מעטפת ההולדה : מאמרים : מאמרים בנושא ההריון | מעטפת ההולדה
בית > הריון > מאמרים

מגע בהריון

מהי הייחודיות של המגע בתוך שאר החושים שניחנו בהם, ואנו למדים באמצעותם על העולם? ומהי הייחודיות של המגע בתוך תקופת ההריון, לאחר הלידה ובתחילת החיים? הנה לפחות, תחילתו של הסיפור..

כשאנו אומרים "מגע" ייתכן שאנו מדמיינים את כף ידו של אדם אחר או של עצמנו מונחת על גופנו.. יתכן שהדבר הראשון שעולה בנו זה המסז' האחרון שקיבלנו, טכניקה כזו או אחר שהתנסינו בה, מגע שנחרט בנו כחוויה נעימה או דווקא לא נעימה. כל אלה הם אופני מגע שהיו לנו מאד מוחשיים, וייתכן שאם הם עולים כדבר ראשון הרושם שלהם עדיין מפעם  בנו. תחילתו של מאמר זה דווקא מרחיבה את תפישת המגע מעבר למוכר לנו ובוחנת את הדרך שבה דברים נוגעים בנו, בהיותנו מודעים ולא מודעים אליהם. בהמשך אלה יהיו יהפכו למפתח להבנת מגע בזמן ההריון. ייתכן שיש במגע הרבה יותר ממה שחשבנו.

מור נווה | יוני 2010

תוכן העניינים :

 

מגע

הים נוגע בחוף, משאיר עליה חותם, מרכך ומחליק, לעיתים מתפרץ אל קצה החוף. אדמה נוגעת באויר, מים ואש. הרוח מניעה את ענפי העץ ועליו, פורעת גם את שערותינו, לעיתים מחוללת סימפוניה שלמה. לעיתים מגעה של הרוח יכול להניף את היציבות שמאפשרת האדמה. השמש נוסכת אור וחמימות במגעה איתנו ומחברת יחדיו את כל היצורים החיים, מהרגע שהשמש זורחת היא מאפשרת למתעוררים תחת קרניה לטוות אינסוף חיבורים ומגע. הלילה מזמין סוג מגע שונה מהיום, ביננו ועם הטבע. בעבר, כשהשמים היו באמת חשוכים בלילה מראה הלילה המהמם הזמין הרבה יותר מגע עם הכוכבים ממה שאנו יודעים כיום.  הטבע כולו מאפשר מארג עשיר של מגע והווצרות של קשרים.

זה טבעי להיות במגע, זה חלק מהדרך שבה עובדת הבריאה מסביב ומגע יכול להתרחש ברמות הרבה יותר מעודנות ומעבר למגע הפיזי. אור השמש נחווה על ידי כל החושים וההוייתנו כמגע.. לעיתים אפילו שורף. צלילים ומוזיקה יכולים לגעת ולהניע מקומות עמוקים בתוכנו. . וישנם סוגי מגע וקירבה שהם גסים יותר כמו הקירבה לרכבת שועטת.  ריחות מסויימים יעוררו מגע עם זכרונות ורגשות מהזמן בו היינו ילדים.. כאשר דבורה נכנסת למרחב בו אנו שוהים, זה יעורר דריכות כהכנה למגע שיכול להיות לא נעים. לעיתים אנו חשים מבטו של אדם אחר חודר דרך הגב לתוכנו ואנו מביטים לאחור.. ישנו מבט של זוג עיניים שיכול לחשמל את הוויתנו, זהו חלק מהמסתורין שקיים בין נשים לגברים, עוד הרבה לפני שהם ממש נגעו זה בזה. לעיתים אפילו המגע הפיזי לא יעורר את העוצמה של הרגע הראשון שבו ניצת הקשר לראשונה. צחוק של תינוק, חיוך משובב ומראה מהמם של הטבע יכולים להחרט בנו למהלך כל היום ולעיתים למהלך כל החיים.

ההסבר המדעי לרישומם של התחושות והחוויות  הללו הוא הקשרים הנוצרים בין תאי העצב, החווט הנוצר במוחות כתוצר של החוויה וההתנסות החושית, המנטלית, רגשית ואף רישומם של זכרונות. תאי עצב מפוזרים על פני כל הגוף כחלק ממערכת העצבים, ואף מרכיבים את ה"חומרה" של מוחותינו, עשרות מילארדי נויירונים המקושרים בינהם בקשרים ענפים. תאי החישה מעבירים למערכת העצבים כל העת משובים אודות המסרים המתקבלים מן החוץ פנימה אל המוחות. הקשרים מתרחשים עם תהליכי העיבוד של הלמידה והזכרון, והקשרים מבוצעים באמצעות העברת אותות אלקטרוכימיים בין תאי העצב הרבים. כל נוירון במוחנו מחובר לעשרות אלפי נוירונים אחרים והתהליך התמידי של עיצוב הקשרים בין הנוירונים השונים הוא הביטוי ברמה הפיזית לתהליכי ההתנסות, החוויה, הלמידה וההסתגלות שלנו למצבים חדשים. לקריאה מפורטת של תפקידי הנויירונים והקשר שלהם לעיצוב הפונטציאל האנושי קראו את המאמר: פונטציאל ללא הגבלה.

 מגע והתניה

רשמים שאנו אוספים מדי יום חודרים לתודעתנו מחוללים בנו תהליך, והם משנים את עצם גישתנו, את תפישתנו והדרך בה אנו מגיבים אל החיים. אנשים המביטים אל היקום מתוך עדשותיהם של טלסקופים עצומים מייצרים קשר ומגע עם גופים שמיימים, גלקסיות וכוכבים רחוקים. המראות הללו יוצרים רושם עצום על כל תפישות חייהם. אם הנמצאת המגדלת את תינוקה בבית אף היא יכולה להיות בקשר עם חיים המשנים את כל תפישת עולמה. אנו במגע מתמיד עם כל מה שמתרחש סביבנו, מיליוני תאי החישה של חוש המגע המכסים את כל שטח גופנו יוצרים רשת חישה מורכבת ועדינה המאפשר לנו תמונה מדוייקת להפליא של עצמנו ושל הסובב אותנו ואף המידע הדינאמי המתקבל מכל שאר החושים יוצר תמונת עולם מפורטת ועצומה. אולם, למעשה, אנו מודעים רק לחלק קטן מהדברים עימו אנו באים במגע...  בחברה המערבית במיוחד אנו נוטים להסתמך על חוש הראיה ("לראות זה להאמין") אולם רק 4% מה"ראיה" הנה אור שמתקבל על ידי העין, שאר ה-96% מיוצרים על ידי המוח לפי שאר החושים, המציאות הרגשית ותחושת התנועה (1). כמבוגרים אנו לעיתים קרובות מודעים למה שאנו מצפים אליו ואיננו מודעים לטווח רשמים עצום המתרחש בשטף שסביבנו. מחקר אחד מדבר על 11 מיליון פריטי מידע המועברים למערכותינו השונות בכל שניה, רק ל- 40 מהם אנו מצליחים להיות מודעים (2).  עם זאת, בהיותנו עוברים, תינוקות וילדים צעירים עדיין לא היינו מותנים ומצופים (בצפיות) כפי שאנו היום. לכן, בשלבים הראשונים של החיים אנו מצויים בקשר עם טווח הרבה יותר רחב מתוך הספקטרום הנראה, וממה שניתן לגעת בו באופן מוחשי.  אולי משום כך ישנה חשיבות כל כך מרכזית דוקא למגע המוחשי בתחילת הדרך.

המגע החושי, המנטלי, הרגשי מתרחש באופן ספונטני כאשר אין מה שמעכב או חוסם אותו.

הוא מתרחש הרבה לפני שמתקיים מגע פיזי ויתכן שבעוצמה לא פחותה. המגע שהוא טרום פיזי הוא השביל היוצר מגע או נמנע ממגע פיזי בסופו של דבר. חוש המגע מכונה בצדק: "אם כל החושים," אף יצורים פרימיטיביים ביותר, כגון אמבות, מגיבות למגע ובעלות אינטלגציה בסיסית של הישרדות – להמנע או להתקרב לאזור או אובייקט בהתאם למסרים המתקבלים מחוש המגע. גם אנו חשים למה נכון לנו להתקרב וממה כדאי להתרחק. חוש המגע והמישוש הוא אם החושים והראשון להתפתח גם אצל התינוק המתהווה ברחם. החל מהשבוע השישי להריון, לעיתים עוד לפני שהאם גילתה שהיא הרה, נבט העובר פתוח אל סביבת הרחם ורשמיה. סיבי מערכת העצבים הארוכים מוסרים את הפולסים החשמליים מתאי החישה שבעור, ובהמשך ההתהוות גם במפרקים וברקמות העמוקות יותר, כל זאת במשוב בלתי פוסק אל המוח. לכן, ישנם חוקרים המתארים את העור כפני השטח של המוח והמוח כשכבה העמוקה ביותר של העור. המגע ברמה הפיזית מועברת ויוצרת חוויה פנימית המעצבת אותנו.

האיכות האנושית העוברת במגע אנושי יכולה לחולל הבדל בתחושת העצמי, כולנו מכירים זאת היטב. מגע אוהב מאפשר לקבל מרפא, הרגעה ואישור. ייתכן שהמגע היה התרפיה הראשונה ביותר בעולם, מאז החזיקה האם הראשונה את תינוקה, ניחמה וערסלה אותו. המסרים מועברים דרך המגע הופכים לבסיס החושי להתנסויות ולמערכות היחסים שלנו, אלה החלו עם הקשר הראשון שלנו, עם אימנו. מחקרים רבים הדגימו כיצד המגע הראשוני של עור לעור חיוני להתפתחות הרגשית- חברתית ואף ההתפתחות השיכלית קוגנטיבית של התינוק וכאשר אלה לא ניתנו באופן מספק תינוקות הפסיקו לשגשג בהתפתחותם. ישנן כמות ואיכות מגע הנדרשת בחיים המוקדמים, וזו חשובה להבשלה תקינה של המוחות שלנו. אך המגע נוצר הרבה יותר מוקדם מהזמן שבו האם חובקת את תינוקה, הרבה לפני הלידה, עידן ועידנים לפני שהיינו בשלים לפגוש את העולם בחוץ...קראו בהמשך: מגע בהריון