מעטפת ההולדה : מאמרים : מאמרים בנושא ההריון | מעטפת ההולדה
בית > הריון > מאמרים

ההתפתחות המדהימה של העובר ברחם חלק א': מרגע האהבה ועד לשבוע ה-16

זה דבר מרתק ומופלא מאין כמוהו לבחון את התפתחות חיי העובר ברחם. עד לפני ארבעים שנה יכלו נשים רק לחוש את המשמעות של ההתפתחות הזו, והיום הטכנולוגיה מאפשרת לנו לדעת ולהבין כה רבות על התפתחות החיים המסתורית של בני אדם, למן רגע ההפריה ועד רגע הלידה. עם זאת, האמירה של ניוטון חשובה מאד על מנת לשמור אותנו בענווה אל מול ההבנות והגילויים שכבר העניק לנו המדע.. שכן גם בתוך המחקר המתקדם ביותר, החוקרים עדיין משתאים על עצם האינטלגנציה המעורבת ביצירתם של החיים החדשים, ועדיין רב מאד הלא ידוע על הידוע בתהליך זה..

מור נווה | 03.09.2009

תוכן העניינים :

 

"מה שאנו יודעים זה טיפה,
מה שאיננו יודעים הוא אוקיינוס"
(אייזיק ניוטון)הקדמה

מיהו העובר? מהם יכולותיו ומסוגלויותיו להם אנו ערים כיום? מהם השלבים השונים של ההתפתחות הזו? האם היא לינארית או אקפוננציאלית? מהו טבעם הראשוני של בני האדם, אשר מגלה את עצמו דרך ההתפתחות של החיים ברחם?
במאמר זה אסקור את ההתפתחות הטבעית של עוברים למן הרגע הראשון להווצרותם, דרך שלבים מובחנים של התפתחותם. כאשר אנו יודעים על מסוגלויותיהם של העוברים, מבינים מעט יותר ממופלאות החיים ברחם, אנו יכולים להקרין להם חזרה את ההשתאות והיופי שבתהליך שהם עוברים, להאמין בנוכחותם ולתת לתהליך זה את המרחב וה"ויטמינים" להם הם זקוקים למן הרגע הראשון לחיים.

הערה באשר לשפה: במאמר זה אעשה שימוש במילה"עוברית" בתחילתו של המסע, ובהמשך אעשה שימוש במילה "תינוקת". במאמרים הבא יעשה השימוש בשפה של המין הגברי.

מרגע האהבה לרגע ההפריה

התהליך שמתרחש מרגע מעשה האהבה ועד לרגע ההפריה אף הוא מרתק ביותר, ותוכלו לקרא אודותיו במאמר זה בקישור ההריון. מומלץ גם לגשת לקישור הבא, ולראות את הסרטון שמציעה נובה באשר ל"קסם החיים".
אחד הדברים המרתקים ביותר לצפייה בסרט זה הוא כיצד אמונותינו באשר להיותו של הזרע החזק ביותר מצליח לכבוש את הביצית מופרכות מעט... במקום זאת, מדגים הסרטון כיצד המאמץ האנושי להפרייה הוא משולב, של הזרע, התא הקטן ביותר בגוף האדם אשר עושה דרך ארוכה אל הביצית, התא הגדול ביותר בגוף האדם. אולם הביצית עצמה אינה פאסיבית כלל וכלל.. למעשה היא זו המהנדסת בדרכים רבות את הגעתו של הזרע הנכון אליה.. למעשה היא זו הבוחרת מתוך מאות אלפי הזרעונים העושים דרכה אליה, מבלי לנוע כלל, את הזרע המתאים ביותר להפרותה ויוצאת לקבל את פניו, כמעט ללא תנועה!

ההתפתחות של המערכות ואיברי העובר ברחם

מרגע ההפריה נסגרים שערי הכניסה ומתחיל התהליך בו מתמזג התוכן הגנטי של האם והאב ומתחילה יצירת החיים החדשים.. מרגע זה, עוד בטרם יודעת האם על היותה הרה, מתחילה התרחשות אינטנסיבית ביותר אשר תחילתה בתוך הביצית ולאחר מכן נפרצת מן הביצית. חלוקה אינטסיבית של התאים לגוש אחד של תאים זהים, תאי גזע, קורית תחילה.. לאחר מכן גוש התאים הזה מתכנס פנימה ויוצר סנדוויץ' שמרכזו הוא דיסק דק של 3 שכבות תאים שהתמיינו. שלושת השכבות הללו הן ההתמיינות הראשונית של תאי הגזע לתפקודים שונים של מערכות שונות והמבנה המאורך של גוף התינוק נוצר. - במהלך השבועיים הראשונים לאחר ההתעברות נדמה שדבר לא קורה. זהו טווח הזמן בו תאומים יכולים להתפתח. לאחר השבועיים הראשונים מגיעים שבועיים בהם נדמה שהכל מתרחש במהירות עצומה. בשבועיים האלה ניתן כבר לזהות את התחלת הווצרותם של איבריים ראשיים וגפיים וגודלו של העובר הוא כ- 2 מ"מ, כרוחב של מטבע. ביום ה- 21 להווצרות העובר אנו עדים ל.. פה פם, פה פם, פה פם... הלב מתחיל לפעום. אף כי עדיין אין מבנה של לב אלא רק גוש תאים וצינורות הדם מתחילים להתקשר זה לזה הלב מתחיל את פעילותו הסדירה לדחוף דם בכוון אחד לתוך גוף העובר!
· משבוע השלישי ועד השבוע השמיני להווצרות העובר נוצרות כל המערכות והאיברים של העובר – מערכת העצבים, העיכול, מערכות השרירים והעצמות, הנויירונים ומבנה המוחות. בשבוע הרביעי ידוע שאחד מקבוצת ויטמינים 4 יכול לעזור במניעת מומים בעובר העדין המתפתח. פרט לכך, התמיכה התזונתית בהתפתחות העובר במהלך ההריון מתוארת בפירוט במאמר: הרגלי תזונה בהריון.
· ההתפתחות של המערכות של העובר ברחם מתרחשת בזו אחר זו וגם בו זמנית במהירות עצומה. כפלי הראש והפנים הופכים להיות מובחנים מהשבוע הרביעי, ומופיעות העיניים והאוזניים. מתפתחות גפיים ומערכת הבלוטות מתחילה להראות. איברי המין מתחילים להראות אך עדיין לא ניתן לזהות אם מדובר בתינוק בן או בתינוקת בת. ריאות, כבד, טחול וכליות כבר ניתן לראות בסוף החודש הראשון לחיים כאשר העובר מכורבל לגודל של אפונה.


קראו בהמשך: התפתחות העובר מהשבוע השמיני ועד לשבוע ה- 12 – תחילתה של "הרצה"