריון | מעטפת ההולדה
בית > הריון > מאמרים


תוכן העניינים :

 

 

מגע בהריון

 

המצב המיוחד של מגע בזמן ההריון

בתחילת החיים קיים מצב עניינים מיוחד ביותר, של 100% מגע, חיבור, קשר והדדיות בין האם לתינוק. התושב הצעיר הגדל בתוך גוף האם למעשה מחובר עם כל מערכותיה של האם. מערכותיו הצעירות מקבלות כל העת משובים, איתותים, מסרים והזנה ממערכות האם בכל הרמות. העובר המתפתח בסביבה המימית מקבל עיסוי בגופו מהזרימה המתמדת של מי השפיר ולעיתים אף משריר הרחם. דרך מערכת הדם נספגת ההזנה ברמה הפיזית וההורמונלית, דרך מערכת העצבים נספגת ההזנה ברמה העצבית והאנרגטית. למעשה, מעבר לרמה הפיזית, התינוק מחובר עם מהות ההויה של אימו, עם כל הדברים עימם היא באה בקשר ומגע: צלילים, תחושות, ריחות, טעמים, טעם האוירה במקום מסויים, טבעם של מערכות היחסים שהאם מצוייה בתוכם ורוקמת, ואף מחשבותיה ותגובותיה הפנימיות ביותר, לעיתים דברים שהיא עצמה אינה מודעת אליהם כלל. כך תוכנתנו לגדול ב - 9 החודשים הראשונים להווצרותנו, האותות עוברים הלוך ושוב מהאם אל העובר, אך גם מהעובר אל האם. אימהות רגישות יכולות לחוש תחושות חדשות שלא הכירו בעצמן קודם, לחשוב מחשבות שלא חשבו מעולם, להתעניין בתחומים חדשים או להיות במצב הוויה חדש. האם והעובר המתפתח ברחם יכולים לחוש אחד את מחשבותיו, תחושותיו ואפילו כוונותיו של האחר (3).

כשאנו מדברים על "מגע" בזמן ההריון באופן הרחב ביותר של הדברים אנו מתייחסים למה שהאם ההרה באה איתו במגע ובקשר, מהרמה המנטלית, התחושתית רגשית, התנועתית והפיזית. ההיקשרות בין האם לתינוק מתחילה הרבה לפני הלידה, לעיתים עוד בזמן ההתעברות ובזמן ההריון. תהליך ההיקשרות בין האם לעובר קורה דרך הרמה הפיזית, אולם גם ברמות הרבה יותר מעודנות. עבור העובר זוהי מציאות עוצמתית ביותר, משום שסביבת הרחם היא כה ראשונית ורגישה. מצידה של האם הקשר ברמות המעודנות של התחושות והמחשבות הוא מציאות נדירה יותר, במיוחד ברעשים של התרבות בה אנו חיים. דרוש מצב של שקט, אקולוגיה פנימית של רוגע, חיבור אל הגוף ולאותותיו ורוך על מנת לחבור לרמות המעודנות יותר. המגע וההיקשרות שנחווית בתחילת החיים היא בעלת אופי ייחודי, משום שבהשוואה למשך כל שאר החיים היא בעלת העוצמה הרבה ביותר הנחרטת בנו ומהווה את התשתיות של הוויתנו, אופיינו ובריאותנו. המגע בין האם לעובר, בכל הרמות כאמור גם מעצב את הקשר שבין האם לעובר.

בתרבות שלנו ובתקופת הזמן שבה אנו חיים עדיין איננו מודעים ואיננו מייחסים חשיבות למגע ולקשר עם העובר כישוב מודעת וחשה. יתכן שידענו זאת ושכחנו, משום שתרבויות רבות מסביב לתרבות המערבית עדיין מקיימות קשר זה (עוד על כך באחד המאמרים הבאים).

הקשר של רובנו עם העובר המתפתח מתרחש גם בתווך המערכת הרפואית המציעה לנו בדיקות שונות שמטרתן לבחון את בריאותו של העובר (ובישראל תדירות הבדיקות הן מבין הגבוהות ביותר בעולם). אנו מורגלים להתייחס אל הצד הנראה והפיזי של החיים, ואף דרך החשיבה התרבותית מכוונת אותנו לשים דגש על צד זה. עם זאת, כאשר אנו מתכננים הריון או שאנו כבר בהריון, יש לנו הזדמנות לבחון את הדרך בה אנו יכולים "להתכוונן להיות במגע" עם המהות של התינוק. החיבור קיים ממילא;  להקשיב לקשר זה ולהזין אותו זוהי בחירה שיתכן שאיננה נאמרת עדיין על ידי רופא הנשים שלכן או אחות טיפת החלב, אך לה חשיבות עצומה. אנו גדלנו וחונכנו עם תפישות שונות שעדיין שולטות במערכות הבריאות והחינוך (4). למעשה, לא קיבלנו את החניכה הנכונה להתחלתה של דרך המעודדת את ההתפתחות והבריאות של התינוק מהרגע הראשון לחיים.

הקשר הראשוני והזמנת תינוק למשפחה הנו חלק עצום ומשמעותי בקשר והמגע שיצרנו עם החיים החדשים. כבר בשלב הראשון הוא בעל מודעות עצמית גבוהה ולאחר מכן זו מצטרפת אל הגוף. המודעות ערה כבר ברגע ההתעברות וגילוי ההריון, לדרך בה היא מתקבלת אל העולם. המגע שהאם מקבלת, ברמה הפיזית, אך גם למגע במובן הכי רחב, איכות הקשרים שהיא חווה, איכות מערכות היחסים ותחושותיה הפנימיות ביותר ישנה חשיבות, ויש לפנות לאלה מקום משום שכל אלה מזינים את העובר. למגע אוהב בזמן ההריון יכול להיות השלכה חיובית עצומה על התפתחות העובר. הרפיה, העצמת תחושת הרווחה והבריאות של האם, משפיעה על האם ועל העובר (5). באופן אינטואיטיבי, כאשר האם ההרה תניח את ידה על הרחם ותקרא לתינוקה הוא יוכל לבוא ולפגוש אותה מהצד השני. כאשר הקשר נרקם באופן מודע גם לצרכים של העובר זה יכול  להיות תחילתו של קשר מחזק שימשך למהלך כל החיים.

ההריון מציין חוליה מקשרת בין העבר אל העתיד.. לא ידוע, מפתיע ומופלא... לעיתים בתוך זמן זה עולם עניינים משפחתיים על הפרק ותחושותינו הפנימיות ביותר מושפעות שוב גם מהדרך בה יצרו עימנו הורנו מגע וקשר ראשוני, קשר שנמשך עד הזמן הנוכחי. העבר פוגש את העתיד דרכנו בתוך החוליה המקשרת של זמן ההריון. מה שלא היה המקרה בעבר, והתחושות שאנו נושאים לגבי הקשר שלנו עם הורנו, יש לנו את ההזדמנות לחולל שינוי ולבחור בדרך בה אנו מתכווננים להעניק לילדנו כיום קשר ומגע, מתחילת החיים ובכל רגע לאחר מכן. ליכולת שלנו לזהות מגמות ולבחור באופן מודע כיצד להתמסר לקשר ההורי שאנו כבר מייסדים אין זמן שהוא מוקדם או מאוחר מדי, כפי שאין זמן מאוחר או מוקדם מדי למגע.  כולנו זקוקים למגע וקשר שבו רוך, קבלה ואישור בכל רגע בחיים. כאשר אנו מחוללים שינוי בדרך והאיכות בה אנו מעניקים קשר לילדנו, אנו יכולים לחולל שינוי גם בעבר.

 קראו בהמשך: משהו מעניין והערות
 
לעמוד הקודם: מגע בהריון