מעטפת ההולדה : מאמרים : מאמרים בנושא ההריון | מעטפת ההולדה
בית > הריון > מאמרים


תוכן העניינים :

 

 

התפתחות העובר מהשבוע השמיני ועד לשבוע ה- 12 – תחילתה של "הרצה"

בין השבוע השישי והעשירי, גוף העובר מתחיל לנוע במתיחות ותנועות סיבוב של הראש, הזרועות והרגליים. תנועות של יד לראש, יד לפנים, יד לפה, פתיחת וסגירת הפה ובליעה כל אלה מצויות כבר בגיל 10 שבועות.
  • בשבוע השמיני להווצרות העובר (שבוע 10 מאז ספירת המחזור האחרון) חבל הטבור והשיליה מחליפים את שק החלמון שתיפקד עד עתה כמפעל התמיכה של חומרים מזינים ותאי דם לעובר והוא מתחיל לקמול ולהעלם. השליה יונקת דם חומרי מזון ומים מגוף האם ומעבירה לעובר. הדם המועשר מתזונת האם עובר לעובר.. חומרי הפסולת מסוננים אל תוך דמה של האם והאם גם מסננת גם חומרים מזיקים רבים שעלולים לפגוע בעובר. אך לא הכל – שתיה חריפה, ניקוטין, ותרופות מגיעים אל העובר ולכן עליה להזהר. גופה של האם יוצר אינטואיטיבית תאווה לחומרים הדרושים להתפתחות המיטבית של התינוק ויוצר תחושת גועל ממה שלא מתאים, אולם נשים הרות צריכות להיות רגישות וקשובות לתחושות אלה.
עובר בגיל 7-8 שבועות ברחם

DR G. MOSCOSO / SCIENCE PHOTO LIBRARY


  • בשבוע התשיעי מתחילה הווצרות הנויירונים במוח העובר. זוהי ה"חומרה" של האיבר הראשי המרכז את פעילות המערכות כולן אצל האדם הנוצר. עדיין אין חיבורים בין המוח לגוף והמוח אינו שולט בתנועת העובר. התנועה הזו שהנה בלתי רצונית ורפלקסיבית חשובה לגירויים של שרירים ומפרקים.
  • הלב גם הוא אינו נשלט על ידי המוח ופועל אוטומטית הוא צובר מהירות ומגיע לקצב של 157 פעימות בדקה. לאחר שיא זה הקצב יואט לאחר קבלת הפיקוד של המוח בשלב מאוחר יותר. קווי המתאר של מחזור הדם כבר הופכים ברורים יותר. העפעפיים סוגרות על העיניים משבוע השמיני ויפקחו רק בשבוע 19. בין השבוע השישי לשבוע ה- 11 התינוק גדל פי 5 ב- 5 שבועות בלבד. כל האיברים והמערכות נוצרו ועדיין אורכו 7 ס"מ.

התפתחות העובר משבוע 12 ועד שבוע 16 – "הרצה" מואצת

מתחיל השליש השני להריון. הסיכון להפלה טבעית פחת ואם התרחשה הפלה טבעית נדע שזה חלק מהמערך המסנן הטבעי שאינו מאפשר להתפתחות פגומה להמשיך הלאה. (רק חצי מההפריות ממשיכות מעבר לשליש הראשון להריון).
  • בשבוע ה-12 להתפתחות העובר מתחילים רפלקסים שונים לפעול: מתחילה תנועה אוטומטית של בליעה ומציצה. הכליות מתחילות בהרצה לתפקודן ומתחילות לסנן שתן מזמן זה. מתחיל גם רפלקס הצעידה – צעד ביולוגי מתוכנן ואוטומטי אשר מאמן כבר את השרירים לפעולתם בשלבים מאוחרים. בגיל 14 שבועות הרפרטואר השלם של תנועות העובר כבר קיים. התנועה היא ספונטית, אנדוגנית (נובעת מבפנים), ומחזורית באופן מסודר בין זמני פעילות וזמני מנוחה. תנועות הנשימה ותנועות הבליעה מתחילות. הידיים עסוקות באינטרקציה עם חלקי גוף אחרים ועם חבל הטבור.
  • העצמות מתפתחות במהירות עצומה בשבועות אלה ומבנה השלד מתחזק (אני זוכרת בבהירות בשני ההריונות שלי כמיהה למאכלים לבנים עתירי סידן בתקופה זו)
  • בשבועות אלה המוח מתחיל לבסס שליטה מוחלטת בכל האיברים ומתחילים החיבורים בין מערכת העצבים המרכזית לרוב חלקי הגוף והמוח גם מווסת את פעילות הלב. התינוק או התינוקת אף מקבלים מראה אנושי.
  •  בצד ההתפתחות הזו גדלה היכולת של העוברית להגיב לגירויים והיא הופכת לרגישה למגע. הרגישות למגע, המסתמנת משבוע 8 באיזורים הרגישים למגע גם אצל מבוגרים (כפות ידיים, כפות רגליים, איזור הפה ואברי המין) אולם עוד גדלה ומתעצמת לחלקים נוספים בכל הגוף במהלכם של שבועות אלה.
המשיכו לקרא אודות ההתפתחות המדהימה של העובר ברחם – חלק ב'.

לעמוד הקודם: ההתפתחות המדהימה של העובר ברחם חלק א': מרגע האהבה ועד לשבוע ה-16
 

המשוב שלכם חשוב לנו!

נשמח אם תרצו להגיב או לשאול, כתבו לנו גם על נושאים נוספים המעניינים אתכם: