מעטפת ההולדה : מאמרים
בית > מאמרים
 מאמרים בנושא:  פסיכולוגיה פרהנטלית  |  הריון  |  לידה  |  הורותמאמרים בנושא: פסיכולוגיה פרהנטליתדר' מרטי גלן ודר' וונדי אן מקרת'י ינואר 2009
יסודות לעידוד הפונציאל האנושי - נייר עמדה

"ההבדל שבין הישרדות לשגשוג מתחיל ברחם"

מסמך מקיף זה הנו נייר עמדה המספר על התפתחותו של תחום הפסיכולוגיה הראשונית לחיים ומצהיר על העקרונות לפסיכולוגיה ראשונית בריאה. נייר העמדה מצהיר כי "ההבדל שבין הישרדות לשגשוג מתחיל ברחם" ובמהלכו נפרשות ההבנה כי התקופה הראשונית לחיים: תק' ההריון, הלידה והשנה הראשונה לחיים היא התקופה הקריטית ביותר בהתפתחות האנושית. היווצרותו של מבנה המוח, חוסן האדם, תחושת הרווחה הפנימית שלו ויכולות יצירתיות בטווח הארוך, כולם נשענים על בסיס ראשוני זה. דר' מקרת'י ודר' גלן פורשות את החזון המכונן, את סדרי העדיפויות ודרכים מעשיות לנקיטת פעולה כבר כעת.
שתי המחברות של מסמך זה, דר' וונדי אן מקרת'י ודר' מרטי גלן הנן חלוצות בתחום הפסיכולוגיה הפרהנטלית ומקימות אקדמיית סנטה ברברה (שלוחת ביה"ס של שיקאגו לפסיכולוגיה), בארה"ב, האקדמייה היחידה בעולם כיום המלמדת את תחום הפסיכולוגיה הפרהנטלית והפרינטלית. ראו קישור לאתר האוניברסיטה בחלק הקישורים של הפסיכולוגיה הפרהנטלית.


למאמר המלא

Credit: IAN HOOTON / SCIENCE PHOTO LIBRARY

מור נווה 03.01.2010
מה זאת פסיכולוגיה פרהנטלית?
להבנת הפסיכולוגיה הפרהנטלית והדרך בה היא מעדכנת את תפישותינו בקשר לעוברים ותינוקות קבלו במתנה את הספר: "מסרים מילדי המחר"
ספר זה מאפשר את שינוי התפישה שמתחולל היום בעולם בקשר לתינוקות ועוברים.

מוזמנים גם להמשיך ולקרא המאמר:

הפסיכולוגיה הפרהנטלית והפרינטלית היא תחום מדע חדש של תחילת החיים: "פרהנטלית": תקופת ההריון עוד מלפני רגע ההתעברות; "פרינטלית": סביב הלידה והשנה הראשונה לחיים. בשלושת העשורים האחרונים מדעים וממצאים פסיכולוגים מגלים לנו שהתקופה הקריטית המעצבת את חיי אדם היא מוקדמת יותר מזמן הלידה. 
למעשה התקופה שמלפני ההתעברות ועד סיומה של שנת החיים הראשונה מוגדרת כ "תקופה רגישה וקריטית ביותר" בה משתרשים דפוסי חיינו בכל התחומים: הגופני, הנפשי, הרגשי, הבין-אישי והרוחני. תחום זה מתבסס על ההבנה של נקודת המבט של התינוק וצרכיו מהרגע הראשון לחיים.

למאמר המלא

C

דר' מרטי גלן ודר' וונדי אן מקרת'י ינואר 2008
העקרונות המנחים
12 עקרונות מנחים של פסיכולוגיה ראשונית
מתוך המסמך: משקיעים בפוטנציאל האנושי מראשית החיים
כתבו: דר' מרטי גלן ודר' וונדי אן מקרת'י

דמיינו עולם... בו כל תינוק מתקבל בברכה, נאהב, מטופח ומתקבל כפי שהוא באמת: ישות מדהימה, מודעת וערנית מהרגע הראשון לחייה. ככל שתינוקות אלה גדלים, כך גדלה גם יכולתם לאהוב, לגלות אמפתיה כלפי אחרים, לקיים מערכות יחסים בריאות ולחיות מתוך שמחה. כאשר הדור הראשון שלנו יתבגר, אנו נראה את השפעת עבודתנו הולכת ומתרחבת ומתחילה להקיף תחומים: יכולת למידה מוגברת, יותר אינטליגנציה רגשית ויצירתיות, הופעתם של מנהיגים חדשים ושל משפחות וקהילות בריאות יותר. הפונטציאל שלנו איננו מוגבל. הגיע הזמן להתלכד ולהחדיר לתרבות שלנו את החזון, המשאבים והמחוייבות לתמוך בכל חבר חדש במין האנושי, למן הרגע הראשון לחייו. הגיע הזמן לתת לילדים לדעת שהם חיוניים לקהילתנו וראויים למחוייבות הזו. במסמך זה מנוסחים 12 העקרונות לטיפוח הפונטציאל האנושי ומערכות יחסים מראשית החיים.
למאמר המלא

Credit:  J. CHRISTOPHER BRISCOE / SCIENCE PHOTO LIBRARY

לרשימת המאמרים המלאה בנושא פסיכולוגיה פרהנטלית

 

מאמרים בנושא: הריוןמור נווה מרץ 2013
הריון יקר

אם היינו יכולים לדמיין זאת.. כשהתינוק מתהווה ברחם אימו הוא עובר דרך שערים והתנסויות של חיים מלאים ועשירים.. יום בחייו של תינוק הוא כנצח של אותות העוברים הלוך ושוב בינו ובין אמו שנושאת אותו, ומשום שתחושת הזמן אצל תינוקות היא שונה, מנקודת מבטם ההריון הוא נצח, תקופת חיים שלמה ועוצמתית ביותר. מחובר לבריאה אשר הוא ממנה מופיע, ומחובר גם לאימו בכל רמה של קשר.. תינוקות מגיעים אלינו מלאי טוב ואנושיות. אנושיות שהיא הרבה יותר רגישה, מעודנת וגבוהה משלנו. מגיע עם מטרות ייחודיות.

הריון יקר הוא מושג שאנו בדרך כלל שומעים בהקשר של בעיות: הריון שהושג לאחר הפריות, לעיתים הפריות רבות. אז ההריון זוכה למנה גדושה של תשומת לב. אולם באמת, כל הריון הוא יקר.

אפשרות יקרה מפז שמציגה את עצמה בכל פעם כתינוק חדש.. שיגדל לפעוט, ואז לילד.. ואז לאדם. איזה אדם זה יהיה? האם יוכל לממש את המטרות לשמן הגיע? האם יזכור אותן?


למאמר המלא

מור נווה פברואר 2012
למה חשוב (ובעצם קריטי) להתכונן להריון?
בתרבות שלנו המחשבה של הכנה להריון והורות יכולה להראות מוזרה ומיותרת. אפילו פינוק, בזבוז זמן..
אבל מה שמתגלה בשנים האחרונות דרך המחקר המדעי והקליני הופך את הקערה על פיה.
קצת כמו לעבור מתפישות ימי הביניים לרנסאנס.
אנחנו בתקופת רנסאנס שבה נפתחת תמונת עולם חדשה: הבנה חדשה ואפשרויות חדשות לטיפוח, שגשוג ובריאות ברמה הפיזית והנפשית לתינוקות - אנשי המחר!

מתאים מאד לזוגות שרוצים את הטוב ביותר עבור ילדיהם, עבור עצמם. שזה בעצם כולנו.. לא?
למאמר המלא

מור נווה 03.06.2009
מרגע האהבה לרגע ההפריה
דבר מרתק ביותר מתרחש בתוכנו כשהחיים החדשים מתחילים להופיע, והקסם של המסע שחשבנו שאנו מבינים את מהותו מתואר במאמר זה על פי הגילויים האחרונים של המדע. מסתבר שהאמונה עליה גדלנו כולנו, שהזרע החזק ביותר הוא הפעיל לעומת הביצית ה"פאסיבית" ובו בלבד תלויה ההצלחה "לכבוש את הביצית" מופרכת מעט... במקום זאת, זה נראה שהמאמץ האנושי להפרייה הוא משולב, של הזרע, התא הקטן ביותר בגוף האדם אשר עושה דרך ארוכה אל הביצית, התא הגדול ביותר בגוף האדם, והביצית היא זו ה"מהנדסת" בדרכים רבות את הגעתו של הזרע הנכון אליה.. למעשה היא זו הבוחרת מתוך מאות אלפי הזרעונים העושים דרכה אליה, מבלי לנוע כלל, את הזרע המתאים ביותר להפרותה ויוצאת לקבל את פניו, כמעט ללא תנועה!
למאמר המלא

credit: DAVID MACK / SCIENCE PHOTO LIBRARY

לרשימת המאמרים המלאה בנושא הריון

 

מאמרים בנושא: לידהמור נווה נובמבר 2012
מתנות הלידה

הלידה הפיזולוגית, הטבעית, היא הלידה כפי שהטבע תכנן, ואפשר להוסיף: בגאוניות רבה.

אורגנית ומתפתחת, מסונכרנת בין מרכיבים רבים ומבורכת בגמישות להאט, אפילו לעצור במקרה הצורך את הלידה. שתי מערכות של גוף, נפש ורוח מתואמים בסנכרון מדהים מרגע שהלידה החלה ועד שהתינוק מונח על אמא, יונק את חלב הכולוסטרום ובכך משלים את מעגל הלידה.

בתוך הלידה הפיזיולוגית נמצאת ההבטחה לעולם טוב יותר. הבטחה לתשתיות הפנימיות ביותר של אהבה ושלום פנימי. אלה לא רעיונות רומנטיים, זוהי התוכנית המדעית ביותר של הטבע. מאמר זה לא מתאר את הלידה הפיזיולוגית. הוא כן מציע אפשרות להביט על העקרונות, המתנות של לידה פיזיולוגית טבעית, בתוך תנאים שאינם חשופים להפרעות או התערבויות.

מאמר זה נכתב בהשראת סדנת סופשבוע עם ג'אנט בלאסקאס, האם של הלידה הפעילה, ומתוך ההבנה הרחבה יותר של אירוע הלידה.

 


למאמר המלא

מור נווה ואירית דותן 03.08.2009
המשמעויות של לקיחת דם טבורי ואיך לחשוב על זה?
רובנו שמענו את המושג "דם טבורי" – אולם האם באמת הבנו מה זה? ויותר חשוב מכך – האם הבנו מהן המשמעויות של לקחית דם טבורי? דם טבורי הוא הדם של התינוק המצוי בגופו ברגע הלידה. דם זה מכיל תאי גזע יקרי ערך משום שאלה הנם אבות הבנייה של הדם והמערכת החיסונית והם בעלי פונטציאל להפוך לכל תא אחר בגוף, להפוך למרכיבי רקמות שונים כגון רקמת לב, וכליה, מה שכמובן פותח פתח לטיפול בשלל מחלות. מאמר זה סוקר את נושא הדם הטבורי מנקודת השיקול ההורית ומציע להרחיב את ההבנה באשר למהות התהליך לפני קבלת ההחלטה לקחת את הדם הטבורי של התינוק שרק נולד. על מנת להבין את הקונטקסט הגדול יותר של לקיחת הדם הטבורי יש להבין את ההתרחשיות המיוחדות בשעות לאחר הלידה ולהבין את הצורך של התינוק להחזיר לעצמו דם זה דווקא ברגעים אלה. מה שלא תהיה ההחלטה, טוב שהיא תגיע ממקום ברור ומודע על מנת שתוכלו להציע לתינוק את התמיכה הטובה ביותר בתחילת החיים.. בהצלחה.
למאמר המלא

Credit:  LAWRENCE LAWRY / SCIENCE PHOTO LIBRARY

מור נווה 03.01.2010
רגעים מקודשים של היקשרות והחתמה - חלק ראשון
אלפי אלפי שנים ויותר הפלא הקסום ביותר קורה שוב ושוב.. בעיצומה של סופת הלידה מגיחה כיפת ראש קטנטנה, ותוך דקות, ארוכות או קצרות, הפלא ופלא – בת אדם קטנטנה ושלמה מגיעה אל העולם! מופעה כה צעיר ועם זאת מלא תבונה ורגישות אנושית. היא כבר עשתה מסע התפתחותי עצום במהלך חודשי ההריון, ולאחר הלידה חווה את המפגש הראשון, הבלתי אמצעי שלה עם העולם. זוהי עוצמה אדירה, איננו זוכרים זאת כיום אולם כולנו חווינו זאת.
למאמר המלא

לרשימת המאמרים המלאה בנושא לידה

 

מאמרים בנושא: הורותמור נווה 03.07.2009
פונטציאל ללא הגבלה
"בני האדם הם ארץ של אפשרויות בלתי מוגבלות"
העשור של שנות התשעים מכונה "העשור של המוח" ופריצות דרך רבות נעשו בתחום של הבנת הפוטנציאל והתפקוד של המוח האנושי. מאמר זה מדגים, על פי ספרו של טוני בוזן, ילד רב מוח, את חלקם של הגילויים אשר פורש בפנינו את היכולת להשתאות בפני מעשה הבריאה הזה, שהוא אנחנו, שהוא ילדנו.
למאמר המלא

מור נווה מאי, 2015

אני בת שמונה.. באתי לשמור ביביסיטר על הילדים של השכנה. בדיוק נולד תינוק חדש והאם עדיין מנסה להתארגן עם עוד שני ילדים קטנים סביבה. אין שקט בבית. אנדרלמוסיה. לא, דווקא לא הריצפה, הכביסה או הכלים.. הכל די מסודר סביב. האם חלצה שד שמניק את האדם הזעיר המחובר אליה, ומנסה לנהל עוד 30 עניינים מסביב. היא יפה מתמיד, אך פניה מוטרדות.

תחושה של טורנדו מלווה אותי. היא לא נמצאת שם ממש.. היא לא שמחה,  ושום דבר לא שקט מסביב. אני רואה שקשה לה ממש. אפילו יופיה איננו מסוכך על רגשות מבולבלים בתוכה. היא קוראת לי לעזור לה ואני מגיעה על מנת להיות עם בן השנתיים ובת הארבע. התינוק בוכה.. אינני יודעת מה קרה לפני כן.

אנו יוצאים החוצה לחדר המדרגות ויושבים על המדרגות לרגע. אני נושמת.. הילדים שקטים. הם פשוט יושבים לידי. משהו כבד בליבם הצעיר ואני מנסה למצא דרך לדבר איתם.. אני מרגישה אותם.  קשה להם. אינני זוכרת מה עשינו בסוף..לאן הלכנו לשחק, מה קרה בהמשך. נחרטו בליבי ים התחושות הכבדות, משהו לא רגוע וחסר מנוחה..

 


למאמר המלא

מור נווה ספטמבר 2010
הורות מודעת, לא מושלמת
פעם שאלו את אדיסון, ממציא נורת החשמל, איך הוא מרגיש עם 4999 הכישלונות שחווה בתהליך ההמצאה של נורת החשמל. אדיסון ענה שהוא לא חווה 4999 כישלונות אלא דווקא 4999 הצלחות כאשר בכל נסיון ונסיון הבין יותר ויותר איך לא לייצר את נורת החשמל. בפעם ה- 5000 הוא פשוט יישם את כל הלמידה שלו.

נשמע פשוט ונכון לפי אדיסון, אך אולי לא כל כך פשוט אצלנו.. מישהי שהכרתי ציינה פעם כש"כאשר נולדת אם נולדת איתה גם עננת רגשות האשמה" שיוצרת סערה רגשית פנימית סביב טעויות, קשיים והתמודדויות, בנוסף לכל מה שיש להתמודד איתו. פעמים רבות רגשות אלה נותרים חבויים בלבבותיהן של אימהות ואינן יוצאים להתארוור באור. ואולי ייתכן שהעננה לא חדשה כלל וכלל, חשבתי לעצמי, אולי היא שם כבר הרבה מאד דורות, שכן לעיתים נדמה שרגשות האשמה עתיקים כשושלת הדורות האימהית. מאמר זה מנסה לאוורר את התפישה האימהית וההורית שלנו אודות טעויות, שגיאות וכישלונות ולהציע נקודת מבט שונה על תהליך הלמידה שלנו כהורים, ועל למידה טבעית. הרעיון שכדאי להמנע מטעויות ככל האפשר וכי כשלונות ושגיאות הן דבר שיש להתבייש בו, להסתירו אפילו מעצמנו או לחוש אשמים או מדוכאים בגללו רווחת אצלנו לא רק בתור הורים, היא פשוט מתעצמת מאד בזמן זה. כאשר אנו מבינים כי האחריות ההורית שלנו כבר מתחילה ברגע הראשון לחיים (ראו המאמר הורות מאד מאד מוקדמת) זה יכול להיות מקור לדאגה נוספת: "זה באמת מתחיל כבר בהריון?" - גם כאן מאמר שפותח תפישה חדשה ומציע כלים פשוטים להתחיל איתם.

 


למאמר המלא

Credit: DAVID GROSSMAN / SCIENCE PHOTO LIBRARY

לרשימת המאמרים המלאה בנושא הורות