מעטפת ההולדה : מאמרים : מאמרים בנושא ההריון | מעטפת ההולדה
בית > הריון > מאמרים

ההתפתחות המדהימה של העובר ברחם חלק ב'- משבוע ה-16 ועד הלידה

בחלקו הראשון של המאמר התחלנו לבחון את ההתפתחות של המערכות של העובר ברחם. מאמר זה מדגים כיצד התפתחות אנושית טבעית איננה יכולה להיות מתוארת על קו לינארי. במקום זאת ניתן לתארה כהתפתחות אקספוננציאלית, התפתחות שנראות בה קפיצות התפתחותיות משמעותיות על קו הזמן. סביב השבוע ה- 20 להריון אנו עדים להתחלת פעולתן של מערכות החישה של העובר ומשבוע 24 להריון אנו נוכחים לדעת כי מדובר באדם תבוני האוסף זכרונות, התנסויות וחוויות, רגיש ביותר להשפעות, החי בתוך הרחם..

מור נווה | 03.09.2009

תוכן העניינים :

 

"מה שאנו יודעים זה טיפה,
מה שאיננו יודעים הוא אוקיינוס"
(אייזיק ניוטון)ההתפתחות מהשבוע 16 עד השבוע ה-20

בשבוע ה- 16 מתחילה תופעה מעניינת מאד שבעבר הוכרה גם בקהילה המדעית, ה- האצה (Quickening)*. העובר מאיץ ביותר את התפתחות מערכותיו והחל מהשבוע ה- 21 נדמה כי מתחיל עידן חדש ברחם, ישנה קפיצת אוקטבה עצומה לטווח חדש ורחב של יכולות ומסוגלויות:
  • למן השבוע ה- 16 כאשר המוח כבר שולט בכל פעולות הגוף ונראה שמתחילה תנועה רצונית. התנועות הן מורכבות בהרבה והתינוקת מסוגלת לכופף את גפיה, למתוח אצבעות ידיים ורגליים והתנועה הופכת להיות משוכללת. מעניין שלמן השבוע הזה או בקרבתו גם האם מתחילה לחוש בתנועותיה של התינוקת. בשלב זה מתחיל גם רפלקס האחיזה להיות פעיל. התינוקת מתחילה לקיים קשר בידיה עם סביבתה ועם גופה. אם ישנם תאומים ברחם, בתוך אותו שק או בשני שקים נפרדים הם מתחילים לגעת זה בזה באופן רצוני, לחוש אחד את השני.
  •  התפתחות המוחות. משבוע 12 ועד לשבוע ה- 16, בתהליך מאסיבי ואינטסיבי, נוצרים תאי המוח. סביב השבוע ה- 16 מושלמת תת חלוקה של המוח ל- 5 האזורים שלו. בזמן זה קליפת המוח מתעבה, מתרחבת קדימה ואחורה, ונוצרת ההפרדה בין שתי אונות המוח וכפיס המוח מתפתח ומתחיל לשלוח סיבים המחברים בין שתי האונות. תהליך הסינפטוגנסיס, התהליך בו מתחילים להווצר הקשרים בין הנויירונים. בנוסף מתחיל גם תהליך המיילין, הווצרות החומר השומני הלבן העוטף את התאים ומגביר את יכולת תפקודם. מתחילה לתפקד ה"תוכנה" המוחית סביב השבוע ה- 20 להריון. ישנם חוקרי נויירולוגיה שמציינים כי: "מודעות העובר הנה אפשרית החל מהשבוע ה- 20 להריון" (ברוסו ומאיירס, 2006).
  • החל מהשבוע ה-16 נראה שההאצה מביאה את התינוקת לקראת היכולת לפתח מודעות לסביבתה. היא הופכת להיות רגישה למגע בכל חלקי גופה וקורה דבר דרמטי נוסף - החושים מתחילים לתפקד – התינוקת מתחילה לשמוע, אף כי האוזן תשלים את התפתחותה רק בשבוע 24, התינוקת מתחילה לטעום, להריח, וכל זאת בטווח גבוה יותר מהטווח שאנשים בוגרים יכולים לקלוט. התינוקת מתחילה ללמד על העולם ולאמן יכולות חדשות. להלן פירוט נרחב יותר אודות התפתחות החושים:

הרגישות למגע

  •  העור הנו קומפלקס מדהים המכיל מאות סוגי תאים והתינוק רגיש ומגיב בעוצמה לדגדוגים, לליטופים, ולכאב.
  •  הרחם האימהי הנו סביבה אופטימלית של גרוי ואינטרקציה המתאימה להתפתחות אנושית. הפעילות לעולם לא נפסקת בה והעובר אינו מבודד בה לרגע. המגע, החוש הראשון, הנו אבן הפינה לכל ההתפתחות והתקשורת האנושית המתחילה ברחם. (מונטגו 1978).
  • חוש המגע הנו הראשון להתפתח. מבחינה אבולוציונית זהו גם החוש הראשון שמופיע בעולם. דרך החוש זה נקלטים גם חום קור, תחושות לחץ, כאב ואפילו שמע..
  • קצת לפני השבוע ה- 8 להריון הרגישות למגע מודגמת על ידי סט של תנועות המראות הגנה והמנעות מליטוף של שערה עדינה על הלחי. משלב מוקדם זה מגע בשערה בחלקים שונים של הגוף העוברי מראה רגישות אדירה למגע. זו מתפשטת לאיזורי המין (10 שב'), כפות הידיים (11שב') וכפות הרגליים (12 שב'). איזורים אלה של רגישות ראשונית הנם אלה שמכילים את הכמות והמגוון הרחב ביותר של תאי חישה גם אצל מבוגרים.
  • התמונה המדהימה הבאה מדגימה דרך מגע את התקשורת שתינוקות ברחם מבטאים. תמונה זו נלקחה לאחר ניתוח של תינוק ברחם בגיל 21 שבועות. היא מדגימה בעוצמה את היוזמה של התינוק, כמעט לפני סוף הניתוח, להוציא את ידו ולאחוז ביד מן העבר השני, היתה זו יד המנתח. סמואל אלכסנדר ארמס.


קראו בהמשך: העובר בתנועה ובהקשבה