מעטפת ההולדה : מאמרים : מאמרים בנושא ההריון | מעטפת ההולדה
בית > הריון > מאמרים

מרגע האהבה לרגע ההפריה

מאמר זה סוקר את גילויים אודות התהליכים האינטלגנטים המקדימים את הרגע הדרמטי בו נקשרים יחד המטענים הגנטיים של הזרע, העושה את כל הדרך מגוף האב אל הביצית, המחכה להגעתו והמניעה, כך מסתבר, בדרכים שונות, את האפשרות של הזרע המתאים ביותר לפגוש אותה ולהתמזג איתה.
גילויים אלה מפריכים את המיתוס שכולנו גדלנו בצידו, והוא שמירוץ הזרעים לביצית תלוי רק בזרע הרץ חזק יותר, מהר יותר והוא המתחרה הטוב ביותר בתחרות הזרעים..

מור נווה | 03.06.2009

המסתורין שבינו לבינה

 
הדרמה של ההתעברות ייתכן ולא היו לנו הרבה הזדמנויות "לאוורר" ולעדכן את מה שאנו יודעים על המשיכה המסתורית בין גברים ונשים מאז שקיבלנו שיעורים בחינוך מיני בכיתה ח' ועד היום, ובעיקר את מה שאנו מבינים אודות התוצאות של משיכה זו, מופלאותם של יצירת החיים החדשים מהרגע הראשון לחיים.. מרגע מעשה האהבה.

מרגע האהבה ועד רגע ההפריה, וגם בכל השלבים לאחר מכן של הווצרות העובר ברחם, מערכות הגוף הגבריות והנשיות המכילות את התהליך, פועלות יחד, באינטלגנציה מדהימה על מנת לאפשר את ההתחלה הטובה ביותר להווצרותו של אדם חדש.

JOHN BAVOSI / SCIENCE PHOTO LIBRARY

קטביות יוצרת משיכה

ללא ספק שמדובר כאן במסתורין שמתרחש בין גברים ונשים על כל הרמות שלו – מהמקרו למיקרו. במקרו אנחנו יודעים איך מרגישה המשיכה שקיימת בין גברים ונשים.. אולם גם במקרו קיימת משיכה שקשה לעמוד בפניה. הוא, התא הקטן ביותר בגוף האדם.. היא התא הגדול ביותר בגוף האשה.. הוא, מכיל רק את המטען הגנטי העטוף במבנה המאפשר לו את ההגעה המהירה ביותר אליה.. כמובן, שתנועתו היא חיצונית משום שמשימתו היא להגיע ממחוז גברי אל ליבת המחוז הנשי.. היא, מכילה נוזלי ציטופלאזמה רבים, היא יחסית נייחת, אולם איננה פאסיבית כפי שניתן לטעות ולחשוב תחילה. התנועה שלה איננה חיצונית אלה פנימית, וזוהי עניפה ביותר. הנוזל הציטופלאזמי והתנועה המתרחשת בו הם בעלי משמעות ביצירתם של החיים החדשים.. מקצב התנועה ואופיו הוא המקצב הראשוני אליו מתוודע העובר העתיד להווצר.

הביציות

הביציות נמצאות בגופה של האם עוד מהזמן שהיא עצמה היתה עוברית ברחם אימה, מה שגורם כיום לחוקרים לתהות על המשמעות של הזכרון הסלולרי (הזכרון התאי המתעד את החוויות הראשוניות ביותר של תאי הגוף ושומר אותם מקודדים בתאי הגוף) והשפעותיו על הביציות, אפילו בטרם הגיעו לשלבי הבשלות שלהן. ישנן כ- 100 אלף ביציות הנמצאות בשחלות, אולם רובן תתנוונה במהלך חייה של האישה, ורק כ-360 ביציות יגיעו להבשלה. הביציות נמצאות בתוך גוש של תאים עוטפים, הנקראים "זקיק" והן ממתינות לגיל ההתבגרות כאשר פעילות הורמונלית מתחילה להבשיל אותן. בכל חודש מגיע אחד הזקיקים לבשלות - ואז אחת הביציות משתחררת החוצה ועושה את דרכה לעבר החצוצרה, זהו זמן ה"ביוץ".

הסצינה ראשונה - מסע הזרעים לאחר האהבה

כאשר 250 מליון הזרעים של הגבר מציפים את מעברי איברי המין הנשיים בקצב של 10 מייל לשעה ( 1.6 קמ"ש), הם מתחילים את המסע העתיק כמו זה של שבטי האבוריג'ינים הנודדים וחוצים את הערבות האוסטרליות. שיעור השחיקה של צעידה זו היא עצומה. ישנם כל כך הרבה זרעים שבריריים, נכים וכאלה שפשוט הולכים לאיבוד ונושרים במהלך הדרך (לעיתים כ- 60% מהזרעים). רק כמה תריסרים בודדים מגיעים לביצית. לזרעים ישנה משימה ברורה: למצא את הביצית ולהתמזג עימה כדי שחיים חדשים יוכלו להווצר.. המנגנון בו מוצאים הזרעים את דרכם אל הביצית הנו מנגנון ביולוגי מתוחכם ביותר וגילויים מדעיים חדשים מפריכים מיתוסים ישנים עליהם גדלנו...

קראו בהמשך: על מסע הזרעים בגוף האישה ומי מכוון את התהליך?