מעטפת ההולדה : מאמרים : מאמרים בנושא ההריון | מעטפת ההולדה
בית > הריון > מאמרים

מאמרים בנושא הריון

 

הריון יקר

מור נווה מרץ 2013
הריון יקר

אם היינו יכולים לדמיין זאת.. כשהתינוק מתהווה ברחם אימו הוא עובר דרך שערים והתנסויות של חיים מלאים ועשירים.. יום בחייו של תינוק הוא כנצח של אותות העוברים הלוך ושוב בינו ובין אמו שנושאת אותו, ומשום שתחושת הזמן אצל תינוקות היא שונה, מנקודת מבטם ההריון הוא נצח, תקופת חיים שלמה ועוצמתית ביותר. מחובר לבריאה אשר הוא ממנה מופיע, ומחובר גם לאימו בכל רמה של קשר.. תינוקות מגיעים אלינו מלאי טוב ואנושיות. אנושיות שהיא הרבה יותר רגישה, מעודנת וגבוהה משלנו. מגיע עם מטרות ייחודיות.

הריון יקר הוא מושג שאנו בדרך כלל שומעים בהקשר של בעיות: הריון שהושג לאחר הפריות, לעיתים הפריות רבות. אז ההריון זוכה למנה גדושה של תשומת לב. אולם באמת, כל הריון הוא יקר.

אפשרות יקרה מפז שמציגה את עצמה בכל פעם כתינוק חדש.. שיגדל לפעוט, ואז לילד.. ואז לאדם. איזה אדם זה יהיה? האם יוכל לממש את המטרות לשמן הגיע? האם יזכור אותן?


למאמר המלא ...

למה חשוב (ובעצם קריטי) להתכונן להריון?

מור נווה פברואר 2012
למה חשוב (ובעצם קריטי) להתכונן להריון? בתרבות שלנו המחשבה של הכנה להריון והורות יכולה להראות מוזרה ומיותרת. אפילו פינוק, בזבוז זמן..
אבל מה שמתגלה בשנים האחרונות דרך המחקר המדעי והקליני הופך את הקערה על פיה.
קצת כמו לעבור מתפישות ימי הביניים לרנסאנס.
אנחנו בתקופת רנסאנס שבה נפתחת תמונת עולם חדשה: הבנה חדשה ואפשרויות חדשות לטיפוח, שגשוג ובריאות ברמה הפיזית והנפשית לתינוקות - אנשי המחר!

מתאים מאד לזוגות שרוצים את הטוב ביותר עבור ילדיהם, עבור עצמם. שזה בעצם כולנו.. לא?
למאמר המלא ...

מרגע האהבה לרגע ההפריה

מור נווה 03.06.2009
מרגע האהבה לרגע ההפריה / הדרמה של ההתעברות דבר מרתק ביותר מתרחש בתוכנו כשהחיים החדשים מתחילים להופיע, והקסם של המסע שחשבנו שאנו מבינים את מהותו מתואר במאמר זה על פי הגילויים האחרונים של המדע. מסתבר שהאמונה עליה גדלנו כולנו, שהזרע החזק ביותר הוא הפעיל לעומת הביצית ה"פאסיבית" ובו בלבד תלויה ההצלחה "לכבוש את הביצית" מופרכת מעט... במקום זאת, זה נראה שהמאמץ האנושי להפרייה הוא משולב, של הזרע, התא הקטן ביותר בגוף האדם אשר עושה דרך ארוכה אל הביצית, התא הגדול ביותר בגוף האדם, והביצית היא זו ה"מהנדסת" בדרכים רבות את הגעתו של הזרע הנכון אליה.. למעשה היא זו הבוחרת מתוך מאות אלפי הזרעונים העושים דרכה אליה, מבלי לנוע כלל, את הזרע המתאים ביותר להפרותה ויוצאת לקבל את פניו, כמעט ללא תנועה!
למאמר המלא ...

credit: DAVID MACK / SCIENCE PHOTO LIBRARY

ההתפתחות המדהימה של העובר – חלק א'

מור נווה 03.09.2009
ההתפתחות המדהימה של העובר ברחם חלק א:  מרגע האהבה ועד לשבוע ה-16 זה דבר מרתק ומופלא מאין כמוהו לבחון את התפתחות חיי העובר ברחם. עד לפני ארבעים שנה יכלו נשים רק לחוש את המשמעות של ההתפתחות הזו, והיום הטכנולוגיה מאפשרת לנו לדעת ולהבין כה רבות על התפתחות החיים המסתורית של בני אדם, למן רגע ההפריה ועד רגע הלידה. עם זאת, האמירה של ניוטון חשובה מאד על מנת לשמור אותנו בענווה אל מול ההבנות והגילויים שכבר העניק לנו המדע.. שכן גם בתוך המחקר המתקדם ביותר, החוקרים עדיין משתאים על עצם האינטלגנציה המעורבת ביצירתם של החיים החדשים, ועדיין רב מאד הלא ידוע על הידוע בתהליך זה..
למאמר המלא ...

Credit: MEDICAL RF.COM / SCIENCE PHOTO LIRARY

ההתפתחות המדהימה של העובר – חלק ב'

מור נווה 03.09.2009
ההתפתחות המדהימה של העובר ברחם חלק ב'- ההאצה והשלב השני משבוע ה-16 ועד הלידה "מה שאנו יודעים זה טיפה,
       מה שאיננו יודעים הוא אוקיינוס" (אייזיק ניוטון)


זהו ההמשך של המאמר הראשון : התפתחות העובר ברחם – חלק א'. המאמר מתאר את ההאצה האדירה המתרחשת סביב השבוע ה- 20 לחיים אצל עוברים שנראה שהופכים להיות תינוקות. המאמר סוקר את התפתחות המוחות, התפתחות החושים שהן חלק ממערכות הלמידה והספיגה של התינוק. אנו מתוודעים למסוגלויות והיכולות של עוברים מהכוון של ההתבוננות במערכותיהם שמתחילות לתפקד ונראה שהשאלה: מתי התינוק מתחיל להיות מודע? מקבלת כאן קרקע פוריה למסקנות..
למאמר המלא ...

Credit: MEDICAL RF.COM / SCIENCE PHOTO LIRARY

משחקים מהרחם

מור נווה יולי 2012

משחק הוא מצב טבעי לילדים.. מתרחש בתנועה ובחושים פתוחים לרווחה לקלוט רשמים. זרימה בין נתינה וקבלה מאפשרת למידה עצומה. אצל ילדים, זהו מצב של גילוי, הרפתקאה וריגוש, התאהבות בכל רגע מחדש, עם כל מה שנמצאים לידו. מאחורי הקלעים אנו מגלים שהמשחק שנראה לנו מאפיין של ילדים הנו מגרה ההתפתחות המואצת ביותר, מדגימים זאת גם מדעי הנויירוביולוגיה. לפחות בתחילת החיים אנו מאוהבים במה שמאפשר לנו לגדול..

מכירים את הילדים שלא שומעים אתכם קוראים להם לארוחת הערב?

אולם, מסתבר שהמשחק הטבעי מצריך כמה תנאים בסיסיים.. וזה מתחיל מהרגע שמשחק באמת יכול להתחיל בו – כבר מזמן גדילתם ברחם.

מאמר זה רק מתחיל לגלות את מה שאנחנו לוקחים כמובן מאליו – את המשחק הבריא של ילדנו, שמתחיל ממש בהתחלה. ומגלה גם את המקום הבריא של לקיחת סיכונים, משום שכל משחק קורא להרחבת הגבולות שלנו מעבר לידוע והבטוח.

 


למאמר המלא ...

ריפוי לסטרס בהריון

מור נווה נובמבר 2011
ריפוי לסטרס בהריון

אנחנו יודעים שלא רצוי להיות בסטרס בזמן ההריון. כולנו שמענו על זה.

אבל כמו בהוראות הפעלה של כל מנגנון, כדאי לקרא את השורות הקטנות, לדעת את הפרטים הקטנים שיכולים לעשות את ההבדל..

ההבדל יכול להיות בהבנה העמוקה יותר - אם אנו מבינות איך המנגנון עובד יהיה לנו קל יותר לשנות את המגמה שלו בעודו מתעורר.

אין לנו כפתור קסמים של הרגעה מיידית.. אך כאשר נבין יותר טוב נוכל לנווט יותר טוב, גם בתוך המצב הנתון, לאט לאט לשנות את התגובה שלנו לסטרס.. ללמוד להוציא את ה"עוקץ" המזיק שלו. ויש לנו שפע של הזדמנויות לעשות זאת, להתאמן על זה בחיים היום.


הנה הזדמנות ליצור עם סטרס מערכת יחסים חדשה!

אימהות שיודעות לעבוד טוב יותר עם השפעות של סטרס  יוצרות רווח נקי להתפתחות ילדיהן אך גם להתפתחותן האנושית.  

כמובן, הגישה שלנו היא שכדאי להתחיל עוד לפני ההריון.. אך בכל שלב של הדרך זה אפשרי! אין זמן שהוא מוקדם או מאוחר מדי לריפוי, אנושיות ואהבה.

 


למאמר המלא ...

למה הרגשות שלך יקרים בזמן ההריון?

מור נווה יולי 2011
למה הרגשות שלך חשובים ואפילו קריטיים בזמן ההריון?  

למה הרגשות שלך יקרים בהריון?

המחקר והממצאים המתגלים כיום יוצר את התמונה וההבנה כי אכן האקולוגיה של ההריון חשובה ביותר. תקופת ההריון יוצאת דופן ברמות שונות מהחיים שלפניה.. זוהי תקופת הכנה משותפת לקראת החיים לאחר הלידה. אם ותינוק למדים זה את זה במהלכם של תשעה חודשים, מתחממים להיכרות חדשה. האקולוגיה של ההריון היא כל מה שהאם מוקפת בו ושרויה בתוכו וגם כל מה שהתינוק שרוי בתוכו: האדמה, האויר, המים והאש המזינים אותם. התינוק שרוי בגופה של אמא, ניזון ממזונותיה, אך גם מתחושותיה ורגשותיה.. זוהי ה "אקולוגיה" האנושית בתוכה הוא גדל. רגשותיה ותחושותיה של האםהם יקרות מעבר למה ששיערנו..

פרספקטיבה ל"אקולוגיה האנושית" ברחם. מרכיבים שכל אם זקוקה להם.


למאמר המלא ...

4 רמות ההזנה

מור נווה נובמבר 2010
ארבע רמות בהזנה הוליסטית  

כשמזכירים "תזונה" זה מקשר אותנו מייד לדיאטות והאבחנות "בריא" ו"לא בריא" מתעוררות לחיים.. בהריון ובינקות קיימת, ובצדק, ערנות מיוחדת באשר למה ש"IN" ומה ש"OUT" בתפריט האם והתינוק משום שהערך התזונתי הופך להיות חומר הגלם הבונה את החיים החדשים, זוהי חלק ממשמעות היותה התקופה "קריטית". מחסור במרכיב חיוני או המצאותו של מרכיב לא רצוי בתקופה הקריטית יכולה להטות את ההתפתחות הבריאה. הגישה ההוליסטית מרחיבה את התמונה של נושא התזונה. תמונה מקיפה יותר של הזנה נפרשת כאשר אנו כוללים את הרמות האנרגטיות של הרשמים, אשר בדרך כלל איננו מחשיבים אותם כ"מזונות". למעשה ישנן 4 רמות של הזנה: אנו ניזונים ממזון מוצק,נוזלי, גזי וממזון אנרגטי.


למאמר המלא ...

חמש עיצות לקראת אימהות

מור נווה אוקטובר 2010

חברה ביקשה ממני עזרה. היא רוצה לכתוב עיצה לאם בהריון ולקראת האימהות הטריה. בשעת בוקר מוקדמת נכתבה העיצה הבאה, שהינה למעשה קשת עיצות הכוללת חיים שונים בתוכנו (חמישה תדרים וצבעים). כשכתבתי אותה זכרתי בעצמי עיצה חכמה שפעם קיבלתי מאדם שאני מעריכה מאד. העיצה היתה: "כאשר את עומדת בפני אתגר, או שינוי או מעבר, או אפילו קבלת החלטות, קחי את עצמך 30 - 40 שנים קדימה. דמייני את עצמך בת 70 ומשם נסי לקבל את החלטה שלא תצטערי עליה."  כן, פרספקטיבה וחוכמה אנושית הן מצרך יקר.  הפעם  חמש פרספקטיבות דרכן ניתן להכין את עצמנו ברמה הנפשית והרוחנית לקראת האימהות וההורות.  ייתכן שתמיד יהיה בהן גרעין של אמת, גם כאשר התינוקות  יגדלו להיות ילדים, נערים מתבגרים, בני אדם בזכות עצמם. 


למאמר המלא ...

איך עוברים מדברים?

מור נווה יולי 2012
איך עוברים מדברים?

זהו סיפור אמיתי ששמעתי השבוע מרופאה אמריקאית, שממחיש איך רגע אחד משמעותי יכול לשנות את תפישת עולמנו. רגעים נדירים.

הסיפור סופר על ידי רופא בחדר טיפול נמרץ, עמית של אותה רופאה, וקרה בעת משמרת בחדר טיפול נמרץ בלילה מאד עמוס.
אמבולנס עם אישה יולדת הריצו
אותו לחניית בית החולים. כשראה את האישה אמר לעצמו: "אני חייב לבדוק אותה מהר.." ונוכח שהיא עומדת ללדת, הרופא שלה לא יספיק להגיע בזמן. זה היה בסדר, הוא יילד מאות תינוקות בחדר טיפול נמרץ והוא אוהב זאת, את התחושה שהוא יכול להיות יעיל ולעזר.

הוא אמר ליולדת שהכל בסדר, הוא הרגיע אותה שהיא בטוחה, שהוא מאד מיומן והתינוקת, אם תחליט לצאת לפני שיגיע הרופא המיילד, תצא לידיים בטוחות.


למאמר המלא ...

קפסולות שינוי בהריון חלק א'

מור נווה ינואר 2011
איזה מזל שישנם תשעה חודשים בהם אנו יכולות לגדול ולהסתגל להריון. שהריון הוא דבר שקורה בהדרגה.. לאט לאט, כך זה נראה מבחוץ. כמובן שמבפנים האמת היא הפוכה לגמרי. ההתפתחות של העובר היא מטאורית בעוצמתה ומהירותה. המציאות בפנים והמציאות בחוץ הם שני עולמות שונים שבאופן מסתורי מחוברים יחדיו אצל אישה אחת בתקופת זמן אחת. האין זה מדהים לראות אישה הרה מתעגלת, גופה משתנה מיום ליום? אם היינו מצלמים זאת בסרט ומאיצים היינו צופים כיצד היא הופכת לאדם אחר.
 ייתכן שנוח לנו להתרפק על המחשבה שההריון לא ישנה אותנו, וגם לא האימהות. הבטן תצמח ולאחר הלידה כבר נשטיח אותה ונהפוך להיות אימהות מאושרות, ומהר מאד נוכל לשוב לשיגרת החיים שהיתה. אולם גם כאן צפויות לנו הפתעות. אפילו שבכל רגע נתון בעולמנו מאות אלפי אימהות מגלות ויודעות שהאמת היא שונה, מדוע עדיין קשה להתכונן לאפשרות הזו לפני רגע הלידה?
ישנה קפסולות שינוי רבות העומדות לרשותנו כבר בזמן ההריון וכהכנה לאימהות. הן משפיעות על הגוף וגם על הנפש. רובן נפתחות באופן אוטומטי אך ישנן שזקוקות לנוכחות שלנו על מנת להפתח. נקודות כניסה..

למאמר המלא ...

PAUL WHITEHILL / SCIENCE PHOTO LIBRARY

קפסולות השינוי חלק ב' - להתחמם לאהבה

מור נווה ינואר 2011
להתחמם לאהבה

כל הריון מסתיים בלידה גם אם קשה לדמיין זאת, במיוחד בפעם הראשונה. יש לנו את היכולת להיות בסימפטיה להתעוררות קפסולות השינוי כבר בהריון ובכך לעודד את המעבר שמהריון לאימהות להיות יותר רך, הרמוני ועם קצת פחות אתגרים, למשל להמנע או להפחית דכאון אחרי לידה, שנשים כה רבות מדווחות כי הן חשות.

התמסרות לשינויים בשלב מסויים מעוררת ופותחת בתורה קפסולות נוספות של שינוי להפתח ולחומרים הנמצאים בתוכן לשטוף את הגוף והנפש. וכמו בתגובת שרשרת ישנה המסה וריכוך של הנפש כאשר היא מתכוננת ללידה ולאימהות. זוהי התחממות לאהבה.

הסוד הפשוט הוא בלהתמסר לשינוי המדהים לפני ולאחר הלידה כדי לקבל את מתנותיו. לקבל את השינוי במקום להדוף אותו יכול לעשות הבדל ממשי בחוויה ובהתפתחות של האם והתינוק לאחר הלידה. נשמע פשוט אך לעיתים זה מורכב.. איך, אם כן, ניתן לאפשר לשינוי להתרחש כבר בהריון? איך להתחמם לאהבה?


למאמר המלא ...

תזונה סינית בהריון

שרה מעוז מזרחי נובמבר 2010
תזונה סינית במהלך ההריון תזונה נחשבת ברפואה הסינית כמרכיב חיוני ביותר הנותן  את האנרגיה הפוסט- נטאלית לגוף האישה ומחזק את האנרגיה הפרה- נטאלית של העובר המתהווה ברחמה. בחודשים הראשונים לחייו בונה העובר את הגוף הפיזי שלו, את איברי גופו ותאיו הרבים. ככל שהתזונה טובה יותר, בריאה, מגוונת, עשירה ונקיה כך יזכה גופו על כל חלקיו בחומרים חיונים והעובר יתפתח להיות חכם יותר ומפותח יותר.הרפואה הסינית מתייחסת לתקופת ההריון כתקופה קריטית להתפתחות התקינה של מערכת החיסון וההגנה של העובר וכתקופה המקנה לעובר את יכולתו בעתיד להיות אדם בריא וחזק.

 


למאמר המלא ...

מגע בהריון

מור נווה יוני 2010
מגע בזמן המיוחד של ההריון

מהי הייחודיות של המגע בתוך שאר החושים שניחנו בהם, ואשר באמצעותם אנו למדים את העולם? מהי הייחודיות של המגע בתוך תקופת ההריון, לאחר הלידה ובתחילת החיים. הנה לפחות, תחילתו של הסיפור...

כשאנו אומרים "מגע" ייתכן שאנו מדמיינים את כף ידו של אדם אחר או של עצמנו מונחת על גופנו.. יתכן שהדבר הראשון שעולה בנו זה המסז' האחרון שקיבלנו, טכניקה כזו או אחר שהתנסינו בה, מגע שנחרט בנו כחוויה נעימה או דווקא לא נעימה. כל אלה הם אופני מגע שהיו לנו מאד מוחשיים, וייתכן שאם הם עולים כדבר ראשון הרושם שלהם עדיין מפעם  בנו. תחילתו של מאמר זה דווקא מרחיבה את תפישת המגע מעבר למוכר לנו ובוחנת את הדרך שבה דברים נוגעים בנו, בהיותנו מודעים ולא מודעים אליהם. בהמשך אלה יהיו יהפכו למפתח להבנת מגע בזמן ההריון. ייתכן שיש במגע הרבה יותר ממה שחשבנו.


למאמר המלא ...

מתי להשקיע בפונטציאל ילדנו?

מור נווה אפריל, 2013
מתי להשקיע בפונטציאל?

איכשהו, זה עובד בצורה מצחיקה-מוזרה בתרבות שאליה נולדנו! "הפוך לחלוטין ממה שהטבע התכוון!" אני חושבת לעצמי בקול רם וכותבת שורות אלה..

אנחנו משקיעים את המיטב שלנו באנשי המחר בזמן בו הגיעו לגיל 21 – אז אנו מעמידים בפניהם אפשרויות התפתחותיות מתקדמות: אוניברסיטאות, מכללות, מרצים בכירים, אנשים  שלעיתים הקדישו את חיהם לחקור תחום עניין מסויים, וכעת הם מביאים את המיטב שלהם, מורישים אותו לדור הבא, כדי שכולנו, המשפחה האנושית – בארץ, בעולם, נוכל להתקדם הלאה לעתיד.

אבל הטבע – בשלב הזה, גיל 21 דווקא סיים את שלב ההכשרה שלו. שלב ההכשרה לחיים באמת איננו מתחיל בגיל 21. הוא מתחיל עם ההתעברות, אפילו קצת לפני כן, וביתר עוצמה בשבוע ה- 21 להריון. התוכנית המדעית ביותר של הטבע מספרת לנו שה"חומרה" האנושית שמתחילה עם ההתעברות כבר מתחילה במסע של רישומן של חוויות וזכרונות, וזמן קצר לאחר מכן, מאמצע ההריון, מתחילה להכתב גם ה"תוכנה" של חיי אדם. מה יהיה רשום בחיים אלה, בתשתיות העמוקות ביותר שלהם?
למאמר המלא ...

מה זאת הצלחה?

מור נווה מאי 2013
הצלחה

מי לא רוצה להצליח? בכל תחום אנחנו רוצים, זקוקים להצלחה. הרצון להצליח מניע אותנו לקום מהמיטה בבוקר, זה הדלק שמאחורי המאמצים הבלתי פוסקים בכל תחומי החיים. 

זה טבעי לרצות להצליח. זה מה שהטבע מתאמץ לעשות גם איתנו מהרגעים הראשונים להתהוות שלנו ברחם. יש לו את הדרך המופלאה שלו לעשות זאת..

מהם העקרונות הטבעיים של הצלחה בתחילת החיים? מהם הכוחות הלוקחים חלק, שמקורם בטבע-בריאה, המניחה תשתיות ראשוניות  להצלחה? האם יש תואם בין מושגי ההצלחה שלנו לבין אלה של הטבע-בריאה?

מאמר זה נכתב בשני חלקים, וכאן החלק הראשון. נקודות למחשבה כדי לאפשר לכולנו, הורים ועוברים, תקופת הריון מצויינת.


למאמר המלא ...