מעטפת ההולדה : מאמרים : מאמרים בנושא ההריון | מעטפת ההולדה
בית > הריון > מאמרים


תוכן העניינים :

 

 

על ההגעה לביצית והבנה חדשה על רגע ההתמזגות

סצינה שלישית – ההגעה לביצית

כאן מגיע השלב האחרון שלפני ההפריה. כאשר הזרעים מתקרבים לביצית מקבלים את פניהם עננות המסתירות את הביצית. עננות אלה הם השכבה החיצונית של הביצית, הנקראת "ההילה המקרינה" (Corona Radiata) שתי שכבות התאים של ההילה המקרינה מקיפים את הביצית כאשכול נאמן העוטף את הביצית). עננות אלה אף הן בררניות ואולם מכשול זה הציע התנגדות קלה. השכבה הבאה של ההתנגדות היא הרבה יותר מאתגרת וקשה למעבר.

ההילה המקרינה:

שכבת "האזור הצלול" (Zona Pellucida) היא שכבה של שרשראות חלבונים עבות עם ענפים סוכריים שיוצאים מהם. שכבה זו נראית כמו כדור כותנה או כדור סוכר מסביב לביצית. "כדור סוכר" הוא אותו ממתק לילדים, כדור דביק ופלומתי הטווי מסיבי סוכר כאשר הוא טרי אך הופך למאסה קשה ומרוכזת כאשר הוא נמעך. כמו ממתק זה, ענפי הסוכר של השכבה הזו טווים רשת מסביב לתא הביצית.
כאשר מגיעים הזרעים לאיזור ה- ZONA קורה דבר מעניין ביותר. החדירה פנימה לביצית אינה נעשית כלל באמצעים של כח.. הביצית דורשת היכרות נאותה ומפגש הדדי מעודן.. סט חלבונים שיוצאים משכבת ה- ZONA, מקבלים את פניו של הזרע כמו שתי זרועות המושטות אליו. הזרע המתקרב לביצית מוציא גם הוא מהשכבה החיצונית סט זרועות חלבוניים אשר צריכים להתאים בדיוק לסט הנשי. כאשר נוצרת התאמה מושלמת והשניים ננעלים יחד, כפי שזה מתרחש בהתאמה של חור למנעול, הביצית משנה את השכבה החיצונית של הזרע והוא נכנס פנימה במהירות. פאוץ' מיוחד הנמצא בראשו של הזרע מכיל אנזימים העוזרים לו להסיר כימית את השכבה האחרונה החוצצת בינו ובין הביצית. הזרע מסיר את הפאוץ ונכנס פנימה, סוף סוף אל תוך הביצית עצמה.

התמזגות

יותר מהמילה "חדירה" מתאימה כאן המילה "התמזגות" שכן הזרע איננו דוחף עצמו, אלא ללא מאמץ מתקרב לביצית המושכת אותו פנימה ומייד שתי ממברנות התאים מתמזגות, כמו שתי בועות סבון. אז המטען הגנטי שנשא הזרע נשפך לתוך פנים הביצית.
מעניין הוא, שגם אז עדיין אפשרית "הבחירה" לביצית. לא כל ביצית שקיבלה אליה את התוכן הגנטי של הזרע ממזגת את המטען הגנטי שלה. התהליך של ההפחתה של המטען הגנטי של הביצית קורה רק לאחר שהמטען הגנטי של הזרע כבר נכנס. נראה כי הביצית שומרת עצמה עד לרגע האחרון להחליט האם ליצור את שרשרת האירועים אשר תוביל לתחילתם של חיים חדשים.. המנגנון הטבעי נושא בחובו כל כך הרבה אינטלגנציה המאפשרת את הבחירות הטובות ביותר, למן הרגע הראשון לחיים ואנו מגלים את קצה קציהו..

לסיכום

לאמונותינו וידיעותינו הקודמות, באשר לכיבושו של הזרע את הביצית, יש הזדמנות להתעדכן, למעשה אנו מגלים כי המאמץ האנושי להפרייה הוא משולב והדדי, וכיצד יש לביצית ולגוף האישה מנגנונים אינטלגנטיים ביותר של "בחירה". הביצית, "מהנדסת" בדרכים רבות את הגעתו של הזרע הנכון אליה.. למעשה היא זו הבוחרת מתוך מאות אלפי הזרעונים העושים דרכה אליה, מבלי לנוע כלל, את הזרע המתאים ביותר להפרותה ויוצאת לקבל את פניו, כמעט ללא תנועה!
שני חלקי הבריאה הללו – ה"להיות" הנשי וה"לעשות" הגברי (הקיימים בכולנו, גברים ונשים) מדגימים את מיטב החוקיות הזו שהיא קטבית ובו זמנית בעלת משיכה עצומה, גם ברגעים הראשונים להווצרות החיים. ושאלה פתוחה היא – אם ישנה כזו "מודעות" הבאה לידי ביטוי ברמה האוטומטית של התאים, מהי המודעות האנושית או המזיגה של נקטר האהבה שבין גבר ואישה יכול עוד להוסיף אל הקסם המופלא הזה המאפשר לילד להווצר ולהגיע לעולם?

אתם מוזמנים לגשת לקישור הבא, המדגים את ההתפתחויות המתוארות כאן בסרטון שמציעה נובה באשר ל"קסם החיים":
 http://www.pbs.org/wgbh/nova/miracle/program.html

*
הנתונים המדעיים נלקחו גם מתוך המאמר: Vaughan, C. (1997). How life begins: The science of life in the womb (pp.11-35). New York: Random House.
ומתוך הסרט: “The Miracle of Life” (DVD).


לעמוד הקודם: על מסע הזרעים בגוף האישה ומי מכוון את התהליך?
 

המשוב שלכם חשוב לנו!

נשמח אם תרצו להגיב או לשאול, כתבו לנו גם על נושאים נוספים המעניינים אתכם: